Chceš do pořadí na byt? Zaplať!

Zlínský kraj - Pokud chce člověk požádat o pronájem městského bytu, pouhé zapsání do seznamu žadatelů si musí zaplatit. Ačkoli takové poplatky nemají oporu v zákonech, řada měst Zlínského kraje na takový model už před časem přistoupila. Že zákony neříkají nic o vybírání peněz za zápis mezi uchazeče o byt, potvrzuje i ministerstvo financí.

"V zákonech o správních, místních ani soudních poplatcích obce opravdu oporu nemají. Vybírání poplatků je z tohoto hlediska skutečně neoprávněné," potvrzuje Vladimíra Říhová z tiskového odboru ministerstva financí.

Plán vybírat peníze za registraci v seznamu právě proto podle vedoucí finančního odboru vsetínské radnice Jany Matochové ve městě odmítli. Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra sice připouští, že obce mohou některá rozhodnutí přijímat v rámci vlastní samosprávy, je však třeba je rozlišovat.

"Samozřejmě to neznamená, že si mohou přijmout jakékoli rozhodnutí se jim zamane. Pokud by se ale někdo cítil poškozený takovým poplatkem, musel by asi rozhodnout soud, zda jsou či nejsou v rozporu se zákonem," dodává Hájek.

Ačkoli jsou si radnice vědomy, že v zákonech zcela jasnou oporu nemají, peníze za pouhé zapsání do seznamu žadatelů o městský byt stále vyžadují například radnice v Uherském Hradišti a ve Valašském Meziříčí.

Za to, že se ocitnou na seznamu potenciálních nájemníků městského bytu, zaplatí lidé v Uherském Hradišti tisíc korun. Marta Tománková z bytového odboru tamní radnice tvrdí, že se nejedná o poplatek. Mluví o "jednorázovém neinvestičním příspěvku na opravu bytového fondu".

Aby uchazeč byt skutečně získal, musí kromě zaplacení příspěvku vyhovět ještě dalším třem kritériím, která stanovila Rada města. "Ta kritéria máme, aby o byt žádali pouze vážní zájemci. Chceme eliminovat ty, kteří to jen zkoušejí," vysvětlila Tománková.

Ve Valašském Meziříčí naopak nijak své odůvodnění nekomplikují. "Městská rada schválila organizační směrnici na výběr manipulačních poplatků. Hlavním důvodem je vyčlenit ze seznamu žadatelů ty, jejichž zájem o byt už pominul, nebo není tak vážný," uvedla vedoucí bytového odboru Ilona Grossmannová.

Zdejší obyvatelé se nyní do seznamu dostanou, teprve až zaplatí 200 korun. Za 50 korun pak musí svou žádost v případě zájmu aktualizovat. Za co skutečně lidé platí a o co se směrnice opírá, nedokázal z radnice nikdo přesně vysvětlit.

"Já mohu jen konstatovat, že toto usnesení přijala městská rada. Nepředkládal jsem jej, takže nevím, z čeho se vycházelo," uvedl právník valašskomeziříčské radnice František Ivánek.

"Podle pracovníků bytového oddělení se ale opatření osvědčilo a ze sedmi set žádostí, které tady do loňska ležely, je jich nyní kolem dvou set," dodal.

S vybíráním poplatku za zaregistrování do seznamu čekatelů na městský byt má své zkušenosti také zlínská radnice. Před dvěma lety musel každý zájemce o byt zaplatit tisíc korun, jinak neměl šanci se do pořadí dostat.

Magistrát však tuto povinnost na základě upozornění zlínského okresního úřadu, že se jedná o diskriminační opatření, po roce fungování zrušil. "V současné době to už není povinnost," potvrzuje místostarosta František Chvatík, který má bytovou politiku města ve své kompetenci.

Okresní úřad svým opatřením reagoval na apel pražské poradny pro lidská práva, která s postupem obcí a měst při přidělování bytů nesouhlasila kvůli možné diskriminaci sociálně slabších vrstev.

"Upozornili jsme na to zástupce radnice, kteří to respektovali," říká vedoucí kanceláře přednosty okresního úřadu Vladislav Prokůpek. Město však od vybírání poplatků úplně neodstoupilo.

Povinný tisícikorunový příspěvek dostal podobu dobrovolného příspěvku. Dárce je pak oproti žadatelům, kteří městu peníze nedali, v pořadníku upřednostněn a dosáhne na byt dříve. "Proti tomu už nemůžeme nic mít," podotýká Prokůpek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video