Ministr zdravotnictví Martin Holcát

Ministr zdravotnictví Martin Holcát | foto: Dan Materna, MAFRA

Holcát bude poradcem nového ministra a vrátí se do Motola. VFN ho neláká

  • 11
Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát byl ve čtvrtek hostem on-line rozhovoru na iDNES.cz. Na sklonku své funkce řekl, že se stane poradcem nového ministra a vrátí se na pozici náměstka ředitele fakultní nemocnice.

První otázka od čtenářů směřovala na zdraví Miloše Zemana. Martin Holcát je vedoucím konzilia lékařů, kteří se o prezidenta starají.

"Pan prezident se cítí psychicky i fyzicky velmi dobře. Poraněnou nohu plně zatěžuje, ale dle našeho doporučení dále rehabilituje. Jak jste mohl vidět k lepší opoře využívá občas ještě hůlku," referoval odcházející ministr o aktuální zdravotní situaci hlavy státu.

Odpovědi ministra Martina Holcáta

Martin Holcát se stal ministrem zdravotnictví 10. července 2013, v úřadu vystřídal po pádu Nečasova kabinetu Leoše Hegera z TOP 09.

V uplynulém půlroce vydal novou a lékaři kritizovanou úhradovou vyhlášku, předložil návrh na zvýšení platby za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun ročně, návrh na půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (více čtěte zde) či dvakrát zakázal vývoz konkrétního léku z Česka do zahraničí.

Pojišťovny zvou k lékaři. Ne všechny

Tématem rozhovoru se čtenáři byla také v lednu odstartovaná preventivní kampaň. V rámci ní zvou zdravotní pojišťovny na preventivní prohlídky ty, kteří je vynechávají. Je to plošná a adresná akce.

Ministr v demisi připomněl, kdo dopis může očekávat ve schránce. "Pozvání dostanou cílové skupiny pojištěnců, které byly doporučeny na základě předem stanovených podmínek. To znamená u prevence karcinomu děložního hrdla ženy od 25 do 70 let, u prevence rakoviny prsu ženy od 45 do 70 let a u karcinomu kolorekta obě pohlaví od 50 do 70 let. Toto je věk, kdy by měli lidé na preventivní vyšetření chodit," připomněl s tím, že na programu se podílejí všechny zdravotní pojišťovny.

Dopisy s pozvánkou k lékaři dostane do poloviny ledna 150 tisíc lidí z celkových 1,85 milionu pojištěnců, kteří mají pozvánku v následujícím roce a půl obdržet (více čtěte zde).

"Projekt je prvním plošným přístupem ke změně chování občanů tak, aby si vážili svého zdraví jako hlavní priority. Věřím, že se podaří získat jejich maximální spolupráci tak, aby varující čísla doznala změn. Z našeho hlediska je nutné udržet trvalou kontinuitu těchto preventivních programů," zdůraznil ministr.

Čtenářům také vysvětlil, proč má projekt, hrazený z evropských peněz, zpoždění. "Příprava evropských projektů je vždy velmi složitá, musí odpovídat evropské i české legislativě, což je administrativně velmi náročné. Lhůty na výběrová řízení jsou dány zákony a trvají mnohdy několik měsíců," tvrdí Holcát.

Holcáta střídá Němeček. Exministra využije jako poradce

O svém angažmá po odchodu z ministerstva Holcát čtenářům napsal: "Z funkce ministra zdravotnictví se vracím do funkce náměstka pro léčebnou a preventivní péči ve Fakultní nemocnici v Motole. S budoucím ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem jsem v kontaktu a dohodl jsem se, že mu budu dle potřeby k dispozici jako poradce."

O Němečkovi, který veden Fakultní nemocnici Ostrava, ministr uvedl, že bude dobrým ministrem zdravotnictví. "Znám jej jako velmi dobrého a úspěšného ředitele, manažera jedné z největších českých nemocnic. Je dobře orientován v problematice řízení a v problematice českého zdravotnictví," tvrdí končící šéf resortu.

Podle něj by jeho nástupce měl především resort odpolitizovat. "V první řadě by ve zdravotnictví hlavní důraz měl být kladen na odbornou stránku hodnocení medicíny na základě správných dat a důkazů," uvedl lékař.

A do zdravotnictví by nová vláda měla poslat více peněz. "Měli bychom problematiku zdraví povýšit nad hodnoty jiné. Znamená to i navýšení finančních prostředků do zdravotnictví. Domnívám se, že by měl vzrůst i individuální finanční podíl na zdraví každého z nás. S osobním podílem platby občana 16 % jsme v Evropě jedni z nejnižším podílem, HDP to znamená 7,2 %. Západní státy se pohybují kolem 9 % HDP. Myslím, že naše zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni, kterou je potřeba udržet," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video