Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Temelín rozdá v jižních Čechách miliardu. Kdo peníze dostane, je tajné

  • 64
Více než sto milionů korun rozdělí rok co rok Jaderná elektrárna Temelín na sponzorských příspěvcích v celých jižních Čechách. Kdo všechno peníze dostal a v jaké výši se ovšem veřejnost nedozví. ČEZ i Jihočeský kraj odmítají zveřejnit kompletní seznam podpořených projektů a institucí.

Na jaře 2009 podepsal Jihočeský kraj s polostátní společností ČEZ dohodu, která regionu v následujících deseti letech přináší nemalé prostředky. Kromě 2,5 miliardy do staveb souvisejících přímo s dostavbou Temelína se energetická firma zavázala poskytnout rovněž 1,1 miliardu na různé akce po celých jižních Čechách - ročně zhruba 110 milionů.

Jenže: seznam podpořených projektů z miliardového balíku patří do kategorie "top secret". Získat se ho nepodařilo nevládním organizacím ani opozičním regionálním politikům. ČEZ zveřejňuje pouze některé projekty.

Jihočeský kraj i ČEZ teď seznam odmítly poskytnout i na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Krajský úřad v oficiální odpovědi tvrdí, že vlastně ani neví, které konkrétní projekty ČEZ podpořil, protože to je v režii energetické firmy.

Rámcová dohoda z roku 2009 stanovuje pouze oblasti, kam peníze musí směřovat, ale výběr konkrétních akcí už dělají lidé z ČEZ. A ti sponzorovanou akci zveřejní jen v případě, když s tím obě strany souhlasí.

"Na jednotlivé projekty se uzavírá individuální smluvní vztah s obdarovanou organizací. Jako jejich ochranu před zhoršením jejich pozice při získávání dotací z jiných zdrojů a od jiných partnerů, medializujeme naše partnerství až po předchozí vzájemné dohodě," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v odpovědi na oficiální žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

ČEZ se s rozhodnutím soudu neztotožňuje

Nejvyšší správní soud přitom už před třemi lety v průlomovém verdiktu rozhodl, že ČEZ není soukromou firmou, která by mohla - například s odkazem na obchodní tajemství - informace zatajovat.

Soud posuzoval žádost sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín, které požadovalo dokumenty o palivu do jihočeských reaktorů. ČEZ údaje odmítl vydat, ale podle Nejvyššího správního soudu je energetická firma veřejnou institucí a údaje nesmí tajit.

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

Ani to ovšem ČEZ nepřesvědčilo o tom, aby údaje o sponzorovaných akcích v jižních Čechách zveřejnil. Znovu by mu to musel přikázat soud.

"Společnost ČEZ se neztotožňuje s právním názorem Nejvyššího správního soudu," sdělil mluvčí Kříž.

Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím soudí, že není žádný důvod, aby informace o sponzorování nebyly zveřejněny - byť detaily toho případu nezná.

"Dostat se k těm informacím není možné. Snažili jsme se o to, ale ředitel Temelína nám je odmítl poskytnout. Přijde mi to postavené na hlavu," řekla Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

Hejtman Zimola ví, ale nepoví

Jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD uvedl, že ví, které konkrétní projekty ČEZ sponzoroval. Ale tvrdí, že nemá pravomoc je zveřejnit.

"ČEZ nás k tomu neoprávnil," konstatoval Zimola. Odmítl, že by se zvýhodňovaly spřátelené projekty a organizace. A s průběhem sponzorování je spokojený.

Podobně hovoří i Zimolův bývalý náměstek a současný ministr průmyslu Martin Kuba z ODS, který smlouvu s ČEZ v roce 2009 také podepsal. Tvrdí, že nikdy nezaznamenal, že by ČEZ podpořil projekty, které by nebyly smysluplné. Které to jsou, ovšem podle Kuby může zveřejnit jen ČEZ.

Energetická společnost se nemusí obávat, že by jí správce největšího balíku akcií - ministerstvo financí - tlačilo do zveřejnění informací o sponzorovaných akcích v jižních Čechách.

Mluvčí Ondřej Jakob uvedl, že se ČEZ řídí vnitřními předpisy, které jsou v souladu se zákonem.

"Nezjistili jsme, že by společnost ČEZ postupem při poskytování darů porušovala právní předpisy," konstatoval Jakob.

Dětská hřiště, školky i bezpečné branky

Mluvčí Temelína Marek Sviták uvedl, že ČEZ smlouvu s Jihočeským krajem plní. "Každý rok jsme partnerem více než stovky organizací a skoro tisícovky různých akcí," řekl Sviták.

Z každoročních asi 110 milionů korun získávají 45 milionů tři desítky obcí z blízkého okolí elektrárny - například na zateplování obecních budov, stavby dětských hřišť nebo opravy silnic a chodníků.

"Například Týn nad Vltavou peníze využil na rekonstrukci polikliniky, obec Temelín na fotbalový areál, Dříteň loni otevřel novou školku a Olešník opravil místní komunikace," sdělil mluvčí Sviták.

Dalších 55 milionů pak směřuje do akcí v celých jižních Čechách, například na mládežnický sport, kulturu, školství, zdravotnictví nebo cestovní ruch.

"Za 6,8 milionů jsme vybavili 131 mládežnických fotbalových klubů 276 bezpečnými brankami. V zimní sezóně se například podílíme na úpravě běžeckých tras na Lipensku a v České Kanadě," řekl mluvčí.

ČEZ spolupracuje s Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, Jihočeskou filharmonií nebo středními technickými školami.

"Hodnotí se například přínos projektu pro region, oslovená cílová skupina, atraktivita nebo charitativní rozměr. Každopádně projekty musí spadat do oblastí definovaných smlouvou s krajem. Vedení kraje pak s naším rozhodnutím seznamujeme," dodal mluvčí Temelína Marek Sviták.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video