Syrští migranti na řeckém ostrově Lesbos protestují za lepší životní podmínky v...

Syrští migranti na řeckém ostrově Lesbos protestují za lepší životní podmínky v uprchlických táborech. (15. června 2015) | foto: AP

Chceme žít jako lidé, volají uprchlíci demonstrující na ostrově Lesbos

  • 744
Stovky uprchlíků z Iráku a Sýrie zahájily na řeckém ostrově Lesbos protest za lepší životní podmínky, urychlené vyřizování azylové registrace a zajištění osobní bezpečnosti. Jedním z požadavků je, aby od nich úřady oddělily Afghánce. V jednom táboře se totiž mezi skupinami strhla potyčka.

Bezprostřední příčinou nepokojů byl incident Syřanů a Iráčanů s afghánskými imigranty v jednom z uprchlických táborů. Proti násilnostem zakročila řecká policie, která začala bez rozlišení všechny přistěhovalce bít. Tři lidé byli podle řeckých lékařů ošetřeni v nemocnici.

Na protest proti policejnímu násilí několik set lidí pochodovalo do města Mytilini, které je na ostrově Lesbos hlavním přístavem. Životní podmínky jsou podle syrských a iráckých demonstrantů neúnosné, v táborech není zavedena elektřina a chybí základní hygienické vybavení. 

„To není tábor. Je to katastrofa. Je to zoo,“ prohlásil Iráčan podle listu Independent. Na ostrov dorazil spolu s desítkami dalších před třemi dny. „Každý den jsou v táborech potyčky. Nedokážeme ochránit naše ženy a naše lidi,“ dodal.

Muž chtěl zůstat v anonymitě, aby neohrozil šanci na získání potřebných dokumentů. Podle něj není jisté, jak dlouho to bude trvat. Migranti sice po příjezdu dostanou status uprchlíka a povolení k přechodnému pobytu, kvůli velkému přílivu lidí však dochází ke zpoždění.

Do Řecka už letos dorazilo na 50 000 uprchlíků, zatímco ve stejné době loni jich bylo 6 500. Ostrov Lesbos ležící nedaleko turecké pevniny je častou vstupní branou do EU, podle OSN až polovina uprchlíků cestuje do Řecka právě tudy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue