Charles po 33 letech objevil Írán

Historickou návštěvu si připsal britský následník trůnu princ Charles. Jako první člen královské rodiny přijel po 33 letech do Íránu. Po schůzce s prezidentem Chatámím se vydal do města Bám, kde zemětřesení o Vánocích zabilo desetitisíce lidí. Charles přijel z Iráku.

Z královské rodiny naposledy do Íránu zavítal Charlesův otec princ Philip se sestrou Annou. V roce 1971 se zúčastnili oslav Pavího trůnu - 2500 let trvání perské monarchie.

Slavnost v troskách starobylého města Persepolis pořádal tehdy prozápadní šáh Muhammad Réza Pahlaví, kterého o osm let později smetla islámská revoluce vedená radikálními duchovními.

Charlesova schůzka s Chatámím se uskutečnila v Rudém paláci ve středu Teheránu. Jako první přišla na přetřes prezidentova bolavá záda. "Může za to věk," prohlásil Chatámí. Poté oba muži hodinu rokovali v soukromí.

Z metropole britský princ zamířil do Bámu, který 26. prosince zasáhlo silné zemětřesení. Zahynulo při něm přes čtyřicet tisíc lidí. Stotisícové město v provincii Kermán přišlo o vodovodní rozvody, pro místní ekonomiku životně důležité. - více zde

Princ přijel "zkontrolovat" záchranáře
Charles, který vyzval k obnově Bámu, se podle oficiálního programu setká s představiteli místní vlády, zdravotníky z Červeného půlměsíce a navštíví také starobylou citadelu z nepálených cihel, která se při zemětřesení prakticky zřítila jako hrad z písku.

"Tato návštěva je jedinečná příležitost, aby se princ přesvědčil, jak funguje humanitární pomoc. Bude to velmi užitečná cesta," řekl uvedl Mostafa Mohaghegh z íránského Červeného půlměsíce, podle něhož potřebuje pomoc 200 tisíc lidí z Bámu a okolí.

Jakkoli britská diplomacie spojuje princovu cestu s humanitárními účely, nezůstaly v pozadí ani politické motivy. Írán si nyní připomíná čtvrtstoletí od revoluce vedené ajatoláhem Chomejním, která ze země učinila islámský stát.

"Princ je patronem britského Červeného kříže a v této roli je i v Íránu. Je to oficiální, ale zcela nepolitická návštěva," prohlásil Andrew Dunn, první náměstek britského velvyslanectví v Íránu.

Vztahy mezi oběma zeměmi byly od islámské revoluce napjaté. V osmdesátých letech se ještě zostřily poté, co britský spisovatel Salman Rushdie vydal Satanské verše. Kniha, v níž se kriticky píše o islámu, se znelíbila Chomejnímu, který proto nařídil Rushdieho zabít.

Po smrti Chomejního íránská vláda prohlásila, že fatvu - příkaz k zabití - už nepodporuje. O několik měsíců později spolu země opět začaly jednat na velvyslanecké úrovni.

"Princova symbolická cesta je převratným bodem v íránských vztazích se Západem," přikládá Charlesově cestě politickou váhu íránský liberální list Šarg.

Následník trůnu a syn královny Alžběty II. přiletěl do Íránu ze sousedního Iráku, kde v sobotu navštívil britskou posádku o síle 4500 mužů v jihoirácké Basře. Setkal se i s Čechy. - více zde

"Běžně prince do tak nebezpečných míst nevozíme, ale jednotky potřebovaly povzbudit," uvedl Charlesův mluvčí.

Princ Charles a Muhammad Chatámí si podávájí ruku při příležitosti návštěvy prince Charlese v Íránu. (9. února 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video