Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) a ministr obrany Dáud Radžha (vpravo) na

Syrský prezident Bašár Asad (vlevo) a ministr obrany Dáud Radžha (vpravo) na archivním snímku | foto: AP

Prohrajete, vzkázal Západu Asad. Použití plynu potvrdili už i Britové

  • 868
Syrský prezident Bašár Asad vzkázal ve čtvrtek Západu, že se Sýrie bude bránit jakékoli agresi. Místnímu listu pak sdělil, že z konfrontace s USA vyjde Sýrie jako vítěz. Britská rozvědka mezitím hlásí potvrzení chemických zbraní, stejně jako USA však nedokážou s jistotou říci, kdo za jejich nasazením stojí.

"Od začátku krize čekáme na chvíli, kdy se objeví náš skutečný nepřítel. Vím, že vaše morálka je dobrá, že jste připraveni čelit jakékoli agresi a bránit vlast," citoval list Al-Achbár slova, která prý Asad pronesl před syrskými představiteli.

Syrský konflikt

Syrská státní televize pak zveřejnila přepis čtvrtečního projevu, který Asad přednesl na schůzce s jemenskou delegací. "Hrozba přímé agrese proti Sýrii jen zvýší naši oddanost hluboce zakořeněným principům a nezávislé vůli našeho národa. Sýrie se bude bránit jakékoli agresi," sdělil Asad.

Nejmenovaný armádní činitel agentuře AFP řekl, že armáda se připravuje na nejhorší z možností, kterou může útok přinést. "Pracujeme jako všechny armády světa na nejhorším ze scénářů. Budeme zemi chránit před útokem a připravíme podmínky pro náležitou odvetu," řekl tento zdroj.

Syrský premiér Vaíl Halkí ve středu prohlásil, že Sýrie bude v případě zahraniční intervence "hrobem útočníků".

Potvrzeno, hlásí britské rozvědky o chemických zbraních

Británie, která chce USA v případném útoku proti Sýrii podpořit, ve čtvrtek zveřejnila materiály, podle nichž její zpravodajci potvrdili chemický útok v Sýrii. Kromě toho získala také právní doporučení, které schvaluje vojenskou akci proti Sýrii i v případě, že ji Rada bezpečnosti OSN zablokuje.

Vláda podle agentury Reuters zveřejnila zpravodajský materiál týkající se nasazení chemických zbraní v Sýrii z minulého týdne. Stojí v něm, že zpravodajci nepochybují o tom, že šlo o chemický útok. A také, že je za ním "s velkou pravděpodobností" syrská vláda, což potvrzují "určité" tajné informace.

Premiér David Cameron ještě ve středu vyzýval k rychlému úderu, který by měl potrestat diktátora Bašára Asada za použití chemických zbraní, nicméně ve středu večer přibrzdil. Jeho kabinet čeká na podporu parlamentu, kterou dosud nemá. Proti se staví hlavně opoziční labouristé, kteří žádají více důkazů, že syrský režim skutečně chemické zbraně použil.

Britští poslanci by o tom měli hlasovat hned dvakrát. Poprvé dle původního Cameronova plánu už ve čtvrtek a podruhé příští týden, až bude znám závěr inspekcí OSN. Inspektoři prověřují místa údajného chemického útoku v Sýrii od pondělka. Mají tam pracovat do pátku a v sobotu zřejmě odjet. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že bude mít první zprávu o jejich šetření k dispozici v sobotu.

Na úvod čtvrteční parlamentní debaty o Sýrii David Cameron v Londýně prohlásil, že Británie by prý neprosazovala vojenský útok proti Sýrii, pokud by proti němu byla "rozsáhlá" opozice v Radě bezpečnosti OSN. V narážce na odpor Ruska však řekl, že by případný útok neměl blokovat jen jeden hlas člena rady s právem veta.

Před parlamentní debatou britská vláda zveřejnila vlastní interní analýzu, podle níž by byl vojenský úder proti Sýrii oprávněný i v případě, že by jej blokovala Rada bezpečnosti OSN. "Pokud by akci zablokovala RB OSN, Británie by stále mohla podle mezinárodního práva podniknout mimořádné kroky, aby zmírnila ohromnou humanitární katastrofu v Sýrii," uvádí právní posudek britské vlády.

Jednání OSN k pokroku nedospěla

Pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy Británie, Francie, USA, Rusko a Čína, se ve čtvrtek kvůli syrské krizi opět sešla, ale podle zpravodajských agentur jednání trvalo sotva 45 minut a nedospělo k žádnému pokroku.

O schůzku podle diplomatů požádalo Rusko, které se staví proti jakémukoliv vojenskému zásahu v Sýrii. Žádný z velvyslanců se po schůzce nechtěl vyjádřit.

Západní spojenci tvrdí, že jim nejde o to svrhnout režim Bašára Asada, ale potrestat ho za použití chemických zbraní.

Francouzský prezident François Hollande se ve čtvrtek vyslovil pro hledání politického řešení syrské krize a nezopakoval nabídku vojenské pomoci syrské opozici ze začátku týdne. Na politickém řešení se podle DPA telefonicky shodli také ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová. Merkelová později během dne hovořila i s prezidentem Barackem Obamou.

Útok na Sýrii se má podle zatím dostupných zpráv uskutečnit z lodí ve Středozemním moři.

Někteří ruští experti nepočítají s případným zásahem před summitem skupiny G20, který se bude konat v Rusku 5. a 6. září. Obama do Ruska podle všeho odlétá v úterý a nečeká se, že by USA zaútočily v době prezidentovy nepřítomnosti v zemi.

Britský list The Guardian ve středu napsal, že syrská armáda možná chystá nasazení sebevražedných letců. K útokům na americká letadla je prý připraveno osm tisíc lidí. Listu to sdělil syrský důstojník, který slouží na základně protiletadlové obrany u Damašku. Prohlásil také, že "pokud americká a britská armáda vyšle jedinou raketu, Syřané pošlou čtyři, a jestliže se do vzdušného prostoru dostanou jejich letadla, čeká je pekelná palba".

Komplikovaný vývoj v Sýrii od starověku až po dnešek:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video