Pardubická rafinerie Paramo svůj zápach moc kontrolovat nemusí. Nic jí nehrozí.

Pardubická rafinerie Paramo svůj zápach moc kontrolovat nemusí. Nic jí nehrozí. | foto: Michal Klíma, MF DNES

Chemičky páchnou dál a navíc bez trestu

  • 18
Každý, kdo byť jedinkrát projel Pardubicemi, ten zápach zná. Stát poblíž Parama či Synthesie a necítit chemikálie snad ani není možné. Úřady jsou bezradné. Továrny totiž podle nich vypouštějí přesně tolik škodlivin, kolik mohou. A chytit je ve chvíli, kdy limity porušují, se úředníkům nedaří.

Když v roce 2002 začal platit zákon, podle kterého měly být firmy trestané i za pouhé obtěžování zápachem, zdálo se, že pardubické chemičky musejí být mezi prvními, na koho dopadne. Omyl. Nestalo se vůbec nic.

"V prvních letech byly jen dva přístroje na celou republiku, trestali jsme jen několik firem, u kterých bylo obtěžování úplně průkazné. A v polovině roku 2006 přišla pro provozovatele továren a vůbec všech páchnoucích provozů velká úleva. Ministerstvo životního prostředí zákon zmírnilo," uvedl bývalý dlouholetý vedoucí oddělení ochrany ovzduší České inspekce životního prostředí v Hradci Králové a do března inspektor Miroslav Rubeš.

Co se týče chemických továren, zmírnění zákona bylo tak razantní, že by snad bylo lepší hovořit o jeho úplném zrušení.

Od 1. srpna 2006 se chemičky svými zápachy nemusejí trápit vůbec. Podle původního zákona totiž měla firma dostat pokutu, pokud by zápach překročil povolenou, přesně stanovenou úroveň, což měly zjišťovat za pomocí speciálních přístrojů týmy vyškolených čichačů.

"Nyní si musí najednou stěžovat 21 lidí a ještě musí továrna porušit předpisy. Třeba Paramo je cítit stále, lidi si stěžují, může to být i víc než 21 lidí, ale když neměli poruchu, je všechno v pořádku. Z lidí se tak dělají hlupáci," míní Rubeš.

Chemičky zápach měřit nemusejí
A to ještě není vše. Zatímco některé továrny musejí své zápachy měřit dál, chemičky ne.

"Provozovny chemického průmyslu povinnost měřit své pachy nemají. Nesmějí však obtěžovat nad přípustnou míru, definovanou ve vyhlášce. Její prokazování je však velmi obtížné," uvedla současná vedoucí oddělení ochrany ovzduší královéhradeckého pobočky České inspekce životního prostředí v Hradci Králové Jarmila Černá.

Zákon je tedy dnes ve skutečnosti postaven tak, aby stížnosti zejména provozovatele velkých, například chemických podniků, neobtěžovaly.

"Je to paradox. Malé potravinářské firmy jako udírny, pražírny, kompostárny musejí podle zákona emise pachu měřit dál. Takže například v Pardubicích nemusí žádné měření dělat Paramo, ale Kávoviny ano. Přitom limity na pach byly zrušeny, takže jim stejně nic nehrozí. Vypadá to úplně absurdně," uvedl Rubeš.

Inspektoři však za několik let očekávají další novelu zákona, která pachové limity opět zavede. "Teď probíhá do roku 2009 sběr dat, pak očekáváme další novelu. Ministerstvo zřejmě usoudilo, že u chemiček už nashromáždilo údajů dost," uvedla Černá.

Proč chemičky nedostaly pokuty?
A jak šéfka inspektorů ovzduší vysvětluje, proč od roku 2002 inspekce neprováděla u pardubických chemiček žádné měření, natož aby je pokutovala?

"Měřit měly samotné firmy, ale všechny to nechaly na poslední chvíli a věřily, že se povinnost nakonec zruší. A vyšlo jim to," řekla. Tvrdí také, že zjistit překročení pachových norem u chemiček bylo i podle původního zákona velmi těžké.

"V případě čističky odpadních vod jsme měřili přímo u výduchu ze sušárny kalů. Ale dovedete si představit, kolik výduchů má chemička? A při měření na hranici závodu je těžké určit, zda je pach určitě z továrny, nebo je tam vliv odjinud."

Na argument, že žádný obyvatel Pardubic nepochybuje, že zápach na nadjezdu u Parama je skutečně z chemičky, Černá odpověděla: "Průkazné je jedině měření přímo u výduchů. Paramo jsme tlačili spíše k rekonstrukci zařízení, například oxidace asfaltu, a máme ohlasy, že to skutečně pomohlo."

Řada obyvatel Pardubic si však myslí opak. Chemičky páchnou dál a nyní opět zcela beztrestně. "Cítíme smrad i několikrát týdně. Někdy méně, jindy i denně. A nejhorší je štiplavý zápach s čističky továrny, to je síla. Ale stěžovat si nás ani nenapadlo," říká například Dagmar Dokoupilová, která žije osm let v domě v pardubické ulici U Trojice, který s areálem Parama sousedí.

Trest za zápach dostalo v Česku osm firem
V Pardubickém kraji dostaly od roku 2002 pokutu za obtěžování zápachem tři firmy. Zdá se to málo? Ve srovnání se zbytkem Česka je potrestaných podniků jen osm.

Malý počet případů inspektoři vysvětlují tím, že po přijetí nového zákona nejprve dva roky čekali na potřebnou techniku.

"Metoda, kterou se vyhodnocují vzorky pachových látek, byla v České republice zavedena až koncem roku 2003. První řízení o pokutách za překročení pachových limitů jsme proto zahájili až v roce 2004," říká vedoucí oddělení ochrany ovzduší pražského ředitelství České inspekce životního prostředí Stanislav Bosák.


Pokuty za zápach

Firmy, které dostaly pokutu za obtěžování zápachem

Kataforesis Dašice (lakovna) - pokuta: 11. 5. 2005, 200 tisíc Kč
Moras Moravany (provozovna Trusnov - chov a výkrm prasat) - pokuta: 20. 9. 2005, 40 tisíc Kč
Veolia Water (čistírna odpadních vod Rybitví) - pokuta: 6.10.2005, 50 tisíc Kč
Krkonošská slévárna (provozovna Hostinné) - pokuta: 25. 5. 2005, 350 tisíc Kč
Nejdecká česárna vlny - pokuta: 25. 10. 2004, 50 tisíc Kč
Sneko, Frýdlant nad Ostravicí (kompostárna Čeladná) - pokuta: 19. 10. 2004, 25 tisíc Kč
Farma Doubrava (velkovýkrmna brojlerů) - pokuta 23. 1. 2006, 50 tisíc Kč
Severočeské vodovody a kanalizace Teplice (Městská čistírna odpadních vod Bílina) - pokuta: 19. 4. 2006, 30 tisíc Kč

Zvolte z firem, které dostaly pokutu za zápach, největšího "smraďocha":

celkem hlasů: 119

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 22. října 2007. Anketa je uzavřena.

Severočeské vodovody a kanalizace, Městská čistírna odpadních vod Bílina
Severočeské vodovody a kanalizace, Městská čistírna odpadních vod Bílina 40
Moras, provozovna Trusnov - chov a výkrm prasat
Moras, provozovna Trusnov - chov a výkrm prasat 18
Veolia Water, biologická čistírna odpadních vod v Rybitví
Veolia Water, biologická čistírna odpadních vod v Rybitví 18
Sneko, provozovna Čeladná
Sneko, provozovna Čeladná 10
Nejdecká česárna vlny
Nejdecká česárna vlny 9
Farma Doubrava Frýdlant nad Ostravicí, velkovýrobna brojlerů
Farma Doubrava Frýdlant nad Ostravicí, velkovýrobna brojlerů 9
Krkonošská slévárna, provozovna Hostinné
Krkonošská slévárna, provozovna Hostinné 8
Kataforesis,  Dašice
Kataforesis, Dašice 7


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video