Fronta čekatelů se za hodinu vůbec nepohne. Ilustrační foto.

Fronta čekatelů se za hodinu vůbec nepohne. Ilustrační foto. | foto: David PortMF DNES

Chcete žít v Česku? Čekejte 12 hodin v mraze

Ve čtvrt na osm ráno u pražské pobočky cizinecké policie v Koněvově ulici čeká několik set žadatelů o prodloužení pobytu, vízum nebo trvalý pobyt. Lidé čekají na jedno razítko i dvanáct hodin, někdy navíc neúspěšně. Jejich dotazy odbývají arogantní policisté.

Mezi nimi stojí i Julie z Ruska s dcerou Janou. V Praze žijí sedm let, žádost o prodloužení pobytu absolvují každý rok. "Nikdy to ale nebylo tak hrozné. Když jsem si šla minulý týden žádat já, čekala jsem dvanáct hodin, teď čekáme na razítko pro dceru," popisuje.

Za hodinu je fronta ještě delší a cizinci se tlačí do budovy. Policistům, kteří dohlížejí na klidné "odbavování" žadatelů, se to nelíbí. Ale vysvětlit, proč se fronta za hodinu skoro nepohne, nedovedou.

Žena z davu tvrdí, že má v budově domluvenou schůzku: "Jak je možné, že mě nepustíte dovnitř?" ptá se. Jeden z policistů se neudrží. "Jak je možný, že vás tam nepustím? Protože jste v Čechách. Tady je možné všechno. Amerika, to je země neomezených možností, ale tohle je Česko," "vysvětluje" arogantně.

"Stejně se dovnitř nedostanete"
Lidé jsou promrzlí a začínají se rozčilovat. Dva policisté chtějí vyjít z budovy ven. Do davu, který se tlačí ve vchodu, začnou neurvale strkat. "Uhněte, stejně se dovnitř nikdo teď nedostanete. Potřebujeme projít," křičí na cizince. Prorážejí si cestu, přitom čekající bezohledně přirážejí na železné zátarasy.

"Je to potupné. Osm let tady pracuju a žiju. Platím daně a chovám se slušně. Jsem tady už poněkolikáté a dovnitř se nedostanu," říká jedenatřicetiletý Bohdan z Ukrajiny.

Ještě před měsícem v Praze fungovaly dvě pobočky. Od listopadu jsou sloučeny do budovy v Koněvově ulici. Zádrhel je v tom, že dům má pouze jeden vchod. Tím chodí lidé dovnitř i ven.

Většina čekajících míří do druhého patra, kde prodlužují dlouhodobé pobyty. Pozvánky do Česka a pobyt pro lidi z Evropské unie vyřizují ve třetím patře. Tam se lidé přes frontu nemají vůbec šanci dostat. Podle mluvčí cizinecké police Nely Gajduškové úředníci dělají, co mohou - za den odbaví zhruba dva tisíce žadatelů.

A jak to vidí policejní prezident Vladislav Husák? "V Praze žije nejvíce cizinců. Proto jsou tady také největší fronty," tvrdí policejní šéf.

Letos: 310 049 cizinců
Největší zájem pracovat a žít v Česku mají Ukrajinci. Ti také včera ve frontě převládali. Podle nejčerstvějších údajů Českého statistického úřadu jich tady v roce 2005 žilo 87 789. Hned za nimi jsou Slováci, kterých bylo necelých padesát tisíc, Vietnamců šestatřicet tisíc, Poláků sedmnáct tisíc, lidí z Ruska šestnáct tisíc.

"V loňském roce žilo v Česku přes dvě stě osmdesát tisíc cizinců, a to včetně žadatelů o azyl. Nejvíc jich je tradičně v Praze. Jejich počet se ale zvyšuje ve všech krajích," řekla Bohdana Holá z Českého statistického úřadu. Do letošního září úřady napočítaly 310 049 cizinců včetně azylantů.

Zatímco dřív byla Česká republika pro většinu cizinců tranzitní zemí, nyní se pro ně stává cílovou.  A tak počet cizinců, kteří zde chtějí zůstat, neustále stoupá.

Podle odborníků v Česku pobývá sto až dvě stě tisíc cizinců nelegálně. Policisté loni zadrželi patnáct tisíc lidí bez platných dokladů. "Nejčastěji je odhalíme při kontrolách třeba na ubytovnách nebo na pracovištích," popsala mluvčí ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Barbora Kudláčková.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video