Chemiky v Kuvajtu trápí vedro a prach

  • 39
Na české vojáky v Kuvajtu nečekalo vlídné přijetí. Musejí čelit vysokým denním teplotám, vlhkosti vzduchu a všudypřítomnému písečnému prachu. "Dorazili jsme v pořádku, je to tady ale docela náročné na aklimatizaci," popsal velitel české jednotky Josef Prokš. Vedra vojáci zvládají díky zvláštnímu pitnému režimu, nosí pokrývky hlavy a sluneční brýle. "Snažíme se rozvrhnout pracovní činnost tak, aby se nepracovalo přes poledne," říká Prokš.

V Kuvajtu je celkem 251 českých vojáků, většinou příslušníků protichemických jednotek. Působí tu v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda.

Čeští vojáci se na americké základně Dauhá, kde budou příštího půl roku, zatím soustřeďují především na bydlení.

"Ubytování je pro českou rotu společné. Bydlíme hned vedle německých vojáků v jedné obrovské neklimatizované hale. Kromě postele nemá nikdo z naší roty žádný další nábytek a ani soukromí," podotkl Prokš.

Doplnil, že ženy bydlí v jiné hale společně s Američankami. V české jednotce je celkem osm žen.

Češi chtějí svou oázu
Chemici mají v úmyslu vytvořit si ve společné hale vlastní oázu soukromí. Svoji část chtějí oddělit kontejnery, ve kterých byla převážena technika. "Každá naše jednotka tak bude mít pro ubytování svůj malý prostor. Své malé soukromí," dodal.

Vojáci se stravují v centrální jídelně, jedí třikrát denně a strava je podle nich kvalitní. Pitnou vodu odebírají v plastových lahvích. "Místní voda je jen užitková a nedoporučuje se ani na vyplachování úst," vysvětlil Prokš.

Podle něj hygienická zařízení na základně jsou na uspokojivé úrovni. "Občas jsou problémy s vodou, ale tu jsme si po příjezdu naší techniky schopni sami doplňovat. Plánujeme vybudování vlastního sociálního zařízení," uvedl velitel.

Osobního volna si vojáci zatím moc neužijí. Základna sice skýtá takové vymoženosti, jako je posilovna, knihovna, plavecký bazén, videopůjčovna, restaurace, obchod, hrací automaty a bufet, ale vojáci mají zatím jiné starosti. "Všechno to je momentálně nezajímavé, protože hlavní je budovaní vlastní části tábora, což zabírá veškerý čas," uzavřel Prokš.

Čeští vojáci dorazili do Kuvajtu
Češi přistáli na letišti v metropoli Kuvajtu 19. března krátce po sedmé hodině ráno SEČ. Vojenský speciál odletěl po půlnoci z Prahy. Vojáci pak odjeli autobusy na základnu. Tam už působila předsunutá skupina vojáků, dalších několik cestuje na místo lodí s technikou.

V Kuvajtu je o dvě hodiny víc než v Praze. Před polednem se teplota na základně pohybovala kolem 35 stupňů Celsia. Vojáci se na základně ubytovali. V novém působišti pak poobědvali - mleté maso, brambory, zeleninu, ovoce a zmrzlinu.

Úkolem českých vojáků, většinou příslušníků 9. protichemické roty z Liberce, bude chránit organizační štáb operace Trvalá svoboda na kuvajtském území. Chemici jsou ale připraveni poradit si i s následky použití zbraní hromadného ničení. Vojáci mohou zasáhnout i v případě ekologické katastrofy. Mise potrvá šest měsíců a podle odhadů bude stát asi půl miliardy korun.

Šedivý překvapil novináře

S českou polní nemocnicí by do Afghánistánu mohli odcestovat i slovenští vojáci. Touto informací překvapil večer novináře náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Česká strana podle něj účast slovenské armádě navrhla a nyní čeká na její odpověď. Šedivý ovšem vyloučil,  že by Češi měli zájem o slovenské lékaře. Pokud Slováci projeví zájem, bude se slovenský kontingent podílet na podpůrných aktivitách. O podrobnostech ale nechtěl mluvit.
Havel: Česko je spoluodpovědné za svět
S kontingentem se na letišti v Ruzyni rozloučil prezident Václav Havel. Česká účast v protiteroristické operaci podle něho ukazuje na to, že Česko cítí spoluodpovědnost za stav světa a stojí na straně svobody a lidské důstojnosti proti barbarství.

Havel připomněl působení československé protichemické jednotky v Kuvajtu na počátku devadesátých let a vyzval vojáky, aby šli ve šlépějích svých předchůdců.

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý před odletem jednotky označil chemiky z Liberce za zkušené, podobně zhodnotil i vojáky, kteří je budou podporovat a chránit.

Při nasazení mimo území Kuvajtu musejí vojáci informovat ministra obrany. Šedivý vyloučil možnost, že by se čeští vojáci mohli přímo zapojit do případného spojeneckého vojenského útoku na Irák.

Vojenští chemici, zdravotníci a logistici přijeli do Prahy sedmi autobusy z Liberce. "Vezeme jen osobní věci a oblečení na první dny pro případ, že by naše technika a výzbroj nebyly ještě na místě," řekl při odjezdu mluvčí kontingentu Radek Hampl.

Vojáci odjížděli z libereckých kasáren v nových pouštních uniformách a ve speciálních botách. "Většina výzbroje a výstroje je na cestě. K dispozici budeme mít kompletní oblečení jak do horké pouště v Kuvajtu, tak zimní výstroj, pokud bychom byli nasazeni v Afghánistánu," poznamenal Hampl.

Technika už jela napřed
Techniku a veškeré vybavení odeslali vojáci na americkou základnu v Kuvajtu už 27. února.

Technika putuje po železnici a lodí, na místo by měla dorazit zhruba ve stejnou dobu jako vojáci.

Už 7. března odcestovala na místo skupina 20 vojáků, která zajišťuje vylodění techniky a připravuje podmínky pro příjezd jednotky. Vojáci odeslali do Kuvajtu veškeré vybavení - obrněné transportéry, laboratoř, nákladní auta, štábní vozidla, pojízdnou dílnu, zdravotní materiál.

DLUHOPISOVÝ ZÁKON

Činnost českých vojsk v Kuvajtu a Afghánistánu chce vláda financovat státními dluhopisy ve výši 1,7 miliardy korun. Návrh dluhopisového zákona schválil kabinet v pondělí. Zákon by mohla sněmovna projednat ještě na březnové schůzi. Parlamentní opozice ale dluhopisy odmítá. Vláda by podle ní měla pro vyslání nemocnice najít úspory v rozpočtu. Zákon bude kabinet předkládat do sněmovny se žádostí o urychlené projednání.

Zapojí se i čeští lékaři
Na boji proti terorismu se mají podílet i čeští vojenští lékaři. Prvních pět pracovníků 6. polní nemocnice odcestovalo přes Velkou Británii do Afghánistánu. Další lékaři a zdravotníci a doprovodná ochranná jednotka je budou následovat do tří týdnů, zbytek do šesti týdnů.

Armáda zřídila pro rodiny účastníků při generálním štábu středisko, které jim bude pomáhat a zajišťovat komunikaci s vojáky v Kuvajtu.

Arabský svět navštíví první český kaplan
Společně s českými vojáky odjíždí do Kuvajtu také vojenský kaplan Miroslav Kloubek. "Je to historicky první český armádní kaplan, který se dostane do arabského světa," řekl vedoucí armádní duchovní služby Tomáš Holub. Doplnil, že dosud se vojenští duchovní účastnili jen operací na Balkáně.

Kaplan musí počítat s tím, že bude působit v prostředí, které je zcela muslimské a kde se mnohem obtížněji navazuje kontakt s obyvatelstvem než například v Bosně. "Nepříjemné je, že se neví, do jakých situací se vojáci v Kuvajtu dostanou. Tentokrát nejedou na mírovou misi a i v těžkých chvílích musejí mít vojáci kaplana k dispozici," uvedl Holub.

Vojáci 9. roty protichemické obrany pózují fotografům před odjezdem z Liberce, odkud se vypravili přes Prahu do Kuvajtu, kde budou působit v rámci protiteroristické kampaně Trvalá svoboda. (18. března 2002)

Prezident Václav Havel se na pražském letišti v Ruzyni rozloučil se zhruba dvěma stovkami účastníků mise Trvalá svoboda. Vojenští chemici, zdravotníci a logistici odletí kolem půlnoci do Kuvajtu. (18. března 2002)

Účastníci mise Tvrvalá svoboda čekají na letišti v Praze-Ruzyni na vojneský speciál, kterým odletí do Kuvajtu. (18. března 2002)

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý se na letišti v Praze-Ruzyni loučí s účastníky mise Trvalá svoboda před jejich nočním odletem do Kuvajtu. (18. března 2002)

Prezident Václav Havel se na pražském letišti v Ruzyni rozloučil se zhruba dvěma stovkami účastníků mise Trvalá svoboda. Vojenští chemici, zdravotníci a logistici odletí kolem půlnoci do Kuvajtu. (18. března 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video