Jana Hybášková se dostala na první místo královéhradecké kandidátky lidovců. Ale ne všem se to líbí.

Jana Hybášková se dostala na první místo královéhradecké kandidátky lidovců. Ale ne všem se to líbí. | foto: Jiří Reichl, Ústav pro studium totalitních režimů

Chci získat víc hlasů než KSČM, říká kandidátka za lidovce Hybášková

  • 43
Topolánkova toskánská aféra je nehorázná, křesťanství je zdrojem hodnot a minulost TOP 09 je zastíraná knížecím titulem. V chatu se čtenáři iDNES.cz to řekla šéfka Evropské demokratické strany Jana Hybášková, která se na kandidátce KDU-ČSL pokusí probít do Poslanecké sněmovny.

Hybášková, která donedávna pracovala jako europoslankyně, na lidovecké kandidátce nahradila někdejšího jičínského místostarostu Jiřího Vitvara. Své místo jí Vitvar přepustil. - čtěte Hybášková povede kandidátku lidovců v Královéhradeckém kraji

ODPOVĚDI JANY HYBÁŠKOVÉ ČTĚTE ZDE

"KDU-ČSL se rozhodla dát prostor nejen mně, ale důstojný čas k růstu Evropské demokratické straně. Hledali jsme stabilního parlamentního partnera pro dlouhodobou spolupráci," vysvětlila čtenářům Hybášková, proč se EDS například nespojila s nějakou neparlamentní stranou.

A nabídla i další vysvětlení: "Křesťanství je zdrojem hodnot, které v bezhodnotové postkomunistické střední Evropě aby pohledal," napsala.

Pořadí na kandidátce je u lidovců hodně důležité. Strana v průzkumech veřejného mínění balancuje na hraně vstupu do parlamentu, poslanců patrně nebude mít mnoho - a regionální dvojka, pokud nemluvíme o baště lidovců na jihu Moravy, má dost nízké šance.

Hybáškovou přitom někteří lidovci nevidí moc rádi, první záměr nechat ji kandidovat ve Středočeském kraji silně narazil. - čtěte Středočeští lidovci odmítli Hybáškovou

"V Královéhradeckém kraji mám šanci za EDS ve spojení s KDU-ČSL získat hlasy voličů, jejichž výběr v minulých volbách propadl. Dát voličům malých stran šanci, aby jejich hlas zazněl na celostátní úrovni, a zároveň podpořit KDU-ČSL jako proevropskou středopravicovou stranu, případně i získat více hlasů než KSČM, to je můj cíl," vytyčila si metu Hybášková.

Vymezení proti všem

Bývalá velvyslankyně a europoslankyně se ale vymezila nejen proti komunistům, sepsula například předsedu ODS Mirka Topolánka a jeho nedávnou spornou dovolenou v Itálii.

"Toskánská aféra je nehorázná hlavně proto, že je výsledkem spolupráce s lidmi s estébáckou minulostí a financováním ČEZ. Dokud budou největší politické strany naší země provázány s mafiemi energetickými i minulými, nemá ani smysl předkládat účtenky z dovolených," komentovala požadavek ČSSD, aby šéf ODS zveřejnil účty.

A schytala to i TOP 09 Karla Schwarzenberga. "Je to strana s nečitelnou strukturou a velmi nečitelnými osobnostmi. Bylo by dobré, kdyby jejich minulost nebyla zastírána knížecím titulem, ale velmi transparentním vyjasněním jejich minulosti, a tím myslím i pana Kalouska," pustila se do strany Hybášková.

PROFIL JANY HYBÁŠKOVÉ

Jana Hybášková je orientalistka a arabistka. Po listopadu 1989 se stala diplomatkou, ve službách ministerstva zahraničních věcí strávila 14 let. Byla českou velvyslankyní pro Slovinsko a později pro Kuvajt a Katar. Pro neshody se sociálnědemokratickou vládou opustila diplomacii a v roce 2004 se stala členkou SNK - Evropských demokratů. Byla zvolena do europarlamentu, při letošních volbách se jí ale pozici obhájit nepodařilo (to už byla předsedkyní Evropské demokratické strany, SNK ED se kvůli své údajné netransparentnosti rozešla).
Jana Hybášková je vdaná za sociologa Ivana Gabala. Má dvě dcery.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video