Chadimovou vyšetří psychiatr

  • 122
Praha - Pražský městský soud se ani tentokrát nedočkal Marty Chadimové, která údajně chtěla v restituci podvodně získat pozemky. Soudu poslala dopis, v němž si stěžuje, že je předseda senátu Dušan Paška podjatý. Soudci to ale odmítli. Řekli také, že chtějí psychiatrický posudek Chadimové.

Soud se k případu bývalé disidentky, která chtěla zpět i Strahovský klášter, vrátil po dvouměsíční přestávce.

Na deset let staré kauze si už vylámalo zuby několik soudců. Chadimová dostala před sedmi lety od Václava Havla prezidentskou milost. Odmítla ji a chce, aby
soud řekl, zda je vinna. Kvůli milosti jí ale soudci, i když jí podvod prokáží, nemohou uložit žádný trest.

Chadimová žádný "říjnový" slib nesplnila
Na minulém jednání Chadimová slíbila, že dodá seznam důkazů, které má soud v novém hlavním líčení posoudit. Dušovala se také, že poskytne seznam svědků, které požaduje vyslechnout.

Soudcům tvrdila, že budou mít na stole lékařskou zprávu, která zdůvodní, proč se nemůže zúčastňovat hlavního líčení.

Nic z toho nedodala. Soud proto rozhodl, že nařídí její psychiatrické vyšetření. Marta Chadimová totiž v minulosti tvrdila, že ji přelíčení stresuje. Vadila jí zejména přítomnost veřejnosti.

Soudci řekli, že si psychiatr může k vyšetření přizvat konzultanty - odborníky na onemocnění obžalované ženy. Čím přesně trpí, ale nikdo neví. Až psychiatr s konzultanty vypracují znalecký posudek, nařídí soud nové hlavní líčení.

V něm bude sám senát vybírat svědky, které předvolá, a důkazy, které při jednání provede.

"Obžalovaná dostala možnost, aby se k důkazům a svědkům vyjádřila. Měla na to dost času, ale nevyužila ho," zdůvodnil další postup předseda soudního senátu Dušan Paška.

Soudní jednání v případu Marty Chadimové tak nelze, vzhledem k délce zpracování znaleckých posudků, očekávat dřív než za několik měsíců.

Kauza se vleče deset let
Kauzu už měly na stole celkem čtyři soudní senáty. Předseda prvního z nich byl z projednávání vyloučen pro podjatost, druhý přišel o soudcovskou funkci, třetí soudkyně případ sama vzdala. Čtvrtý soudce Dušan Paška zahájil nové projednávání po mnohaměsíční přípravě.

Chadimová sice neustále opakuje, že chce, aby soud případ dotáhl do konce, ve skutečnosti ale průchod spravedlnosti sama komplikuje. Dlouho k soudu nechtěla chodit kvůli svému chatrnému zdraví. Zároveň ale odmítala souhlasit s tím, aby se jednání konalo bez ní.

V říjnu Chadimová k soudu přišla. Krátce po začátku jednání však prostřednictvím svého obhájce napadla státního zástupce z podjatosti.

Potvrdila také, že u soudu pro lidská práva ve Štrasburku soud zažalovala. Zároveň chtěla, aby soud vyloučil z projednávání veřejnost.

"Z mnoha důvodů, včetně žaloby ve Štrasburku, je vhodné, aby veřejnost mohla jednání sledovat a měla tak objektivní informace o jeho průběhu," zdůvodnil Paška, proč nevyhověl žádné ze žádostí.

Chadimová poté prohlásila, že se jí ráno nečekaně přitížilo, a proto od soudu odejde. Obžalobu podle svých slov nepotřebuje vyslechnout, protože ji zná. Kvůli svému zdravotnímu stavu také odmítla vypovídat. Soud jí nechal odejít pod podmínkou, že dodá lékařskou zprávu, která potvrdí, že se jednání opravdu nemohla zúčastnit.

Paška o procesu řekl, že by mohl jednání urychlit, kdyby nemusel znovu předvolávat všechny svědky, kteří už vypovídali před deseti lety.

"Na věci si už stejně nebudou pamatovat a budou se odkazovat na své staré výpovědi," řekl Paška. Státní zástupce s jeho představou souhlasil. Chadimová se svým obhájcem si však nechala čas na rozmyšlenou, zda některé svědky bude chtít znovu vyslechnout.

Pokud by soud musel opakovat celý proces, trvalo by to několik měsíců. Kompletně byl případ projednán pouze jednou v první polovině devadesátých let. Tehdy se s několika přestávkami jednalo déle než padesát dnů.

Chadimová dodnes odmítá, že se podvodu dopustila. Soudní znalci však potvrdili, že zápisy v pozemkových knihách, na jejichž základě žádala o vydání nemovitostí, byly zfalšované. A z toho nemohl mít prospěch nikdo jiný, než právě Chadimová.

Soud skončí bez trestu
První jednání bylo už v roce 1992 pod vedením soudce Michala Hodouška. O dva roky později muselo začít znovu od začátku, protože v senátu seděl soudce, který tam být neměl. V roce 1996 byl případ Hodouškovi odebrán. Kvůli kauze nestíhal řešit ostatní případy, za což byl později potrestán.

Před čtyřmi lety dostal případ na starost soudce Jiří Horký. Mezitím z kauzy dobrovolně odstoupila státní zástupkyně. Horký byl odvolán z funkce předsedy senátu a musel případ opět předat dál. Další soudkyně, Jaroslava Lišková, o kauze vůbec nejednala. Prohlásila se za podjatou a případ dostal na stůl Dušan Paška.

Ten na začátku letošního roku stíhání Chadimové zastavil, ale vrchní soud jeho rozhodnutí zrušil.

Bývalá disidentka Marta Chadimová na chodbě budovy Městského soudu v Praze, který opět začal projednávat její případ. Chadimová je obžalovaná z podvodu. Případ se táhne už deset let, 24. října 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Vrchní soud

Video