Charlotte de Rothschild

Klan Rothschildů je znám po celém světě. Celá řada skladatelů věnovala této rodině své kompozice. Charlotte de Rothschild se jako přímý potomek slavné dynastie vydala cestou umění a dnes je považována za přední sopranistku, která se nechává inspirovat mimoevropskými kulturami zejména Japonskou. V Česku se zpěvačka za doprovodu orchestru Camerata Janáček představí na dvou koncertech a to ve Vítkovicích a v Praze v Míčovně Pražského hradu.

Soutěž o lístky na představení Charlotte de Rothschild najdete ZDE

Charlotte de Rothschild
Sopranistka Charlotte de Rothschild studovala na Mozarteu v Salcburku a na Královské akademii hudby (RCM) v Londýně. Soustřeďuje se na písňový a oratorní repertoár. Snaží se formovat své recitálové programy neobvyklým způsobem, v nichž hledá vnitřní tematickou nit: nejznámější z nich jsou Rodinné kontakty (písně skladatelů, kteří byli přátelé, učitelé nebo předci její slavné rodiny), Květinové písně, Ženy starého zákona apod. Zpívá též 12 písní, jejichž autorkou je Mathilde de Rothschild, slavná členka rodinného klanu interpretky.

Charlotte de Rothschild se soustřeďuje rovněž na písně pro hlas a harfu, z nichž si postupně vytvořila rozsáhlý repertoár. Úspěšně s ním účinkovala v Německu, Francii, Dánsku a Japonsku a vydala takto tematicky zaměřenou kompaktní desku. Byla mnohokrát na Dálném Východě a zúčastnila se v programu Festivalu UK 98 na deseti koncertech v Japonsku. Obdobný úkol přijala i v letošním roce.

Nedávno absolvovala svůj debut v severní Americe, kde účinkovala na koncertech v Torontu a New Yorku. Minulý rok nahrála tři kompaktní desky. Jedna z nich se věnuje starobylým japonským písním a získala vysoké ocenění přímo v zemi vycházejícího slunce. Další se soustřeďuje na keltské pohádkové příběhy a třetí představuje sopranistku v Rossiniho Petite Messe Solonelle (Malá slavnostní mše) společně se sborem z Osaky. Pro letošní rok plánuje umělecké zájezdy do Mexika a třikrát navštíví Japonsko.

Camerata Janáček
Formace Camerata Janáček je tvořen předními členy orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Svou zahraniční premiéru absolvoval na velkém zájezdu do Jižní Koreje v létě 1998. Ačkoliv jde o mladé těleso s dosud malými koncertními aktivitami, svědčí kritiky z domova i zahraničí o vysokých kvalitách tohoto souboru.

Orchestr vystupuje v rámci abonentních cyklů Janáčkovy filharmonie, v roce 1999 spoluúčinkoval na matiné Generace v rámci festivalu Janáčkův máj a podílel se na novodobé premiéře oratoria Esther Carla Ditterse z Dittersdorfu (první provedení bylo na Velikonočním festivalu duchovní hudby v Brně).

Před dvěma lety Janáčkův komorní orchestr natočil svoji první kompaktní desku s hudbou vlámských mistrů 18. století. Uměleckým vedoucím souboru je Pavel Doležal, který je zároveň druhým koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie. Věnuje se sólové hře i pedagogické činnosti.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video