Festival gayů v Hamburku. (8. srpna 2009)

Festival gayů v Hamburku. (8. srpna 2009) | foto: Lucie Suchá, MF DNES

Chceme být v ústavě, žádali gayové a lesbičky na festivalu v Hamburku

  • 26
Hamburk hrál o víkendu barvou duhy. Tradiční vlajka gayů a lesbiček visela na stožárech u radnic, vlála z mnoha domů a mávaly jí v sobotu v centru severoněmeckého města statisíce lidí. Přišli se bavit na festival homosexuálů a stanovili při tom své požadavky, včetně změny ústavy.

Gayové a lesbičky slavili festival Christopher Street Day, jemuž se podle země, kde se koná, říká také Regenbodenparade nebo Gay Pride.

Do duhové vlajky se minulý týden zahalilo i průčelí hamburského domu patřícího organizaci mladých křesťanů. Právě ti totiž svůj objekt organizátorům celé akce poněkud překvapivě půjčili.

"Řadě lidí se to nelíbí a kritizují, že jsme právě v tomto domě. Ale jak je vidět, mladí křesťané jsou v lecčems pokrokovější, než by jeden myslel," říká Ina Steinbachová, jedna z organizátorek festivalu.

Pracuje pro sdružení, které celý rok připravuje právě tento jediný týden. Je bisexuálka a "v civilu" je zaměstnaná u marketingové firmy. Práci pro CSD, jak se akci zkráceně říká, dělá po večerech, dobrovolně. Ostatně jako téměř všichni.

Duhová vlajka gayů a lesbiček.

Letos to však měla výrazně jednodušší než loni. Zatímco v předchozích ročnících s kolegy pilně obvolávala politiky, aby se účastnili diskuse, a vysvětlovala témata, k nimž by se měli vyjádřit, letos šlo všechno jako na drátku. I když hlavním požadavkem bylo téma značně svízelné: změna ústavy.

"Loni jsme měli jen jednu diskusi o problematice gayů, které se místní politici účastnili. A přilákat politiky nejen z Hamburku, to je vždy oříšek. Letos byl však enormní zájem. Jsou ochotni se vyjádřit prakticky k čemukoliv, hlavní je, že budou vidět," směje se Steinbachová.

Což znamená, že se nad změnou ústavy musí politici minimálně zamyslet. Ona změna by měla spočívat v nové větě, která jasně řekne, že kvůli sexuální orientaci nesmí být nikdo znevýhodňován.

A jací to byli politici. Celou akci zahájil v sobotu primátor Hamburku Ole von Beust, dorazila i ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová ze sociální demokracie nebo šéfka Zelených Claudia Rothová.

Česko mezi požadavky

Důvod je jasný. Osm týdnů před parlamentními volbami mají politici zdarma reklamu před zhruba třemi sty tisíci lidmi. Tedy přesně řečeno voliči. Většině návštěvníků navíc leží jejich problém na srdci více než ekologie či státní rozpočet. Chtějí, aby politici slyšeli na jejich požadavky.

Festival gayů v Hamburku. (8. srpna 2009)

Koneckonců proto se Christopher Street Day, pojmenovaný podle newyorské ulice, kde před čtyřiceti lety poprvé homosexuálové revoltovali proti policejním raziím v podnicích pro gaye, koná.

"Nikdo mě tu nijak výrazně nepřesvědčil. Navíc povídat tady hezké věci je něco jiného než je pak dělat," zůstával přesto včera nerozhodnutý Detlef - muž oblečený do černých kožených kalhot a s holou hrudí. Jeho včerejší motivací totiž více než co jiného bylo: bavit se.

Ne řešit, že homosexuální páry nemohou v Německu adoptovat děti nebo například nemají právo na výhodné zdanění, které mají heterosexuálové. Ale časopis s programem a požadavky má doma. I s odstavcem hovořícím o České republice.

Odstavcem, kde organizátoři chtějí, aby Evropská unie dokázala v členských státech zastavit útoky proti gayům.

Třeba takový, jaký se stal v Brně v červenci minulého roku, kdy "pravicoví radikálové napadli účastníky prvního CSD v Česku slzným plynem, dělobuchy a vajíčky. Minimálně dvacet lidí bylo zraněno," popisují organizátoři, co se v "jinak liberální zemi" stalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video