Chemici školí experty jiných armád

Praha - Čeští vojáci budou i v budoucnu školit odborníky z protichemické, radiační a biologické ochrany z lotyšské armády. Po setkání s velitelem lotyšské armády Raimondsem Graubem o tom informoval náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý.
Graube při rozhovorech s Šedivým vyzdvihl především schopnosti české armády v boji proti zbraním hromadného ničení.

"Myslíme si, že vojáci z České republiky mají takové jednotky možná na nejlepší úrovni na světě," prohlásil.

"Spolupráce s Českou republikou je jedna z nejlepších, kterou máme s novými členskými zeměmi NATO," řekl Graube.

Šedivý připomněl, že obě země v oblasti protichemické ochrany spolupracují již od roku 1992. V současné době se několik lotyšských důstojínků zdokonaluje právě v České republice.

Od března působí v Kuvajtu v rámci operace Trvalá svoboda vojáci z liberecké roty protichemické ochrany. Do Kuvajtu rota odcestovala s cílem provádět průzkum v souvislosti s případným použitím chemických nebo biologických zbraní.

Elitní jednotka, která musí být připravena v případě potřeby zasáhnout do tří dnů kdekoliv na světě, má nyní asi 200 lidí, z toho pět žen. Válečné ostruhy si vysloužila rota šestiměsíční misí v Bosně.

O perfektním zabezpečení a elitnosti profesionální vojáků z jednotky chemické ochrany, která je součástí roty okamžité reakce NATO, svědčí i fakt, že armáda zřídila v Liberci nejmodernější kasárenské ubytování v České republice.

Přestavba starých vojenských objektů si vyžádala téměř 80 miliónů korun. Podle zástupce velitele roty Martina Odrášky jde o největší investici armády do ubytovacích kapacit v posledních deseti letech.

Video