ČEZ- velký vládní tunýlek

  • 2
Jaký má vztah k soukromému vlastnictví současná vláda, již poněkolikáté všem dokázala. Od proklamací o majetkovém přiznání, které se zdráhají podat především její ministři, po úvahy o zdanění úspěšných, neboť za úspěch se v ČR platí velká daň, říká se jí závist. Rovněž předložení a schválení zákona o neuplatnění veřejných odkupů při prodeji státních podílů, s vědomím, že ostatní minoritní akcionáři budou poškozeni, na serióznosti vládě nepřidá.
Nepřekvapí tedy další nápad z dílny vládních alchymistů spojit distributory elektřiny se společností ČEZ, který zavání na hony  tunelem pro odčerpání finančních prostředků ze společnosti kryt ušlechtilou  snahou odkoupit přenosovou soustavu pro zavedení tržního prostředí v energetice.
Privatizace v Grégrovské podobě byla  předem odsouzena k nezdaru. Jen bláhovec by se mohl domnívat, že budoucímu kupci  místo  využívání  tržních cen může diktovat kvóty na odběr uhlí od určitých společností po dlouhou dobu. Prodej po částech v předchozích letech za tehdejší ceny by přinesl daleko větší výnos a již se mohl dávno uskutečnit. Nápady pana ministra jdou dále, až za horizont reálných možností. Již jednou  zájemci o energetiku odmítli kupovat  společnost jako monopolistický celek, nicméně se vzrůstajícím věkem se pan ministr  opět jako tvrdohlavý býček rozebíhá proti zdi, tentokrát  mají zaplatit jeho privatizační neúspěch akcionáři ČEZu  místo zahraničního kupce.
Je pravdou, že za  vyčlenění přenosové soustavy  by ČEZ obdržel zhruba dvacet miliard korun, ale výdej v podobě téměř 50 miliard Kč za distribuční společnosti by vysoce převážil příjem. ČEZ by zaplacení ceny musel řešit půjčkou, jejíž úroky by značně prodražily celou transakci. O to více  jsou zarážející zprávy o prodeji nikoli majoritního podílu ve Středočeské energetice-57,80%, Západočeské energetice-51,24%,Severomoravské energetice 51%, Severočeské energetice- 50,3% a Východočeské energetice- 50,01%, ale o prodeji vesměs minoritních podílů Západočeské energetice 48,28%, Severomoravské energetice  48,66%, Severočeské energetice- 48,05%, Východočeské energetice- 49,62%, pouze ve Středočeské energetice jde o 58,29% dle HN ze dne 13.3.2002.
Zakládá-li se tato informace  na pravdě, pak  se jedná o neseriózní návrh pro společnost ČEZ , tentokrát ve prospěch státu,  který  si ponechá důležité minoritní  podíly ve většině distribučních společností s možností  pozdějšího lukrativního prodeje za vysokou cenu, protože  budou jazýčkem na vahách v boji o majoritu. Nechá si vlastně za podíly v distribučních firmách zaplatit dvakrát.
Pokud podíly odkoupí  později ČEZ, dojde opět k zadlužení  akcionářů. V případě možnosti nákupu těchto podílů jinými subjekty nebude myšlenka o korupci  současných stratégů příliš vzdálená reálnému myšlení. Padající cena  akcií reálně vyjadřuje obavy investorů. Nezbývá tedy nic jiného, než věřit , že žaloby minoritních akcionářů ČEZu  a  akcionářů distribučních společností zpozdí podobnou fůzi a přítrž  nefér snahám udělá  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, nebo nemilosrdný volič, který ukončí megalomanské myšlení některých členů vlády a vrátí je do reality pragmaticky myslícího občana.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video