Marcel Gleffe zachránil z jezera Tyrifjord dvacet Norů, kteří prchali před

Marcel Gleffe zachránil z jezera Tyrifjord dvacet Norů, kteří prchali před kulkami zběsilého střelce na ostrově Utoya. | foto: Profimedia.cz

Chcete nás zabít? ptali se vystrašení Norové Němce, jenž je zachraňoval

  • 95
Dovolená Němce Marcela Gleffeho se v pátek rázem proměnila v drama. U jezera Tyrifjord riskoval život, aby z vody vytáhl dvacet mladých Norů, kteří se snažili uplavat z ostrovu Utoya, kde po nich pálil fanatik Anders Behring Breivik.

Pokrývač Marcel Gleffe pracuje v Norsku dva a půl roku a minulý týden se rozhodl, že vezme své rodiče Waltera a Heidrun do kempu Utvika na břehu jezera Tyrifjord.

V pátek v podvečer u karavanu zrovna diskutovali o útoku v Oslu, když nedaleko zaslechli tupou ránu. Nejprve se ozvala jedna nebo dvě a pak se spustila salva střel a z protějšího ostrova Utoya stoupal dým.

Útoky v Norsku

Nejprve si mysleli, že někdo na 600 metrů vzdáleném ostrově odpálil ohňostroj nebo že jde o nějaký typ cvičení. Rychle se rozeběhli na 200 metrů vzdálené molo, kde spatřili obraz zkázy.

Zachránce byl od fanatika na dostřel

Mladá dívka ve vodě křičela o pomoc a dokola opakovala střelba, střelba. Ve vodě nebyla sama. "Na hladině jsme viděli se pohupovat několik hlav," líčila Heidrun hrůzné zážitky. Někteří teenageři byli už mrtví.

Marcelovi okamžitě došlo, že to, co se ozývá z ostrova, je střelba z automatické zbraně. "V takové situaci moc nepřemýšlíte," vzpomíná Marcel. Okamžitě popadl klíč od vypůjčené lodě a jal se zachraňovat mladé Nory.

Teenageři na něj z vody křičeli: "Nepřibližujte se, nepřibližujte se!" Marcel v tu chvíli netušil, že šílený střelec pálí i po lidech, kteří v zoufalosti skočili do vody, a nevědomky se tak dostal Breivikovi na dostřel.

Viděl, jak ze břehu do vody skáčou další a další lidé, a dalekohledem zahlédl i samotného střelce, jak se se zbraní uhnízdil na břehu. Zoufalí lidé plavali všude kolem něj a křičeli hrůzou.

Ostrov Utoya

Ostrov Utoya na jezeře Tyrifjord patří mládežnické organizaci Norské dělnické strany, která tam každé léto pořádá letní kemp. Organizace dostala ostrov jako pamětní dar 28. srpna 1950 od Konfederace odborových svazů v Oslu. Ostrov, který je z velké části zalesněný, funguje na komerční bázi a své tábory tu pořádají i jiné organizace.

Zdroj: Wikipedia.org

"Házel jsem jim záchranné vesty a vytahoval ty, kteří měli největší problémy. Křičeli, ale také si navzájem pomáhali," líčil dramatické momenty Marcel. "Bylo neuvěřitelné vidět, jak byli silní," dodal.

Chceš nás zabít? ptali se nedůvěřiví teenageři

Bez přestávky vytahoval další a další lidi. Někteří ho varovali, ať nejezdí blíže, a další se ho podezíravě ptali: "Chceš nás zabít?" Důvodem jejich nedůvěry byl fakt, že cynický vrah některé studenty na ostrově lákal, že je zachrání, a pak je chladnokrevně odstřelil.

"Vrátil jsem se čtyřikrát nebo pětkrát, než mě zastavila policie," řekl Marcel britskému listu The Daily Telegraph. Dohromady zachránil asi dvacítku mladých lidí. Nebyl sám, na loďkách pomáhali i další odvážlivci z kempu.

Například Otto Lövik, na jehož člun Breivik pálil, zachránil podle agentury Reuters 40 nebo 50 lidí. Doteď prožívá trauma, že nemohl zachránit všechny. Než se s lodí stačil vrátit, spatřil na hladině už jen mrtvoly.

Odvážní rekreanti zachránili na 150 mladých lidí. Dohromady jich ale v pátek odpoledne na břeh u Utviky dorazilo daleko víc. "Dostalo se sem možná 200 až 300 dětí z Utoyi. Plakaly, třásly se, byly hysterické," vzpomínala Wenche Löviková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video