Jacques Chirac může být vyšetřován pro korupci

Jacques Chirac může být vyšetřován pro korupci | foto: Profimedia.cz

Chiraka prohání soudy za starou korupci na radnici

  • 5
Bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka honí stíny minulosti. Vyšetřovací soudce si ho pozval na pohovor a bude se ptát na korupci na pařížské radnici v době, kdy ji Chirac vedl. Před dalšími kauzami chrání bývalého prezidenta imunita.

Soudce Alain Philibeux přišel za Chirakem hned v devět ráno. Zajímal se o případ z doby, kdy Chirac stál v čele Paříže.

Na radnici tehdy vznikala falešná pracovní místa pro členy Chirakova Hnutí pro republiku (RPR). Spolustraníky tak bylo možné financovat z veřejných fondů.

Jacques Chirac v době, kdy řídil pařížskou radnici

Le Monde uvedl, že je to poprvé za dějiny francouzské Páté republiky, co je bývalý prezident vyslýchán soudem.

Francouzský list také zveřejnil Chirakovu obsáhlou reakci. Bývalý prezident v ní osobní zodpovědnost nepřijímá. Mluví spíš o syndromu doby, která ještě neznala pravidla pro financování politických stran. "Tuto oblast neupravoval žádný právní rámec. Byla to doba, kdy bylo právo mnohem méně přítomné než dnes," píše Chirac.

Soud se případem zabýval už dříve. Před třemi lety byl usvědčen z korupce bývalý premiér a Chirakova pravá ruka Alain Juppé. Od soudu odešel s čtrnáctiměsíčním podmínečným trestem.

Bývalý premiér Alain Juppé byl z korupce na radnici usvědčen. V říjnu 2004 mu soud uložil podmínečný čtrnáctiměsíční trest

Chirac skončil v prezidentském úřadu v květnu, ale do minulého měsíce ho chránila imunita. Nyní ho může soud vyšetřovat, ale musí se omezit na dobu před rokem 1995, kdy nastoupil do prezidentského úřadu. Chirac stál v čele radnice bezmála dvacet let. Paříži vládl v letech 1977–1995.

Kostlivec ve skříni
Pokud by Chirakova prezidentská léta nebyla pro vyšetřovací orgány tabu, mohl by se bývalý prezident ještě řádně zapotit. Najevo totiž vyšly nové důkazy v kauze Clearstream, která měla vést k diskreditaci Chirakova stranického rivala Nicolase Sarkozyho.

Aféra vypukla v roce 2004, kdy se francouzskému soudci dostal do rukou seznam osob, které údajně profitovaly z prodeje francouzských lodí na Tchajwan a získané peníze uložily na kontech v Lucembursku. Figurovalo mezi nimi i jméno současného prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Seznam se ukázal jako podvrh a Sarkozy byl loni očištěn. Nové důkazy, získané od bývalého šéfa tajných služeb Philipa Rondota, naznačují, že za pomlouvačnou aférou stál právě Jacques Chirac a jeho tehdejší premiér Dominique de Villepin.

Vyšetřovací soudci Henri Pons a Jean-Marie d'Huy odcházejí z de Villepinovy kanceláře. Některé věci si z ní odnášejí. Na rozdíl od prohlídky bytu, která se odehrála o den dřív, byl tentokrát bývalý premiér přítomen

Kvůli Clearstreamu se Chirac před soudce nedostane. Jeho právník Jean Veil v rozhovoru pro rádio Europe 1 jasně řekl, že prezident za akty v době výkonu své funkce není právně zodpovědný.

De Villepina ale vysoký úřad nechrání. Minulý týden mu vyšetřovací soudci bez jeho přítomnosti prohledali pařížský byt a o den později pokračovali v kanceláři. Bývalý premiér také potvrdil, že si ho soudci pozvali na konec července. Je možné, že s ním zahájí formální vyšetřování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue