Tísíce lidí se srotily před caracaskou vojenskou akademií, aby se rozloučili se...

Tísíce lidí se srotily před caracaskou vojenskou akademií, aby se rozloučili se zemřelým prezidentem Hugem Chávezem (7. března 2013). | foto: AP

Nic už nebude jako dřív, pláče Venezuela. Na Cháveze se stojí fronty

  • 19
Nekonečný had tisíců Venezuelanů obtočil caracaskou vojenskou akademii, kde vláda vystavila tělo zemřelého prezidenta Huga Cháveze. Truchlící Jihoameričané chtějí naposledy vidět tvář muže, který čtrnáct let vládl ropné velmoci. Na páteční pohřeb už vyrazil i Mahmúd Ahmadínežád nebo Alexandr Lukašenko.

Musí to stihnout za pár vteřin. Rychle se podívat na jeho tvář, pak pohledem přelétnout červený baret, oblek olivové barvy a černou kravatu. Víc nejde stihnout. Tisíce Venezuelanů, kteří se od ranních hodin v caracaské vojenské akademii loučí s lídrem své domoviny, mají na úklonu před vystavenou polootevřenou rakví Huga Cháveze jen zlomek času.

Chávez zemřel

Hned se na ně totiž tlačí další lidé. A další. Někteří přitom v několikakilometrové frontě stáli i více než deset hodin. Nedá se nic dělat. Rakev El Comandanteho, který zemřel v úterý odpoledne místního času, bude v kapli vojenské akademie vystavena už jen několik hodin. V pátek bude pohřben.

"Čekala jsem deset hodin, abych ho viděla. Jsem šťastná, že jsem spatřila svého velitele. Zůstane v našich srdcích," řekla agentuře AP Yudeth Hurtadová.

Do Caracasu míří Lukašenko i Ahmadínežád

Mnozí se ve středu rozhodli přespat u akademie, aby se dostali co nejdříve na řadu. V brzkých hodinách, krátce po šesté ráno, se u rakve mohli setkat třeba s argentinskou prezidentkou Cristinou Kirchnerovou Fernándezovou, uruguayským prezidentem Josém Mujicou či Evo Moralesem, bolivijskou hlavou státu. Ti všichni se sjeli do Caracasu, aby vzdali hold muži, který se v uplynulých letech stal mluvčím levicově orientovaných latinskoamerických lídrů.

Do venezuelské metropole se už vypravil třeba íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád či běloruský diktátor Alexandr Lukašenko, jehož s Chávezem pojilo "osobní přátelství". Smrtí Cháveze Venezuela bezpochyby ztratila svého nejvýznamějšího vůdce uplynulého století. Také nejkontroverznějšího. Někteří ho považovali za národního hrdinu, jiní za samolibého sebestředného autoritáře.

"Hodně mluvil, víte," rozplakala se 66letá Petra Meza poté, co vyšla z kaple. "Bude se mi stýskat po jeho hlase, po jeho zpěvu, po jeho žertech, způsobu, jakým mluvil se svým lidem, po jeho pořadu Haló, tady prezident," řekla venezuelskému deníku El Universal žena, která vystihla Chávezovu nejsilnější zbraň: jeho charisma a šarm, jenž uznávala i většina jeho kritiků.

Zpět na akademii

Osmapadesátiletý Chávez, který zemřel po dvouletém boji s rakovinou, si svým projevem dokázal získat miliony obyčejných lidí, kteří chválili jeho čtrnáctiletou éru, ač se potýkali s poloprázdnými obchody a velmi častými mnohahodinovými výpadky proudu. "Nic už nebude jako dřív, nikdo nebude jako on," řekl zdrceně jeden z tisíců truchlících Rodrigo Allas.

Chávezovo tělo leží v dřevěné rakvi, která je z poloviny vrchní části prosklená. Lidé si tak mohou prohlédnout El Comandanteho od hlavy k pasu. Má klidný výraz, popsal španělský deník El Mundo.

Vojenská akademie je symbolickým místem pro první rozloučení s někdejším výsadkářem. Právě tady v polovině 80. let několik naštvaných vojáků v čele s Chávezem položilo základy Revolučnímu bolívarovskému hnutí, jehož členové se v roce 1992 pokusili o puč. Tehdy to nevyšlo, o šest let později však Chávez vyhrál v demokratických prezidentských volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video