Severní Korea nabízí jednání o jaderném odzbrojení, klade si ale podmínky.

Severní Korea nabízí jednání o jaderném odzbrojení, klade si ale podmínky. | foto: Reuters

Chceme jednat o jaderném odzbrojení, vzkázala Severní Korea Obamovi

  • 12
Severní Korea učinila nevídané gesto vstřícnosti vůči Američanům, s nimiž se chce dohodnout na svém jaderném odzbrojení. Podmínkou Pchjongjangu je ale bilaterální jednání, což prezident Obama odmítá a trvá na zachování konceptu šesti stran.

Nepředvídatelnost Pchjonjangu se znovu potvrdila, tentokrát ale v opačném gardu. Režim, který si kvůli několika testům raket dlouhého doletu a nedávné zkoušce podzemního jaderného výbuchu vysloužil mezinárodní sankce, slevuje ze své neústupnosti.

Po americkým médiích vzkázal prezidentu Barracku Obamovi, že je ochotný jednat o svém jaderném odzbrojení. "Jsme připraveni kdykoliv jednat," uvedl zástupce KLDR při OSN Sin Son Ho pro americkou televizi CBS.

Tenhle krok vpřed má ovšem háček - Pchjonjang stojí pouze o bilaterální jednání s USA a další šestistranná jednání se zástupci Jižní Korey, Číny, Ruska a Japonska odmítá. "Naše pozice je jasná. Šestistranné rozhovory jsou minulostí, navždy," zdůraznil Sin Son Ho a neopomněl dodat, že za ztroskotání dosavadních jednání KLDR vinu nenese.

"Vedli jsme si velmi dobře v plnění plánu o odzbrojování, s nímž jsme souhlasili při šestistranném jednání. Ale byli jsme podvedeni, ostatní strany nedodržely, co slíbily, a proto jim už nedůvěřujeme," uvedl Sin Son Ho.

Američané ale vstřícnost Pchjonjangu stejnou mincí s největší pravděpodobností neoplatí, administrativa Barracka Obamy stále trvá na zachování konceptu šesti stran.

Severní Korea se totiž dosud jako spolehlivý partner rozhodně nechovala. Vláda Kim Čong-ila, o jehož chatrném zdraví nedávno spekulovala světová média, zakázal vstoupit do země inspektorům Mezinárodní agentury pro jadernou energii, odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, a letos v červenci zástupce KLDR v egyptském Šarm aš-Šajchu dokonce prohlásil, že Pchjonjang se svých zbraní nikdy nevzdá.

Poslední diplomatická roztržka kulminovala ve čtvrtek, kdy Severní Korea v reakci na kritiku USA označila americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou za "nikterak inteligetní a legrační paní". - čtěte více o tématu zde

Důvody nynější snahy KLDR o jednání s Američany ale nejsou o nic méně zlověstnější. Sin Son Ho, který prostřednictvím médií tlumočil stanovisko země Obamovi, totiž naznačil, že Pchjongjang se svého jaderného programu jen tak lehce nevzdá.

"Stále jsme vystaveni jaderné hrozbě ze strany USA. Japonsko a Jižní Korea jsou pod ochranou jaderného deštníku USA. A naše sousední země si udržují moc díky vlastním jaderným zbraním. Pouze jediná země v regionu - Severní Korea - se nachází v jaderném vakuu. Jsme bezbranní, naší jedinou možnou volbou je tudíž si jaderný odstrašující prostředek také opatřit," vysvětlil ambasador.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video