Sílu horníci! Oslavy výročí Dne nezávislosti se letos týkaly hlavně zavalených horníků (18. září 2010)

Sílu horníci! Oslavy výročí Dne nezávislosti se letos týkaly hlavně zavalených horníků (18. září 2010) | foto: AP

Chilským havířům k výročí nezávislosti zazpíval prezident i davy lidí

  • 7
Chile oslavilo 200 let nezávislosti a tentokrát mimořádně emotivně. Země žije příběhem havířů, které v srpnu uvěznil zával. V poledne se proto takřka na všech náměstích v zemi rozezněla na jejich počest národní hymna. Do zpěvu se v téže chvíli pustili lidé včetně prezidenta Sebastiana Piňery i muži v podzemí.

Prezident Piňera akci zaštiťoval a pěl z Plaza de Armas, hlavního náměstí Santiaga de Chile. Po boku mu stál bolivijský prezident Evo Morales a paraguayská hlava státu Fernando Lugo.

Také v podzemí se v tu dobu rozezněly tóny národní písně, kterou muži slavili výročí. O více než sedm set metrů výše se k nim ve stejné chvíli přidaly i jejich manželky a ostatní příbuzní.

Chilský prezident Sebastian Piňera při oslavách 200.výročí nezávislosti (18. září 2010)

Chilský prezident Sebastian Piňera při oslavách 200.výročí nezávislosti (18. září 2010)

Chvíli před tím třiatřicet havířů, jejichž jména si v sedmnáctimilonovém Chile už asi každý vryl do paměti, v sedmisetmetrové hloubce vztyčilo chilskou vlajku. A nahoru svým blízkým poslali jinou: se svými podpisy a krátkými vzkazy.

Hloubení zahájí i třetí souprava

V pátek horníkům vzrostla naděje a posílila víra, že se zachrání. Provrtala se k nim první vrtná souprava, tzv. "plánu B". Havíři tak mohli vzít lopaty a vozíky a začít odklízet napadanou hlínu a kamení.

Šachta má v průměru 30 centimetrů a souprava T-130 ji hloubila coby pomocný tunel na dodávku větších věcí. Podle chilského serveru emol.cl se ale záchranáři rozhodli, že ji začnou rozšiřovat na 66 až 70 centimetrů.

Chilští havíři vztyčují na počest 200. výročí nezávislosti vlajku (18. září 2010)

Chilští havíři vztyčují na počest 200. výročí nezávislosti vlajku (18. září 2010)

Je možné, že se jim to podaří dříve, než první soupravě Strata 950, která hloubí hlavní vyprošťovací vrt "plánu A". Tady je vrtání pomalejší, protože se rovnou hloubí šachta o průměru 66 centimetrů.

Dnes zahájí záchranáři hloubení dalšího tunelu, tedy "plánu C". Soupravu, která se používá při těžbě ropy, technikům půjčila ENAP (Národní naftařská společnost).

Už v pátek oznámil ministr pro hornictví, že vyprošťovací práce probíhají rychleji. Přesto zdůraznil, že není jisté, že se havíře podaří dostat ven dříve, než jak stanovují oficiální termíny, tedy o Vánocích nebo na přelomu října a listopadu. (více zde)

HORNÍCI V ZAVALENÉ ŠACHTĚ

Přesně 5. srpna uvěznil zával v jedné z šachet dolu San José třiatřicet havířů. Trvalo dlouhých sedmnáct dnů plných obav a slábnoucích nadějí, než se s muži podařilo navázat kontakt. Úzkou šachtou, kterou k nim záchranáři shora provrtali, poslali ohořelý papírek s nápisem: všech 33 mužů přežilo.

Od té chvíle se spustila mohutná akce, na které se kromě inženýrů, lékařů a psychologů podílejí i odborníci z NASA a hlavně rodinní příslušníci. Desítky z nich se ubytovaly v narychlo postaveném stanovém městečku Esperanza (Naděje) nedaleko zavalené šachty a svým blízkým do hlubiny posílají napsané i nafilmované vzkazy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video