Rodiče chtějí alimenty podle doporučujících tabulek ministerstva spravedlnosti.

Rodiče chtějí alimenty podle doporučujících tabulek ministerstva spravedlnosti. | foto: Profimedia.cz

Chceme vyšší alimenty podle tabulek, dožadují se rodiče

  • 1117
Do české soudní praxe vstupuje tabulka s doporučením ministerstva spravedlnosti, jak vysoké by mělo být výživné na děti po rozvodu. Je to poprvé, co alimenty dostávají jasná pravidla. Soudy se s tabulkou teprve seznamují, ale už teď lze narazit na rodiče, kteří se o ni chtějí opřít.

O tom, že požádá o zvýšení alimentů, uvažuje pětatřicetiletá Anna z Prahy. "Bývalý manžel na naše dvě děti platí, ale už několik let stejně málo. Navíc o ně nejeví zájem, natož aby přispěl třeba na výdaje typu tábory či školy v přírodě," říká žena.

I kvůli tomu, že si muž děti nebere, sebrala odvahu a chce se jít znovu soudit o vyšší alimenty. "To je podle mojí právničky jediná šance, protože vynutit si to, aby si děti více bral, není možné," říká žena.

co stanovuje nová tabulka

Dítě ve věku 5 let
Příjem Alimenty
10 000 až 1 500
25 000 až 3 750
50 000 až 7 500

Dítě ve věku 10 let
Příjem Alimenty
10 000 až 1 900
25 000 až 4 750
50 000 až 9 500

Dítě ve věku 15 let
Příjem Alimenty
10 000 až 2 200
25 000 až 5 500
50 000 až 11 000

Dítě ve věku 20 let
Příjem Alimenty
10 000 až 2 500
25 000 až 6 250
50 000 až 12 500

Pozn.: údaje jsou v korunách

Advokátka Klára Veselá Samková doufá, že něco podobného by časem možné bylo, ale rozhodně by to trvalo hodně dlouho a výsledek je nejistý. V případech, jako je Annin, pak doporučuje v prvé řadě požádat právě o zvýšení alimentů. "Plus přídavek k nim s poukazem na to, že když si otec děti nebere, matce vzniká více nákladů."

Samková navíc soudí, že případů, kdy se rodiče začnou dožadovat alimentů podle tabulek bude přibývat: "Myslím, že tato vlna teprve přijde." Očekává, že více peněz budou chtít i ti, kdo se teprve rozvádějí.

Doporučující tabulka, kterou ministerstvo soudům rozeslalo, by měla zamezit situacím, kdy jeden rodič na stejně staré dítě platí i dvakrát více než jiný, ačkoli jejich příjmy jsou srovnatelné. Podle návrhu by se z dvaceti tisíc hrubého měsíčně na desetileté dítě mohlo platit 3 800 korun, na patnáctileté už 4 400.

Platit dvakrát tolik? To nebudu, říká otec

Tabulka se vůbec nelíbí Davidovi ze severních Čech. "Na děti platím to, co mám, navíc jim toho spoustu kupuji. Proč bych ze svého vysokého výdělku, který jsem dřív nemíval, měl živit bývalou ženu, která rodinu rozbila svým novým vztahem?" líčí svůj příběh.

Příjmení rovněž říci nechce. Dnes na děti platí celkem šest tisíc korun, ale podle nynější výše výdělku by to bylo nejméně dvakrát tolik. Zákony přitom mimo jiné uvádějí, že dítě by i po rozvodu mělo mít stejnou životní úroveň jako rodiče.

Podle Davida však jeho ani ne desetileté děti tolik peněz nepotřebují a jeho exmanželka je používá pro svou potřebu. "Většinu dražších kousků oblečení jim kupuju já, ke mně od ní chodí v teplákách," tvrdí muž. V takových případech je nicméně možné požádat soud, aby druhý rodič část peněz dítěti povinně spořil.

Navíc některým lidem tabulka pomoci ani nemůže. Patří mezi ně třeba sedmatřicetiletá Eva z Kolína. "Můj problém je v tom, že exmanžel podniká a vykazuje minimální příjmy, takže nějaká tabulka nakonec nehraje roli. Nemám šanci dokázat, že má příjmy bokem," bojí se žena, která na dvanáctiletou dceru pobírá dva tisíce korun měsíčně. Její bývalý muž navíc založil novou rodinu, takže výše alimentů musí brát v potaz i jeho další, dvouletou dceru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video