Chemii mám k umění, hájil se odsouzený za drogy

  • 6
Brno - Nesouhlasné mručení a hlasité poznámky o nespravedlnosti provázely vyhlášení rozsudku nad známým brněnským alternativním výtvarníkem Petrem Ferebauerem. Soud ho totiž poslal na dva roky za mříže za výrobu a držení pervitinu. Soudkyni neobměkčila ani skupinka umělců spřízněných s obžalovaným, kteří ho po celou dobu aktivně podporovali.

Po odchodu ze soudní síně třiačtyřicetiletý Ferebauer prohlásil, že se odvolá ke krajskému soudu.

"Horší už to být nemůže. Buď je to nespravedlnost, nebo jsem velký smolař. Neexistuje proti mě jediný přímý důkaz," řekl muž, který už byl kvůli drogám ve vězení a jak sám přiznává, dodnes návykové látky užívá.

Nynější lapálie začaly loni v červenci. Tehdy do umělcova bytu vpadla policie a provedla domovní prohlídku. Stalo se tak na popud majitele domu a sousedů, kteří často cítili na chodbě silný zápach.

Policisté tvrdí, že jim Ferebauer otevřel s baňkou v ruce, v níž zrovna ohříval jód. Když spatřil uniformy, odhodil baňku do vany u dveří. Tam se rozbila a obsah vytekl.

Policisté sice neobjevili čerstvě vyrobený pervitin ani látku ve fázi těsně před dokončením, ale na základě nalezených chemikálií, indikačních papírků, laboratorních nádob a namíchaných látek obvinili Ferebauera z výroby pervitinu.

Znalci tvrdí, že našli chemikálie hned pro několik fází výroby. Ferebauer prý používal recepturu známou pod názvem "Česká cesta".

Výtvarník po celou dobu jednání vinu popíral. Na předmětech prý mohla policie najít jen stopové prvky drogy, protože před lety pervitin opravdu vařil. "Tehdy jsem měl z toho problémy, proto jsem skončil," hájil se Ferebauer.

"Policie u mě teď našla běžné věci, které jsem v domácnosti potřeboval. Kyseliny používám k čištění silných nečistot, například na toaletě. S chemikáliemi občas experimentuji při malování, vytvářejí totiž zajímavé obrazce. V ateliéru pořád něco vařím při hledání nových uměleckých cest. Misky simax používám občas k vaření potravin, ve větší dělám brambory, menší mám třeba na omelety," tvrdil Ferebauer. Tašku s tabletami paralenu údajně našel u popelnice.

Soudkyně Dagmar Bordovská ovšem dala za pravdu státnímu zástupci a označila tato tvrzení za vykonstruované a účelové lži.

"Nelze brát v úvahu ani to, že obžalovaný je umělecky činnou osobou, a proto by se na něj mělo nahlížet jinak, mírněji," podotkla soudkyně.

Umělečtí přátelé svéráznému výtvarníkovi loni pomohli. Udělali sbírku na kauci, aby mohl odejít dřív z vězení. Ferebauer pravidelně vystavuje v brněnských kavárnách a galeriích. Pod jeho rukama vznikl například původní interiér tamního klubu Mersey.


Video