Šéf BP Tony Hayward na vrtné lodi Discoverer Enterprise v Mexickém zálivu (28. května 2010)

Šéf BP Tony Hayward na vrtné lodi Discoverer Enterprise v Mexickém zálivu (28. května 2010) | foto: AP

Chci svůj život zpět, řekl šéf těžařů. Američtí rybáři nevěřili vlastním uším

  • 281
Jako by ekologická katastrofa v Mexickém zálivu nestačila. Šéf těžařského koncernu BP Tony Hayward vyvolal ve Spojených státech rozhořčení svým neopatrným nedělním výrokem. "Nikdo si nepřeje více než já, aby celá věc skončila. Chtěl bych svůj život zpátky," řekl. Teď se za něj omluvil.

Rybáři a obchodníci z ropou zaplaveného amerického pobřeží, kteří přišli kvůli katastrofě o živobytí, v tu chvíli zřejmě nevěřili, že muž s milionovými příjmy něco takového opravdu řekl. Na hlavu šéfa British Petroleum se začala valit kritika. Dvaapadesátiletý Hayward proto ve středu umístil na Facebooku omluvu, uvedla televize CNN na svém webu.

Plat šéfa BP

Loni jeho plat, bonusy a podíl ve společnosti činily 4 miliony liber (kolem 124 milionů korun).

"Řekl jsem v neděli bolestivou a nerozvážnou poznámku, když jsem prohlásil, že chci zpátky svůj život. Když jsem to později četl, zděsil jsem se. Omlouvám se, hlavně rodinám jedenácti mužů, kteří zahynuli v této tragické nehodě," napsal do profilu společnosti BP na internetové sociální síti ve středu večer.

"Tato slova nevyjadřují, co cítím ohledně této tragédie. (...) Mou prioritou je udělat vše, co můžeme, abychom vrátili do původních kolejí život lidí z Mexického zálivu a jejich rodin. Jejich životy, ne můj," podotkl.

Ropa totiž zamořila už na 250 kilometrů louisianského pobřeží, uhynuly tam stovky zvířat a místní - hlavně rybáři a podnikatelé v turistickém ruchu - přicházejí o svou obživu.

Zoufalství v Louisianě

Místo turistů a rybářů zaplavili pobřeží odklízeči ropy

Mediálně plachý geolog, jak Haywarda označila agentura Reuters, se však nedopustil slovního faux pas poprvé. Od dubnové exploze na plošině Deepwater Horizon, která může za ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu, už pronesl několik názorů, kterými popudil veřejnost.

Třeba 18. května řekl britské televizi Sky News: "Myslím, že dopad této katastrofy na životní prostředí bude zřejmě velmi, velmi mírný." O čtyři dny dříve deníku The Guardian prozradil: "Mexický záliv je velmi velký oceán. Množství ropy a rozpouštědel, které na ni používáme, je maličké v porovnání s celkovým množstvím vody."

Pass a Loutre. Oblast v Louisianě, kterou zasáhla ropa z poničeného vrtu (2. června 2010)

Pass a Loutre. Oblast v Louisianě, kterou zasáhla ropa z poničeného vrtu (2. června 2010)

To byla Haywardova typická, technicky správná, poznámka, uvedla agentura Reuters a připomněla, jak kvůli ní veřejnost zkritizovala BP, že se snaží snižovat význam ekologické katastrofy v zálivu.

Účet pro BP

Bílý dům vystavil společnosti BP první účet za náklady spojené s únikem ropy z jejího poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Po firmě požaduje 69 milionů dolarů (zhruba 1,4 miliardy korun). Američané zároveň uvedli, že účty těžební společnosti a dalším firmám zodpovědným za únik hodlá posílat pravidelně.

Koncern BP, který provozoval zničenou plošinu Deepwater Horizon, čelí kvůli ropné skvrně kritice Washingtonu i veřejnosti. Konalo se už proti němu i několik demonstrací, větší vlna protestů se v USA chystá na čtvrtek.

Sdružení Seize BP (Vyvlastněte BP) plánuje do soboty protesty proti těžební společnosti v 50 amerických městech. Požaduje konfiskaci majetku firmy a jeho použití k zaplacení odškodného postiženým lidem.

BP zaplatí miliardy dolarů

Hayward ve čtvrtečním vydání listu Financial Times připustil, že společnost nebyla dostatečně připravená na možnost, že by její hlubokomořský vrt mohl selhat. BP zatím zaplatila za pokusy o omezení úniku ropy asi miliardu dolarů (21 miliard korun). Podle analytiků Financial Times ale celková částka na likvidaci znečištění, odškodné a pokuty vystoupá k 20 miliardám dolarů (418 miliardám korun).

Protestní znamení na pláži v Grand Isle v Louisianě. Na ceduli je nápis BP, vedení (29. května 2010)

Protestní znamení na pláži v Grand Isle v Louisianě. Na ceduli je nápis: BP, vedení (29. května 2010)

Nápis demonstrující proti přístupu společnosti BP a prezidenta Obamy k ropné katastrofě v Mexickém zálivu, jak ho někdo postavil v Grand Isle v Louisianě (29. května 2010)

Proti přístupu společnosti BP a prezidenta Obamy k ropné katastrofě v Mexickém zálivu se objevují i nápisy.

Zatímco podle agentury Reuters zatím není pravděpodobné, že by kvůli ropné havárii v Mexickém zálivu přišel Hayward o pozici šéfa BP (akcionáři prý byli spokojení s tím, jak firmu v minulosti vedl), tak v jiných médiích se začínají objevovat spekulace o jeho konci ve vedení koncernu.

Ropná katastrofa v Mexickém zálivu

Obří ropnou skvrnu v Mexickém zálivu má na svědomí výbuch na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při neštěstí zahynulo 11 lidí, plošina zmizela v hlubinách a do moře unikají od té doby dva až tři miliony litrů ropy denně.

Mládě volavky umírá v ropou pokryté Baratarijské zátoce u pobřeží Louisiany. (24. května 2010)Koncern BP pokračuje v zatím posledním pokusu omezit únik ropy ze zničeného vrtu. Po odříznutí části trubice chtějí na ventil nasadit uzávěr, jímž by pak měli většinu ropy odsávat do tankeru na hladině. Celá operace má trvat kolem tří dnů, práce začaly v úterý večer (více o aktuální situaci v Mexickém zálivu čtěte zde).

USA označují ekologickou katastrofu za nejhorší ve svých dějinách. Nejhůře je zatím postižená Louisiana, kde ropa zamořila na 250 kilometrů břehu, uhynuly tam stovky zvířat a místní lidé (hlavně rybáři a podnikatelé v turistickém ruchu) ztrácejí obživu. Vítr zahnal mazlavou látku i na sever a skvrna zasáhla ostrovy při pobřeží států Alabama a Mississippi a blíží se k pobřeží severozápadní Floridy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video