Minisčítání v ZŠ Kladská. Bodoval výlet do vesmíru, propadla čeština.

Minisčítání v ZŠ Kladská. Bodoval výlet do vesmíru, propadla čeština. | foto: ČSÚ

Chceme školu bez češtiny a na výlet do vesmíru, vzkázali žáci statistikům

  • 241
Dám jídlu ve školní jídelně trojku, nebo pětku, váhal dopoledne čtvrťák Vítek z pražské Základní školy Kladská. Pak dal za tři. Jeho třída se zapojila do statistického minisčítání. Od 1. října do 12. listopadu mohou učitelé dětem ze základních škol a víceletých gymnázií statistiku představit hravou formou.

"A teď si dejte do internetového vyhledávače www.miniscitani.cz a klikněte na oranžový čtverec Chci se sečíst," říká devítiletým dětem u počítačů jejich třídní učitelka Marta Kadlecová. Žákům ZŠ Kladská nejprve řekla něco o statistice a sčítání lidu, pak je čeká vyplňování jednoduchého elektronického formuláře se 17 otázkami. Tělocvik musel jít pro dnešek stranou.

Minisčítání odstartovalo s prvním říjnovým dnem. Je to projekt Českého statistického úřadu, který by měl děti ve dvou vyučovacích hodinách pobavit a poučit. Statistici ho určili žákům 4. až 9. tříd základních škol nebo nižším ročníkům víceletých gymnázií. Netradiční hodina je součástí doprovodného projektu sčítání lidu, který se v Česku bude konat na jaře.

Děti se seznamují se statistikou

Takto vypadá hodina, v níž žáci pracují s minisčítáním

"Hned jak přišla nabídka, tak mě to zaujalo. Všechno, co se kolem dětí děje a máme možnost jim to zajímavým způsobem přiblížit, tak do toho jdeme. Příští rok bude sčítání lidu a stejně bychom se nevyhnuli vysvětlování, proč bude a co znamená," popsala ředitelka ZŠ Kladská Kateřina Vávrová.

Třídou to postupně zašumí a ozývá se dětský smích. To když děti poprvé vidí na monitorech formuláře s otázkami typu: jaký by byl ideální školní výlet, kolik stojí litr mléka nebo kterou z nadpřirozených schopností by chtěly mít.

Na výběr mají vždy několik variant. Třeba u ideálního školního výletu mohou volit mezi letem do vesmíru, průzkumem neobydleného ostrova, pobytem ve virtuálním světě, cestování časem a dalšími možnostmi.

Hravé dotazníky

Podívejte se, na co statistici ptají žáků

"Dal jsem cestu časem. Zajímala by mě budoucnost. Třeba, co by bylo za tři tisíce let. Jak by lidé chodili oblečení a jestli by vůbec existovaly ještě počítače," říká Vítek, který ještě před chvíli váhal nad známkou pro školní jídelnu. "A taky jestli vůbec ještě budou tráva a stromy," zapojuje se do debaty jeho spolužák Marko. Oběma je devět let.

Jejich spolužačka Anička si zvolila jinou odpověď: sjezd divoké řeky na raftech. "Jednou jsem byla na lanové lávce a trochu jsem se zranila. Je to adrenalin," říká.

Po odeslání formulářů vidí žáci i jejich třídní učitelka na internetu výsledky. Na nic nemusí čekat, jsou hned. "Nejméně oblíbeným předmětem ve škole je český jazyk. Co s tím uděláme?" ptá se nad barevným koláčem Marta Kadlecová. "Zrušíme ho," odpovídají sborově děti. "No, tak to asi nepůjde, ale třeba by šel zjednodušit a mohli bychom psát jenom jedno ´i´," dodává učitelka.

U školního výletu boduje mezi žáky vesmír. "To si ještě nějakou dobu počkáme, ale třeba ty rafty, to by šlo," dodává učitelka v moderní učebně výpočetní techniky. Vypadá to, že Základní škola Kladská letos vyrazí na vodu.

inspirace přišla z velké británie

Český statistický úřad (ČSÚ) se při vytváření minisčítání inspiroval Velkou Británií. Projekt s názvem Census At School tam v roce 2000 zaznamenal velký úspěch a postupně ho zavedly Kanada, Jihoafrická republika, Nový Zéland nebo Austrálie a Irsko. "Minisčítání nám může pomoci lépe poznat děti," vysvětluje Eva Kortanová z ČSÚ.

Pedagogové se shodují, že je zároveň přínosem pro školy, učitele i žáky. "Praktické příklady žákům pomohou lépe pochopit, proč se učí. Bohužel projektů takového typu je ČR stále málo, proto jsem ráda, že se mi tento projekt dostal k rukám a usnadnil mi práci," říká učitelka Libuše Šrollerová z pražské Základní školy Pod Marjánkou.

ČSÚ obeslal s nabídkou zapojit se do minisčítání 2 215 škol po celé České republice. Ředitelé musejí požádat statistiky o unikátní kód, který je stejný pro každou třídu školy, brání zneužití při vyplňování dotazníků a zajišťuje, aby šly výsledky rozklíčovat na kraje a města.

První třídy mohly dotazníky vyplnit dnes prostřednictvím internetu. Školy mají čas až do 12. listopadu, kdy se minisčítání uzavře. Od 13. listopadu budou statistici vyhodnocovat celkové výsledky. Ty průběžné najdete už nyní tady.

Minisčítání dosud vyšlo ČSÚ na 200 tisíc korun. Tyto peníze jsou hrazeny z prostředků vyčleněných na sčítání lidí. To spolkne celkem 2,5 miliardy korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video