Chcete-li předpověď, připlaťte si

  • 10
Pokud chcete znát předpověď počasí od skutečných expertů, musíte si připlatit. Český hydrometeorologický ústav, který je příspěvkovou organizací ministerstva životního prostředí, poskytuje informace o počasí na telefonním čísle 0900 300 900. Linku provozuje soukromá společnost ATS Praha za 30 korun na minutu. Než se ovšem člověk dostane k požadované informaci, zapaltí nejméně 60 korun.

"Nutí nás k tomu ministerstvo životního prostředí," říká Pavel Jovanovič z hydroměteorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle Jovanoviče funguje služba už přes dva roky. "Ministerstvo nás nutí vydělávat sto milionů ročně a neustále krátí rozpočet. Placená služba, která poskytuje informace o předpovědi počasí, existuje i na Západě," říká Jovanovič.

Podle Oldřicha Kužílka (ODA), který připravoval zákon o svobodném přístupu k informacím, by měl ČHMÚ poskytovat informace bezplatně.

"Je pravda, že ústav jako příspěvková organizace není tímto zákonem příliš uchopitelný. Je ale hloupost platit jednou někoho z daní a pak znovu připlácet za nadstandardní telefon," říká Kužílek.

Platíte, i když vás nespojí
Pokud zájemce o i nformaci zavolá na komerční číslo Českého hydrometeorologického ústavu, není ještě jisté, že se předpověď dozví.

Když na číslo zavoláte, dozvíte se, že zaplatíte třicet korun za minutu a že služby provozuje firma ATS Praha. Teprve pak se začne něco dít. "Když chcete předpověď, zmáčkněte jedničku," říká operátorka.

Princip je stejný, jako by se člověk dovolal na erotickou linku. Čím déle "visíte" na telefonu, tím lépe; o to víc platíte. Volající přitom neplatí jen expertům z ČHMÚ, ale také společnosti ATS Praha a samozřejmě Telecomu.

"Chápu veřejnost, že k tomu má výhrady. Musí si ale zvyknout," říká Jovanovič. "Je pravda, že soukromých žadatelů o předpověď po zavedení placené linky ubylo," dodává.

Ušetřena nejsou ani některá média
Podle Pavla Janoviče mají například Český rozhlas nebo Česká televize z hydrometeorologickým ústavem zvláštní smlouvy. Zdarma dostávají informace od meteorologů i složky integrovaného záchranného systému, letiště či vojáci.

Na placenou službu jsou ovšem mnohdy odkazovány i sdělovací prostředky, které nemají s ústavem smlouvy. "Jde o to, zda chce ten či onen novinář obvyklou předpověď, nebo něco navíc, pak by měl podle interního nařízení volat placenou linku," říká Marian Sandev z předpovědi počasí.

"Stává se nám ovšem, že i při žádosti o obvyklou předpověď se lidé vydávají například za štáby České televize. Pak opravdu záleží na tom, kdo tu konkrétně je," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video