Alí Hasan Madžíd neboli Chemický Alí

Alí Hasan Madžíd neboli Chemický Alí | foto: Profimedia.cz

Chemického Alího převezli do Bagdádu, už se jen čeká na jeho popravu

  • 22
Alí Hasan Madžíd, muž, který kdysi provedl příkaz iráckého diktátora Saddáma Husajna "zplynovat" Kurdy, byl z amerického vězení v jižním Iráku převezen do dočasného vězení na bagdádském letišti. Tam nyní čeká, až úřady nařídí jeho popravu.

Odsouzenec je všeobecně znám jako "Chemický Alí". Svou přezdívku získal poté, co provedl chemický útok proti Kurdům ve městě Halabdža. Dopaden byl v roce 2003, několik měsíců po zahájení spojenecké invaze do Iráku.

Madžíd, narozený v roce 1941, je vzdáleným bratrancem Saddáma Husajna. Pocházel z chudé rodiny, jeho rychlý vzestup nahoru odstartoval poté, co se v roce 1968 dostala k moci Saddámova strana Baas. Brzy se stal šéfem vládního Bezpečnostního úřadu.

"Saddáme, jsi příliš laskavý, příliš milosrdný"

Když se v roce 1979 Saddám zbavil prezidenta Ahmeda Hasana Bakra a převzal moc, vznikla videonahrávka, na níž Saddám předčítá seznam oponentů a označuje je za zrádce. V pozadí je vidět Madžíd, jak říká Saddámovi: "To, co jsi udělal dosud, bylo dobré. To, co uděláš v budoucnu, bude dobré. Ale je tu jeden drobný detail: Jsi příliš laskavý, příliš milosrdný."

Madžíd se pak stal šéfem iráckých tajných služeb. Když se v roce 1983 nezdařil atentát na Saddáma, nechal zabít desítky lidí a deportovat tisíce obyvatel města, v němž se pokus o atentát odehrál.

V posledních fázích írácko-íránské války v 80. letech pak Alí Hasan dostal na starost sever Iráku a řídil operace proti rebelii tamních Kurdů. Neohlížel se na nic - nařídil likvidovat Kurdy masivními útoky chemickými zbraněmi, jako jsou sarin, tabun či VX. Vše završil chemickým útokem na kurdské město Halabdža, při němž bylo zabito přes pět tisíc lidí.

Na časy Saddáma Husajna někteří Iráčané vzpomínají s nostalgií. Pro ně nedávno začal vysílat Saddámova televize na satelitu

Na časy Saddáma Husajna někteří Iráčané vzpomínají s nostalgií. Pro ně nedávno začala vysílat Saddámova televize na satelitu

Kurdská oblast byla určena k "vyčištění" a osídlení Araby. Do roku 1988 bylo podle některých údajů zlikvidováno na čtyři tisíce kurdských vesnic, zabito na 180 tisíc Kurdů a dalších 1,5 milionu jich bylo deportováno na jih země. Právě Kurdové ho nazvali Chemickým Alím. Madžíd byl na svou přezdívku pyšný.

A jeho kariéra "odborníka na tvrdá řešení" pokračovala. Po obsazení Kuvajtu Irákem v roce 1990 byl jmenován vojenským velitelem okupovaného území. Po skončení války v Perském zálivu zasahoval na jihu země proti šíitům, kteří povstali proti bagdádskému režimu.

V soudech, jež následovaly po jeho dopadení, bylo Madžídovi navrženo celkem pět trestů smrti za různé případy zločinů proti lidskosti či válečných zločinů. Během jednoho z procesů byla zveřejněna nahrávka, na níž kdysi rozmlouval s dalším iráckým činitelem. Mimo jiné tehdy prohlásil: "Zabiju je všechny chemickými zbraněmi! Kdo se odváží něco namítat? Mezinárodní společenství? Seru na ně!"

Pomůže poprava premiérovi před volbami?

Irácká média spekulují o tom, že bude určitě pověšen ještě před parlamentními volbami, které mají proběhnout na začátku března. Konečné slovo v určení data má premiér Núrí Málikí a podle médií bude počítat s tím, že mu poprava Chemického Alího přinese politické body. Když před třemi lety schválil popravu Saddáma, jeho popularita rázem prudce vzrostla.

Britský seržant Jason Sparlin se po návratu z Iráku minulý týden svěřil britskému listu Times, že se s Chemickým Alím setkal. "Viděl jsem ho, i když jsem o tom nevěděl, dokud neodešel. Hrál šachy s nějakým naším vojákem. Když už byl pryč, řekli mi, kdo to je. Bylo to zvláštní, protože působil velmi příjemně a mluvil velice klidně. A šachy mu šly."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video