Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým...

Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým plynem. Záchranáři mu podávají potřebný kyslík. Vzbouřenci tvrdí, že bomby s nervovým plynem na předměstí Damašku svrhly vládní jednotky. | foto: Reuters

Tohle může vést k útoku na Sýrii: utrpení po chemické spoušti u Damašku

  • 759
Mluví se o něm jako o nejhorším masakru syrského konfliktu a nejhorším chemickém útoku v posledních dekádách. Stát se měl přesně před týdnem poblíž Damašku, kam údajně dopadly rakety s nervovým plynem. Hlášeny jsou stovky obětí včetně žen a dětí. Světové agentury nabídly z místa útoku otřesné fotografie.

Redakce iDNES.cz se rozhodla snímky zveřejnit, protože chemický útok, ať už ho vyvolal kdokoliv, může vést k ozbrojenému úderu mezinárodních sil v čele s USA na Sýrii.

Fotogalerie

Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým...
O den později (22. srpna 2013) agentury zveřejnily fotografii mrtvol z místa...
O den později (23. srpna 2013) se fotografům podařilo zachytit muže, který...
Snímek z 24. srpna ukazuje mrtvé holuby ve východním předměstí Damašku. Podle...

I když kolem počtu obětí panují značné nejasnosti, nezávislá organizace Lékaři bez hranic potvrdila 355 obětí a tisíce zraněných. Všechny symptomy ukazují na otravu nervovým plynem. Dosud však nebyl útok hodnověrně potvrzen.

Inspektoři OSN na místě údajného útoku shromažďují od pondělí vzorky, které mají dokázat použití chemických zbraní i to, kdo za jejich nasazením stojí. Západní velmoci sice tvrdí, že o použití nervového plynu už "není pochyb", podle OSN však zatím není vůbec zřejmé, zda za tím skutečně stojí syrský režim.

KOMENTÁŘ: Hurá na Sýrii, ať žije chaos

Pořízené fotografie zachycují utrpení lidí, které podle aktivistů zasáhl nervový plyn. Na zemi zůstaly ležet stovky bezvládných těl včetně žen a dětí. Další lidé se dávili a dusili, takže museli použít kyslíkové masky.

Masakr se odehrál minulou středu ve farmářské čtvrti al-Ghoutá, kde se poté našly zbytky raket, které mohly nést bojový plyn. Dosud není jasné, zda někdo vydal k útoku jednoznačný rozkaz, nebo to byla akce jednotlivce.

Jak upozorňuje magazín Foreign Policy, americké rozvědky zachytily zděšený hovor velitele chemické jednotky se zástupcem ministerstva obrany, který požadoval vysvětlení nasazení zakázané zbraně.

Tento telefonát však považují Američané za důkaz, že syrská armáda skutečně plyn použila. Ať už na příkaz z nejvyššího velení, nebo ne.

Sýrie nepodepsala úmluvu o chemických zbraních

Právě nasazení zbraní hromadného ničení šéf Bílého domu před rokem označil za hranici, jejíž překročení povede k vojenské akci. Útok v al-Ghoutá se tak stal onou "červenou linií" a podle médií se vojenský úder proti Sýrii dá očekávat v řádu dnů.

ON-LINE: Dění před případnou intervencí v Sýrii

Jaká látka v al-Ghoutá přesně zabíjela, se zatím neví. Nejpravděpodobnější se zdá být sarin, nebo látka s označením VX. Obě spadají do kategorie neurotoxinů, které způsobují paralýzu nervové soustavy. Podle expertů na chemické zbraně Asad těmito látkami disponuje.

Na světě zůstalo jen pět států, které neodsouhlasily Úmluvu o chemických zbraních. Mezi ně patří kromě KLDR, Jižního Súdánu, Angoly a Egypta také Sýrie. V praxi to znamená, že mezinárodní společenství je v ochraně před chemickým útokem bezzubé tam, kde je to nejvíc potřeba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video