Chemický Alí

Chemický Alí | foto: Profimedia.cz

Chemický Alí dostal za genocidu Kurdů oprátku

  • 67
Irácký soud odsoudil k smrti Chemického Alího. Saddámova bratrance Alího Hassana al-Madžída vinil z genocidy Kurdů. Kromě něj skončí na šibenici i další dva spolupracovníci někdejšího diktátora. Dvěma obviněným vyměřil soud doživotí, jednoho kvůli nedostatku důkazů zprostil obžaloby.

Odsouzení naplánovali operaci Anfál. Při ní na konci 80. let minulého století zemřelo přes 180 tisíc Kurdů.

Proces se vlekl několik měsíců. Al-Madžíd během přelíčení přiznal, že nařídil popravu všech Kurdů, kteří neuposlechli rozkazy a neopustili vesnice.

Odmítl však, že by během akce byly použity chemické zbraně. "Nemám se ale za co omlouvat," prohlásil.

Před soudem stanuli kvůli Anfálu také dva bývalí vojenští velitelé, kteří podléhali přímo Saddámovi. I na ně čeká oprátka.

Dva další velitelé dostali doživotní vězení. Naproti tomu vyvázl bývalý guvernér provincie Mosul bez trestu pro nedostatek důkazů.

Během operace Anfál bylo několik tisíc vesnic, vyhlášených jako zapovězená území, vybombardováno a srovnáno se zemí. Při bombardování používali Iráčané i smrtící plyn yperit. Tisíce vesničanů byly vyhnány, mnoho z nich skončilo na popravišti.

Podle žalobce měla operace Anfál předem určený vojenský cíl - skupiny kurdských geril, které byly na straně Íránu během války mezi Irákem a Íránem v letech 1980 až 1988.

Chemický Alí je již pátým popraveným prominentem Husajnova režimu. Jako prvního poslal soud na popraviště přímo bývalého prezidenta (více zde), po něm následovali Barzán Tikrítí, Avád Bandar (více zde) a Jasín Ramadán. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video