Grafitti, sprejer

Grafitti, sprejer | foto: Profimedia.cz

Chcete deset tisíc? Chyťte sprejera

  • 65
Hodilo by se vám deset tisíc korun? Můžete je mít. Stačí "ulovit" sprejera. S takovou nabídkou přichází radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Radním došla trpělivost se sprejery, kteří ničí městský i soukromý majetek, a tak nabízí peníze tomu, kdo na ně upozorní.

"Každému, kdo policii poskytne informace, které povedou k dopadení a potrestání sprejera, darujeme deset tisíc korun," slibuje starosta obvodu Lubomír Karpíšek.

Stopy po vandalském řádění sprejerů jsou v Ostravě vidět takřka na každém kroku. Jedna jejich akce však byla přece jen výjimečná. Koncem ledna postříkali za jedinou noc barvami desítky domů na Sokolské ulici v centru města. Jen městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kterému patří v ulici sotva deset objektů, tak vandalové způsobili škodu za 80 tisíc korun.

Starostu obvodu Lubomíra Karpíška vandalské řádění sprejerů rozzlobilo natolik, že se rozhodl vyhlásit jim otevřený boj. V únoru podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Sprejerství je totiž už druhým rokem trestný čin, za který hrozí peněžitý trest nebo rok odnětí svobody, v případě škody velkého rozsahu však až osm let.

Za jednoho sprejera vyplatí radnice až 50 tisíc
Když se policii nepodařilo autory čmáranic odhalit, vytáhl proti nim starosta další zbraň: peníze. "Chceme zabránit šíření vandalství," oznámil ve čtvrtek. Dodal, že pokud policie a radnice dostanou informace o jednom sprejerovi od více lidí, zaplatí za ně každému. Maximální částka však nepřekročí 50 tisíc korun.

"Peněžní dar nemůže získat policista či strážník, nevyplatíme ho ani za dopadení nezletilého pachatele, který nemůže být potrestán. Snažíme se tak zabránit možnému spekulantství kvůli zneužití daru," vysvětlil starosta.

Mluvčí policie Milan Klézl netají, že každý poznatek, který povede k zadržení sprejera, vítají. Stačí, když lidé zavolají na tísňovou linku 158. Policie prověří i anonymní hlášení.

"Jde o trestnou činnost, která se prokazuje těžce. Nejlepší je chytit pachatele za ruku přímo při činu. Naši grafologové už pak dovedou zjistit, zda má dotyčný sprejer na svědomí jen jeden případ, nebo rozsáhlejší trestnou činnost," řekl Klézl.

Dodal, že policisté i kamery bezpečnostního systému město kontrolují, ale nemohou být všude. Přesto hlídky státní či městské policie čas od času některého sprejera zadrží. Jen městští strážníci jich předají státní policii několik desítek ročně.

Kadaň slibuje 30 tisíc, ale ještě nedala ani korunu
Starosta Karpíšek doufá, že počty zadržených sprejerů se teď zvýší. Zkušenosti z jiných míst sice ukazují, že to tak být nemusí, ale slib peněz přece jen účinek má. Například radnice v Kadani na Chomutovsku už na podzim slíbila za pomoc při odhalení sprejera 30 tisíc korun. Zatím ale nevyplatila nic.

"Když jsme náš záměr zveřejnili, zaznamenali jsme asi osm nahlášených případů sprejerství," uvedl tajemník kadaňské radnice Zdeněk Vaško. "V usnesení zastupitelstva je ale pojistka, že peníze vyplatíme až po odsouzení pachatele, a protože tak daleko zatím žádný případ nedospěl, dosud jsme nevyplatili nikomu nic. Možná i proto už se pak žádní další lidé s informacemi o sprejerech neozvali," míní.

Městu ale nakonec prospělo už samotné zveřejnění záměru. "Nevím, jestli se sprejeři lekli, že budou víc pod drobnohledem, ale počmáraných zdí tu ubylo," řekl Vaško. Podotkl, že město chce na druhou stranu vyjít sprejerům vstříc a postavit jim zeď, na které se budou moci předvádět.

,

Video