Po tragické nehodě zapalovali lidé svíčky za Martina Voborníka a Lenku Svědíkovou před ordinací doktora Révaye v Chebu.

Po tragické nehodě zapalovali lidé svíčky za Martina Voborníka a Lenku Svědíkovou před ordinací doktora Révaye v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebský zubař, který tragicky boural, měl v Německu zákaz řízení

  • 9
Chebský zubař Jaroslav Révay, který v lednu v opilosti způsobil havárii, při níž zemřeli dva mladí lidé, měl kvůli alkoholu už loni v listopadu problémy s německými policisty. Ti mu zakázali v Německu řídit auto. Kdyby tento zákaz platil i v Česku, nemusela se letošní tragédie stát.

Ze sdělení odboru mezinárodních vztahů západočeské policie, které má MF DNES k dispozici, vyplývá, že Jaroslav Révay při loňské kontrole dopravních policistů z bavorského města Marktredwitz nadýchal a měl v krvi 0,68 promile. To vzápětí potvrdil i rozbor krve.

O necelé dva týdny později, přesně 10. prosince, Státní zastupitelství v Hofu Jaroslavu Révayovi předběžně zakázalo řízení vozidel na území Německa. Následovalo trestní oznámení za řízení vozidla pod vlivem alkoholu. Jednání německých úřadů ještě neskončilo. Chebskému zubaři hrozí v Bavorsku pokuta až 500 eur, tedy asi 14 tisíc korun.

Při lednové nehodě Jaroslav Révay se svým vozem BMW přejel v zatáčce do protisměru a bočně narazil nejdříve do renaultu a vzápětí pak čelně do volva, které řídil Martin Voborník. Při kolizi zahynuli šestatřicetiletý Martin Voborník z Chebu a o dva roky mladší Lenka Svědíková z Lubů. - čtěte Můžete za tragickou nehodu, vyčetly lékaři stovky lidí se svíčkami

Jaroslavu Révayovi za ublížení na zdraví s následkem smrti hrozí až pět let vězení. I přesto, že na místě tragického střetu odmítl dechovou zkoušku i odběr krve.

O tom, že Révay řídil opilý, je přesvědčená i svědkyně nehody, jejíž jméno má MF DNES k dispozici. "Na místo nehody jsem přijela úplně první. Viděla jsem, že řidič BMW vystoupil z auta a přesedl si na místo spolujezdce. Když jsem se ptala, jestli nepotřebuje pomoc, řekl, že je v pořádku a že ho jen trochu bolí na hrudníku. Zdálo se mi, že je v šoku, zřetelně jsem z něj cítila alkohol," řekla svědkyně, která už minulý týden vypovídala na sokolovské policii.

Vzápětí po nehodě začali sokolovští policisté hledat svědky, kteří by to mohli potvrdit.

Bratr zesnulého Josef Voborník nechápe, jak je možné, že lékař, který stomatologa po nehodě vyšetřoval, do zprávy napsal, že z něj alkohol necítil a že Révay nejevil známky opilosti. "Že by kamarádi?" podivuje se Josef Voborník.

"Ze spisu, do kterého jsem mohl nahlédnout, jasně vyplývá, že policisté u zásahu při nehodě vypověděli, že z Jaroslava Révaye byl silně cítit alkohol."

K petici se připojují tisíce lidí

Tragická smrt Martina Voborníka a Lenky Svědíkové, kteří zahynuli po srážce s vozem Jaroslava Révaye, vyvolala velkou vlnu účasti a také rozsáhlou diskusi o tom, jak vyřadit z provozu opilé řidiče. K internetové petici na adrese www.alkoholzabiji.cz se už připojilo přes 7 400 lidí. A nejen z chebského regionu.

"Už nejde jen o zbytečnou smrt Lenky a Martina. Na silnicích kvůli alkoholu umírá příliš mnoho lidí a může se to stát každému," prohlásil Josef Voborník, iniciátor petice a bratr zesnulého Martina.

"Chceme, aby se řidiči museli v budoucnu podrobit dechové zkoušce a odběru krve či moči," zdůraznil Josef Voborník, který také požaduje, aby byl automobil v rukou opilého řidiče považován za nebezpečnou zbraň, stejně jako například pistole.

Přátelé Martina Voborníka a Lenky Svědíkové navíc už zahájili sbírku, která má zajistit pozůstalé. Martin Voborník měl tři malé děti ve věku osm let, šest let, nejmladší Terezka nedávno oslavila druhé narozeniny. Malé dítě měla i spolujezdkyně Lenka Svědíková.


Video