Chemici jsou připraveni na mise

Mnohonárodní prapor proti zbraním hromadného ničení, jehož páteř tvoří čeští chemici, dosáhl plných operačních schopností. Od dnešního dne může NATO jednotku vyslat do operací kdekoliv na světě. Do konce roku pro ně platí nepřetržitá pohotovost.

"Splnili jsme všechny podmínky a od 1. července může aliance prapor vyslat kamkoliv na světě," uvedla mluvčí praporu Vlastimila Cyprisová.

Pro jednotku nyní platí nepřetržitá pohotovost. Příprava praporu a jeho uvedení do plné operační schopnosti vyvrcholí dnešním slavnostním nástupem od 10 hodin na základně jednotky v Liberci.

Prapor chemické, radiační a biologické ochrany vznikl loni 1. prosince a má přibližně 500 vojáků z 13 zemí, včetně USA a Kanady. O vzniku rozhodlo NATO na pražském summitu před dvěma roky. Vybudováním a velením pověřila aliance Českou republiku.

Jednotka měla být připravena k okamžitému nasazení od 1. července letošního roku. Zasáhnout by měla v duchu Sil rychlé reakce NATO kdekoli na světě od pěti do 20 dnů po použití zbraní hromadného ničení, teroristických útocích nebo po živelních či průmyslových katastrofách.

Na jaře absolvoval prapor sérii cvičení včetně závěrečných manévrů takřka kompletních Sil rychlé reakce NATO na přelomu května a června v Itálii.

V pohotovosti k případnému nasazení v aliančních misích bude prapor pod českým velením až do konce letošního roku, kdy ve velní vystřídá Českou republiku Německo.

Již nyní je jasné, že se prapor zapojí do ochrany srpnových olympijských her v Řecku. Kromě specialistů požádala řecká strana NATO i o ochranu vzdušného prostoru. Vyslání jednotky už posvětila česká vláda i parlament.

Podle rozhodnutí bude příště pro vyslání českých vojáků do alianční mise stačit jen souhlas vlády, která však bude muset obě komory parlamentu neprodleně o svém rozhodnutí informovat.

Souhlas parlamentu s nasazením vojáků z liberecké protichemické jednotky v rámci operací NRF jen na základě rozhodnutí vlády reaguje na fakt, že v případě žádosti NATO musí armáda vyslat své specialisty na místo během pěti až 20 dnů. Pokud by na souhlas zákonodárců čekala dlouho, nemusela by termín vyslání prvních jednotek, to znamená do pěti dnů, stihnout.

, natoaktual.cz

Video