Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obce si nevědí rady s chátrajícími domy. Šlechtová od slíbených dotací couvá

  0:17aktualizováno  0:17
Rozpadající se domy v Česku ohrožují dlouhá léta svá okolí, ačkoli stavební úřady v řadě případů nařídily jejich demolici či opravu. Majitelé jsou však často k nedohledání a obce na nákladné práce nemají peníze. Ministerstvo pro místní rozvoj již před třemi lety přislíbilo speciální dotaci na zabezpečení objektů. K plánu se však nyní příliš nehlásí.

(Ilustrační fotografie) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Loni v květnu spadl z chátrajícího domu v Kotlářské ulici v centru Brna kus omítky a muži čekajícímu na zastávce trolejbusu rozsekl hlavu (více čtěte zde). V Dubňanech na Hodonínsku se zase v říjnu propadl strop nedostavěných jatek a v sutinách zahynul chlapec (více zde). V obou případech stavební úřady v minulosti majitelům nařídily, aby budovy zajistily - avšak neúspěšně.

Na demolice obce nemají, ukázal průzkum

V roce 2013 vydaly stavební úřady celkem 668 rozhodnutí o demolici či opravě domu v soukromém vlastnictví. V 55 případech (v osmi procentech) však rozhodnutí nebylo realizováno. Ukázal to výzkum ombudsmanky z roku 2014.

Mezi důvody, proč nebylo rozhodnutí stavebního úřadu vykonáno, uvedlo 100 procent obcí nedostatek finančních prostředků.

Obdobných případů, kdy je majitel zbořeniny nedohledatelný nebo hluboce zadlužený a neschopný situaci řešit, existuje v Česku nespočet.

„Pokud se jedná o budovy v dezolátním stavu patřící cizímu vlastníkovi, stojí samosprávy obcí před otázkou, jestli investovat peníze do cizího majetku. Velmi to zvažují, protože to znamená, že finance budou zase chybět někde jinde,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová. „Tyto peníze jsou od vlastníků budov velmi obtížně vymahatelné,“ dodala.

Na problém již řadu let upozorňuje kancelář veřejného ochránce práv. Z průzkumu mezi obcemi, který v roce 2014 nechala vypracovat ombudsmanka Anna Šabatová, vyplynulo, že pět až osm procent staveb, u nichž stavební úřad nařídil demolici či opravu, zůstává i nadále nedotčených.

V roce 2012 tak na jeden kraj připadalo průměrně 31 chátrajících objektů, v roce 2013 už 55, přičemž situace v jednotlivých krajích jsou velmi rozdílné. „Největší problém je v oblastech se sociálně vyloučenými lokalitami, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji,“ říká právnička z kanceláře ombudsmanky Jana Gregorová.

Šlechtová: Dotace na demolice jsou pro nás nepřijatelné

Návrh řešení přitom existuje už několik let - opravy či demolice zbořenin, k nimž se vlastníci nehlásí, by mělo zajišťovat ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) formou tzv. průtokové dotace obcím. Shodly se na tom MMR, ministerstvo financí a vnitra, Asociace krajů, Svaz měst a obcí i ombudsmanka na jednání v roce 2014.

Dotace na demolice obecních domů

Loni v říjnu MMR vyhlásilo dotační výzvu, v rámci níž obcím rozdělí na demolice zchátralých domů přes sto milionů korun. Týká se však pouze objektů vlastněných obcemi a nacházejících se v sociálně vyloučených lokalitách.

Žádost mohly podávat obce mající ve svém katastru území, které je možné definovat jako sociálně vyloučenou lokalitu dle Analýzy sociálně vyloučených lokalit v ČR. Dotace je poskytována až do výše 80 % (min. 300 tisíc a max. 5 milionů Kč) vynaložených nákladů.

Jenže od té doby je ticho po pěšině. „Ministerstvo pro místní rozvoj přes svoje přísliby členům pracovní skupiny nepředložilo pravidla pro poskytování financí na zajištění výkonu rozhodnutí obecných stavebních úřadů vydaných ve veřejném zájmu,“ kritizuje Šabatová.

A nyní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová od plánu, s nímž před třemi lety souhlasila, couvá.

„Návrh na zřízení průtokového dotačního programu je pro MMR nepřijatelný. Jedná se o nesystémový krok, kdy stát by dával dotace na výkony rozhodnutí územně samosprávních celků, které rozhodují v přenesené působnosti státu. Není to logické. Pak nemusíme mít obce ani kraje,“ uvedla Šlechtová v pondělí na dotaz iDNES.cz.

MMR sice loni v říjnu vyhlásilo dotační program nazvaný Podpora revitalizace území, v rámci něhož obcím poputuje na demolice chátrajících budov sto milionů korun. Program se však týká pouze objektů v majetku obcí. Problém se zbořeninami v rukou soukromníků tedy neřeší.

Ministryně dostala za úkol navrhnout vládě řešení

Minulý týden se problémem zabývala vláda na jednání s ombudsmankou Šabatovou. Výsledkem bylo, že ministryně Šlechtová dostala za úkol do konce března vládě předložit varianty, jak situaci kolem chátrajících domů vyřešit.

„Řešíme to velmi aktivně a do března zpracujeme analýzu respektive rozbor legislativy, vyhlášek, zákona o obcích, krajích, našeho stavebního zákona, struktury státního rozpočtu a navrhneme řešení koncepční. Kraje dostávají ročně na tyto účely dva miliony korun (každý kraj) ze státního rozpočtu, nicméně v praxi je nepoužívají na dané problematické situace,“ dodala Šlechtová.

Podle Šabatové však dva miliony zdaleka nepokryjí náklady na nutné práce na chátrajících domech. „Byli bychom rádi, aby od 1. ledna příštího roku už existoval funkční systém financování. Je důležité, aby to vláda zapracovala už do rozpočtu na příští rok,“ říká Šabatová.

„Z žádosti o dotaci by samozřejmě mělo být patrné, že obec vynaložila veškeré možné úsilí k tomu, aby demolici zařídil vlastník. Dotace je až náhradní řešení,“ podotýká.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tajemník SPD Jaroslav Staník (uprostřed) nechal přivolat policii, aby odvedla...
Štáb SPD zavolal na novináře policii, ochranka vstup zatarasila stoly

Policie řešila odpoledne ve štábu hnutí SPD Tomia Okamury v pražském Karlíně dva incidenty s novináři, kteří se dožadovali vstupu bez akreditace. Ochranka poté...  celý článek

První volební den v ZŠ Vlkova na pražském Žižkově (20. října 2017)
Mezinárodní pozorovatelé voleb překvapili komisi, zavolala na ně policii

Do základní školy v pražské Zbraslavi dopoledne vyjeli policisté. Přivolal je člen volební komise kvůli dvojici mužů, která v místnosti začala bez předchozí...  celý článek

Do volební místnosti přijela také starostka Hošťky Hana Sojková (v popředí),...
Místo obrázků dali znak, přidali židle, a z verandy byla volební místnost

Netypickou volební místnost měla obec Žebráky na Tachovsku. Volilo se na verandě jednoho z rodinných domů. Stačilo, aby jeho majitelka udělala místo pro...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ NÁKUPČÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.