Americký viceprezident Dick Cheney.

Americký viceprezident Dick Cheney. | foto: Profimedia.cz

Cheney: Guantánamo byla nutnost. Jinak bychom museli podezřelé zabíjet

  • 59
Měli jsme jen dvě možnosti, jak naložit s lidmi podezřelými z terorismu. Buď je zavřít na Guantánamu, nebo zabít, prohlásil bývalý viceprezident USA Cheney. "Nemáte-li místo, kde ty lidi držet, je jedinou další alternativou zabít je. A to my neděláme," řekl. Bushův nástupce Obama nařídil kontroverzní "Gitmo" zrušit.

Administrativa George Bushe zřídila věznici na kubánské základně Guantánamo v roce 2002. Od té doby zařízením prošlo na osm stovek lidí, které Američané a jejich spojenci pochytali během tažení proti teroru.

Zadržení pobývají ve věznici v právním vakuu - bez obvinění a soudu. A to vzbuzuje nevoli po celém světě. Guantánamo je jedním z problémů, které navenek poškozují obraz USA coby reprezentanta demokracie a lidských práv.

Vojenské vězení Guantánamo

Bushův nástupce Barack Obama už dva dny po svém lednovém nástupu do funkce nařídil kontroverzní žalář, v němž se při výsleších používaly i mučící metody, zavřít. Ozval se potlesk. Ale pochopitelně také hlasitá kritika, která Obamovi vyčítá, že zavření "Gitma" ohrožuje bezpečnost Spojených států.

Vyšetřovatelé mučili vězně na Guantánamu tzv. waterboardingem.

Jedním z nejhlasitějších představitelů této skupiny kritiků je právě Dick Cheney. Oněch asi 240 vězňů, kteří momentálně na Guantánamu jsou, patří k nehorším z nejhorších, řekl včera Cheney.

Co s nimi? To řeší i Obama. V nedávném projevu o národní bezpečnosti potvrdil záměr Guantánamo zavřít a zadržované rozdělil do pěti kategorií. První skupina má být postavena před civilní soudy. Druhá před vojenské. Část vězňů bude propuštěna. Čtvrtá skupina by měla putovat do třetích zemí. A poslední, pátá skončí v amerických věznicích s maximální ostrahou, z nichž - jak Obama zdůraznil - ještě nikdo nikdy neutekl. - o Obamových plánech si přečtěte zde

Dick Cheney

Vězni, kteří jsou na Guantánamu teď, patří k nejhorším z nejhorších.

Není to ovšem tak jednoduché, neboť američtí zákonodárci potenciálně nebezpečné muže nechtějí na území USA. A tak Obamovi zatím odmítají "přiklepnout" potřebné miliony na zavření věznice. Tím pádem nastává problém i s případným přijetím zadržovaných třetími zeměmi. Proč je máme přijmout, když si je Američané ani na chvíli nechtějí pustit na vlastní území? ptají se státy. - o přípravách Evropy na vězně z Guantánama čtěte zde

Cheney včera také řekl, že kdyby nevzniklo Guantánamo, museli by podezřelí putovat do Spojených států, kde by jim příslušela všechna zákonná práva. Ale o tom, proč by tito lidé bývali nemohli pobývat v amerických vojenských vězeních v oblastech konfliktů, jako je Afghánistán a Irák, se nezmínil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video