Chemický Alí vyčistil sever, jih nestihl

  • 122
Spojenci hlásí zatím největší "úlovek" úderu na Irák. Britští důstojníci operující v jihoirácké Basře našli tělo Alího Hasana Madžída, bratrance iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Major Andrew Jackson řekl, vojáci tělo našli spolu s mrtvým členem Madžídovy ochranky a velitelem rozvědky působící v Basře.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

INFOGRAFIKA:
* vojska u Bagdádu
* pouliční boje

Madžíd patřil k nejbrutálnějším členům iráckého vedení, podotýká AP. Dal v minulosti rozkaz použít plyn proti iráckým Kurdům a vysloužil si tím přezdívku chemický Alí.

V 80. letech vedl protikurdskou kampaň, v níž přišlo o život na 100 tisíc Kurdů.

Po válce v Perském zálivu zasahoval na jihu proti šíitům, kteří povstali proti Bagdádu. Za sedmiměsíční irácké okupace byl guvernérem v Kuvajtu.

Před současnou válkou ho Husajn pověřil obranou iráckého jihu.

Madžího dům byl zasažen při sobotním bombardování Basry. Spojenecká letadla použila k bombardování laserem naváděné střely.

Britové věří, že jakmile Iráčané budou mít jistotu, že velitel je po smrti, přestanou Basru bránit. Vojáci stále narážejí na malé skupinky odporu.

Alího kariéra v armádě nezačínala nijak slavně. Dosáhl hodnosti rotného a jeho úkolem bylo rozvážet na motorce vojenskou poštu.

Obrat o sto osmedesát stupňů přišel v roce 1968, kdy se k moci dostala strana Baas Saddáma Husajna.

Z rotného Alího se rázem stal generál. Za zásluhy na severu země z něj Saddám v roce 1991 udělal ministra obrany.

Alí čistí sever
Alí je považován za jednoho z nejbrutálnějších členů iráckého vedení. Svou přezdívku si "vybojoval" v roce 1988 na konci konfliktu s Íránem.

Na severu Iráku se začaly ozývat kurdské hlasy, které žádaly samostatnost. Alí s nimi rázně zatočil. Jen při chemickém útoku na vesnici Halabdža zahynulo přes pět tisíc lidí. V iráckém tažení proti Kurdům zemřelo na sto tisíc obyvatel severu Iráku.

Během mírových rozhovorů v Bagdádu v roce 1991 připomněl Alímu kurdský vůdce Džalál Talabáni, že tažení proti kurdům nepřežilo na 200 tisíc lidí.

To je trochu přehnané, reagoval Alí. Podle arabského tisku tam umřelo "jen" sto tisíc lidí.

Alí čistí jih
Své schopnosti mohl Alí uplatnit opět v roce 1991 po válce v Perském zálivu. Proti irácké vládě se tentokrát postavili na jihu země šíitové.

Alí své odpůrce nešetřil. Videozáznam, který zveřejnily některé arabské televize, ukazoval Madžída, jak popravuje opoziční rebely výstřely pistole do hlavy. Větší štěstí měli ti, které pouze do hlavy kopal.

Alí čistí rodinu
Madžíd se stejně brutálně jako ke svým nepřátelům dokázal chovat i ke své rodině. Kdyby ještě žil, mohl by o tom vyprávět jeho synovec a Saddámův zeť Husajn Kámel.

Alí ho nejdřív nechal na několik let uvěznit kvůli tajnému iráckému zbrojnímu programu. Kámelovi se v roce 1995 podařilo uprchnout i se svým bratrem Saddámem Kámelem.

Tajným službám se o rok později oba bratry podařilo nalákat zpět do Iráku. V únoru byli na příkaz svého strýce oba zabiti. Alí neušetřil ani jejich rodinné příslušníky.

Spojenci hlásí zatím největší "úlovek" úderu na Irák. Britští důstojníci operující v jihoirácké Basře našli tělo Alího Hasana Madžída, bratrance iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Major Andrew Jackson řekl, vojáci tělo našli spolu s mrtvým členem Madžídovy ochranky a velitelem rozvědky působící v Basře (7. dubna 2003).

,

Video