Charitativní 'Family Frost' zaměstná postižené

  • 17
Péče o postižené je citlivé téma ve většině zemí. Když se podaří vyřešit problém s jejich ubytováním a umístěním v rodinách, vyvstane jiný: kde a jak je zaměstnat, pokud toho jsou schopni. Zajímavý recept našli v městské části skotského Glasgow.

Malý ústav Whitehaugh Centre v glasgowské čtvrti Paisley si nechal od studenta místní univerzity udělat sociologický průzkum.

Ptal se místních, zda by se jim líbilo, kdyby ulicemi projíždělo auto, v němž by se prodávala zelenina, ovoce a další zdravá výživa.

Výsledky studie, které dávaly projektu dobrou šanci na přežití, přiměly pracovníky centra k rozhodnutí pojízdný obchod zrealizovat. A tím vytvořit čtyři pracovní místa pro mentálně postižené chovance. Budou pomáhat při rozvážkách, odnášet zboží do bytů, nakládat a vykládat potraviny.

Catering zabodoval
Spolu s nimi bude v autě řidič a pokladní, který bude inkasovat libry od kupujících. "Většina z nás ví, že je velice důležité, abychom jedli zdravě," řekla iDNES Heather Sloanová z organizace Have a heart Paisley, která se na projektu podílí.

O práci v "cateringové" dodávce byl údajně mezi postiženými velký zájem, štěstí se usmálo na ty, u nichž si jejich dozorující asistenti byli jistí, že zaměstnání, první v jejich životě, zvládnou.

"Pomůže jim to zvýšit sebevědomí, uvědomit si vlastní přednosti a zároveň si zvyknou na pracovní prostředí," naznačil smysl experimentu Alan Dickson, ředitel skotské národní charity Capability Scotland.

Zaměstnávání postižených v Praze

V Praze existuje například kavárna Vesmírna, která zaměstnává lidi s různými druhy mentálního postižení. Podobným projektem je také kavárna Na půl cesty.
Lidé, kteří za charitativní obdobou "glasgowského Family Frostu" stojí, se neobávají, že by projekt zkrachoval. Náklady z velké části uhradily dotace od města a velkých nadací. Provoz prý drahý nebude.

"Pojízdný obchod s jídlem je nejnovějším pokusem ze série aktivit, jimiž se Whitehaugh Centre snaží pomáhat. Lidé, kteří nemají dobrý přístup do obchodů, si ho oblíbí," je přesvědčena ředitelka centra Elaine Foxová.

Bude to těžká práce
Nadšením oplývají také zaměstnaní postižení. Derek Murney (36), Ross Devlin (23), Andrew Bell (42) a John Palmer (32) se na práci podle svých slov velmi těší, ačkoli přesně netuší, co je vlastně čeká.

Když se iDNES zeptal Dereka Murneyho, co přesně bude dělat, odpověděl: "Budu odnášet jídlo z auta lidem do bytů. Je to těžká práce, bude tam hodně schodů." Všichni čtyři budoucí pracanti se prý poctivě zaučují.

Součástí dotazníku, na jehož základě se projekt rozjel, byla také otázka, zda nebudou mít lidé strach, že potraviny jim k bytům budou roznášet mentálně postižení spoluobčané. "Lidé nemají strach. Není proč," odmítl pochyby Dickson.

Ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video