Demonstranti mávají v centru Skopje makedonskými vlajkami během manifestace na

Demonstranti mávají v centru Skopje makedonskými vlajkami během manifestace na podporu uznání jména Makedonie (27. února 2008) | foto: Profimedia.cz

Chceme konečně do NATO, žádá Makedonie po vyhraném soudu s Řeckem

  • 14
Kvůli letitým sporům s Řeckem čeká Makedonie na pozvánku do NATO už deset let. Představitelé země věří, že na nadcházejícím summitu Aliance v americkém Chicagu se konečně dočkají a Makedonie se stane devětadvacátým členským státem.

Makedonský prezident Gjorge Ivanov oficiálně požádal Alianci, aby souhlasila s přijetím jeho země za řádného člena během květnového summitu NATO v Chicagu.

"Očekáváme, že členské země dospějí ke konsensu a obnoví pozvání Makedonské republiky do NATO pod jejím prozatímním názvem využívaném v OSN," citovala agentura AFP z dopisu, který Ivanov odeslal nejvyšším představitelům členských zemí Aliance.

Vstup Makedonie do Aliance už od roku 2002 blokuje Řecko kvůli letitým sporům o název "Makedonie". Atény tvrdí, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadují, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

Skopje na mezinárodní scéně užívá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie přijata do OSN. Ale ani to Řecku dosud nestačilo, i když více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznává pod názvem Makedonská republika.

Soud dal za pravdu Makedonii

V dopise představitelům NATO prezident Ivanov upozornil na prosincový verdikt Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Soud rozhodl, že Řecko nemělo právo blokovat žádost Makedonie o členství v Severoatlantické alianci kvůli dlouhodobému sporu o název makedonského státu. K rozsudku se přiklonilo 15 z 16 soudců velkého senátu.

Makedonie si u haagského soudu stěžovala, že Řecko svým postojem k její přihlášce do NATO porušilo jeden z článků vzájemné mezistátní smlouvy z roku 1995. Ve smlouvě se píše, že Atény nebudou bez ohledu na dlouhodobé spory o název státu Makedonii bránit v začlenění do mezinárodních organizací, pokud druhá strana dohody použije název "Bývala jugoslávská republika Makedonie".

Spory měla urovnat OSN, ale ani za 15 let se to zatím nepodařilo. Řecko název "Makedonie" považuje přinejlepším za nepřesný a přinejhorším za potenciální ohrožení své teritoriální integrity. Podle expertů je rozsudek pro Makedonii spíš symbolické vítězství, soud totiž Řecku nenařídil změnu postoje.

Skopje ale věří, že tentokrát pozvánku skutečně dostane a snaží se mobilizovat všechny síly. Například vojenští atašé mají při všech schůzkách zdůrazňovat výrok soudu, podle něhož bylo zemi přijetí do NATO znemožněno navzdory tomu, že splnila všechna kritéria.

, natoaktual.cz

Video