Chci šéfovat lidovcům, potvrdil Ambrozek

  • 11
Listopadové klání o předsednictví v KDU-ČSL má čtyři protihráče. Do hry vstoupil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Svoji šanci považuji za reálnou," řekl během návštěvy Ostravy, kde oznámil kandidaturu. Na sjezdu se postaví proti Cyrilu Svobodovi, Miroslavu Kalouskovi a Jaromíru Talířovi.

Ministr životního prostředí se domnívá, že straně může nabídnout nejen zkušenosti z parlamentu a vlády, ale i velké zkušenosti ze stranické politiky.

"Jsem přesvědčen, že můžu nabídnout určitý svorník všech proudů v KDU-ČSL," dodal Ambrozek. Kandidovat se prý rozhodl po výzvách několika okresních organizací.

Ambrozka podporují především organizace na Moravě. Místo, kde svoji kandidaturu oznámil, zřejmě nevybral náhodou. Sjezd strany bude totiž právě v Ostravě.

Ambrozek má podporu na Moravě
Pokud by Ambrozek kandidoval, měl by podporu především moravských delegátů. Ministr pochází z Hodonína, ale v čele strany by ho rádi viděli například členové opavské organizace.

"Naši delegáti dali jasně najevo, že by rádi jako předsedu viděli Ambrozka," potvrdil pro pondělní Právo opavský poslanec KDU-ČSL Josef Vícha.

Talíř a Kalousek jdou ze stejného kraje
Zatímco Ambrozek pochází z jižní Moravy a Svoboda z Prahy, Talíř spolu s Kalouskem přišli do sněmovny z jižních Čech.

Kalousek často kritizuje kroky současného ministra zahraničí. Ambrozek mu spíše vyčítá, že kvůli ministrování nemá čas na vedení strany.

"Přichází fáze, kdy můj resort celkem slušně funguje, plní úkoly, které má, a já mám větší prostor věnovat se politické činnosti," řekl před časem Ambrozek.

Šéf poslanců Jaromír Talíř nijak proti nynějšímu předsedovi nevystoupil.

"Chci, aby strana vytvořila silný středový subjekt konkurující socialistickým silám na jedné a pravicově populistickým silám na straně druhé," řekl Taliř na začátku srpna, kdy oznámil svoji kandidaturu.

"Je to demokratická soutěž a já myslím, že delegáti vyberou dobře," komentoval před časem rozhodnutí svých kolegů Svoboda.

Kasal: Přemýšlel jsem, nejdu do toho
O post předsedy se naopak nechystá bojovat místopředseda lidovců Jan Kasal. Právě Kasal prohrál se Svobodou v souboji o předsednické křeslo před dvěma roky v Jihlavě.

"Přemýšlel jsem o tom, ale dospěl jsem k názoru, že ten čas nenastal," řekl iDNES Kasal. Podle něj všichni tři kandidáti "stojí za to". "Možná se jejich řady ještě rozšíří," dodal s tím, že on sám bude pravděpodobně kandidovat na post místopředsedy.

Svobodu zvolili v květnu 2001 delegáti v Jihlavě 162 hlasy. Kasal jich tehdy získal 145. Ke zvolení bylo třeba získat 159 hlasů - více ZDE.

Kalousek a Svoboda: Dva věční rivalové
Zatímco Miroslav Kalousek je věčným oponentem současného předsedy, o Talířově a Ambrozkově představě vedení strany není nic známo.

Spor Kalouska a Svobody vypukl ještě za nadějných dob Čtyřkoalice. Cyril Svoboda jako její někdejší šéf nechtěl svého spolustraníka ve stínové vládě "čtyřky".

Svoboda Kalouska při sestavování stínové vlády kritizoval za jeho dřívější účinkování na ministerstvu obrany a tvrdil, že ho vyšetřuje policie. Později kvůli Kalouskově přítomnosti ve stínové vládě složil funkci lídra Čtyřkoalice - více ZDE.

Kalousek poté na Svobodu podal občanskoprávní žalobu a žádal omluvu.  Svoboda se Kalouskovi omluvil a ten žalobu stáhl. "Myslím, že bychom měli zapomenout na staré konflikty," řekl Svoboda předloni po svém zvolení šéfem KDU-ČSL.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video