Objekt sporu - Jaderná elektrárna Temelín.

Objekt sporu - Jaderná elektrárna Temelín. | foto: iDNES.cz

ČEZ kvůli Temelínu žaluje Horní Rakousko

  • 86
Společnosti ČEZ došla trpělivost a u českobudějovického soudu podala žalobu na spolkovou zemi Horní Rakousko. Ta se dlouhodobě domáhá zastavení Temelína nebo alespoň jeho přebudování. Rakouští odpůrci jaderné elektrárny pravidelně blokují hraniční přechody mezi oběma státy.

O žalobě jako první informovaly Lidové noviny.

ČEZ říká, že chce tímto opatřením ochránit majetek svých akcionářů. "Nechceme jitřit vzájemné vztahy, ale chceme se dovolat práva. ČEZ chce mít právní jistotu, že zákony skutečně platí, a pokud máme všechna zákonná povolení na provoz zařízení, pak je toto nezpochybnitelné," vysvětlil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle zákona prý nejde poukazovat na nebezpečí, které se nikdy nestalo. "Právo obracet se na soudy omezuje případ, kdy soused na svém pozemku provozuje zařízení, které je úředně povolené. Protistrana musí počkat až do doby, kdy mu vznikne nějaká škoda, a nemůže se ničeho domáhat preventivně," říká Kříž.

ČEZ se odvolává na fakt, že jaderná elektrárna v Temelíně byla postavena a je provozována v souladu s českým právem i mezinárodními závazky.

V roce 2006 Horní Rakousko doplnilo původní žalobu, stěžující si na údajné imise ionizujícího záření na jeho pozemky. "Elektrárna Temelín byla vždy provozována bezpečně a s maximálním ohledem na životní prostředí. Požadavek země Horní Rakousko na její zastavení či stavební úpravy je výrazně omezující vůči právům společnosti ČEZ," doplnil mluvčí.

Právě na jednání o této žalobě se v současné době rakouská strana intenzivně připravuje. Podle deníku Oberösterreichische Nachrichten, který cituje právního zástupce Horního Rakouska Christiana Hedeyera, by projednávání případu mělo začít na podzim.

Stížnost půjde pravděpodobně i k Evropské komisi
K žalobě přistoupil ČEZ i proto, že přes rozhodnutí Evropského soudního dvora, že rakouské soudy nejsou příslušné toto projednávat, rozhodl rakouský Nejvyšší soud opačně. ČEZ předpokládá, že další soudní řízení v Rakousku bude trvat ještě mnoho let, protože jde o politicky sledovaný případ.

"Navíc už vůbec rozhodnutí rakouského Nejvyššího soudu, které přiznalo rakouským soudům příslušnost o české elektrárně jednat, považujeme za pochybené a zvažujeme stížnost u Evropské komise. Pokračování v tomto řízení stojí ČEZ značné prostředky a může mít negativní vliv na vnímání ČEZ očima investorů," upozornil Kříž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video