Chasu zima od pomlázky neodradila

Stará Břeclav - Ani vytrvalé mrholení, nepříjemný déšť a teploty jen kousek nad bodem mrazu neodradily starobřeclavskou chasu od tradičního vyplácení dívek velikonoční pomlázkou. Svobodní mládenci ze Staré Břeclavi se po osmé hodině sešli u místní kapličky, společně prošli vsí, zazpívali moravské lidové písničky u chalup svých děvčat a posléze je vyplatili vrbovými pomlázkami, zvanými žíly.

Velikonoční tradice v místě ožila již ve čtvrtek a v pátek, kdy zahrkaly trakače malých starobřeclavanů. Ti starší se sešli v neděli na krojované lidové zábavě v místním hostinci, kde se domluvili na pondělním srazu. Přestože se dohodli na osmé hodině, poslední opozdilci se ke zpívající a výskající chase připojili až před desátou hodinou. Taneční zábava s lidovou hudbou totiž skončila hodně po půlnoci.

"Tradice se dědí z pokolení na pokolení. Stejně tak jako starobřeclavské kroje. Moje kalhoty nosil například už můj praděd, jsou staré přes sto let. Také s nimi musím podle toho zacházet. Jsou totiž látané jelení kůží, a protože mi jsou trochu malé, úplně se v nich bojím chodit," říká mezi zpěvem u jednotlivých stavení David Gajdoš, jeden ze starobřeclavských svobodných mládenců. Ty zdobí červené, vyšívané kalhoty. Ženatí společně s chasou o Velikonocích nechodí - lze je poznat podle modrých, či šedých kalhot bez výšivky.

Kroj zde mají skoro v každé domácnosti, přesto se za tuctem mladíků v krojích každý ohlíží. A když se jejich mužný zpěv a výskání nese uličkami Staré Břeclavi, otevírá se nejedno okno. Úctu vzbuzuje i více než dvoumetrová žíla, mezi chasou důvěrně nazývaná koketní.

"Podprsenku nebo kalhotky," zní jednohlasná odpověď smějících se mládenců na otázku děvčat, co chtějí na její vrchol uvázat. Většinou se však spokojí i s jednoduchými pentlemi a něčím na zahřátí. Kalíšek vína, sklenička pálenky, chlebíček nebo sladké koláčky má již každá hospodyňka připraveny. Po čtvrthodince se vyráží zase o dům dál.

O organizaci Velikonoc, zajištění hudby na zábavu či upletení koketní žíly se starají takzvaní stárci. Ti se mění každý rok a jejich úkolem je i organizace dalších zábav, hodů či posvícení. "Stárci jsou dva, k tomu jedna stárková. Poznáte je podle toho, že mají barevné pentle. Dnes nás jde celkem dvanáct, jindy se nás ale sejde dvacet i víc. Na počasí to ale moc nezáleží," rozhlíží se po zamračené obloze letošní stárci Pavel Šnorik a Milan Komárek.

Přestože počasí letos chase příliš nepřálo, na náladě nikomu neubralo. "Až to obejdeme tady, dáme si v hospodě gulášek, co zbyl ze včerejší zábavy, a pak se ještě rozjedeme po okolních dědinách," plánovali si odpolední program mládenci ze Staré Břeclavi.

Krojovaní koledníci ve Staré Břeclavi nosívají pomlázku, čili žílu, i za galošemi

Koledníkům počasí moc nepřálo. Kromě zimy jim vadil i déšť, přesto doma zavření v teple nezůstali.

I takhle se vyplácí ve Staré Břeclavi


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video