Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČEZ jí obsadil zahradu a bez povolení tam postavil trafostanici

  6:32aktualizováno  6:32
Annu Balcarovou překvapila na podzim stavební četa, když začala přímo na její zahradě skládat sloupy. Pracovníci patřili firmě ČEZ, která se rozhodla vyměnit elektrické vedení. Termín si ale sama posunula a stavěla bez povolení. Stavbu tak úřady zřejmě odstraní.

Nový transformátor stojí v těsné blízkosti pozemku Pavlíny Rechtikové. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Paní, my jsme v práci! odpovídá kdosi ze stavební čety Anně Balcarové, když upozorňuje, že začali bez dovolení cosi stavět na soukromém pozemku.

Přesněji přímo na zahradě jejího domu v Krmelíně na Frýdecko-Místecku. Balcarová nevěří svým očím: na trávník jí vjelo nákladní auto a nějací muži z něj skládají sloupy. "Křičím, ať to dají na cestu, ale ani se se mnou nebaví," líčí.

Stalo se to loni na podzim. Předem sice dostala dopis, že se bude měnit elektrické vedení, ale až v druhém pololetí letošního roku.

ČEZ, kterému vedení patří, si termín sám posunul, navíc se ukázalo, že zřejmě porušil i stavební zákon – novou trafostanici postavil na jiném místě zahrady bez stavebního povolení. Stavební úřad už proto zahájil řízení o odstranění stavby.

Balcarová patří k tisícům lidí, kteří mají tu smůlu, že si jejich pozemky kdysi vyhlédli energetici k vedení elektrických sítí. Musí strpět, že kvůli údržbě jim na pozemek po pouhém ohlášení vjedou energetici a třeba pokácejí stromy, které se mohou přiblížit k drátům.

"Zákony jsou jednostranně výhodné pro ČEZ, s nějakou rovností stran to nemá co dělat," říká advokátka Klára Veselá Samková.

Až to počasí dovolí, zahradu vrátíme do původního stavu

Ještě větší problém však je, když stavební čety nedodrží ani předpisy, které jim straní – svou práci předem neohlásí nebo trafostanice svévolně přemisťují. V případu Anny Balcarové upozornila úřady na chybný postup ČEZ její sousedka Pavlína Rechtiková. "Nikdo to nechtěl řešit. I na úřadech mi říkali, že oni mohou všechno," popisuje.

Nenechala se však odbýt, podala písemnou stížnost a stavební úřad nakonec zahájil s firmou ČEZ řízení. "Tuto rekonstrukci pro nás zajišťovala dodavatelská firma," hájí společnost její mluvčí Eva Nováková. A ujišťuje, že jakmile to dovolí počasí, zahrada se vrátí do původního stavu.

Nechcete na pozemku vedení? Tak se suďte

Pavlína Rechtiková se o stavbu transformátoru na sousedním pozemku v těsné blízkosti svého domu začala zajímat náhodou. Po výměně vedení a zřízení nového transformátoru začala mít zdravotní problémy, které přisuzovala této stavbě. I když se ukázalo, že všechny naměřené hodnoty vyhovují normě, nelíbilo se jí, jak se distribuční firma chovala.

"ČEZ tvrdil, že chyba je na mé straně. Říkali, že mohou stavět, jak chtějí," popisuje. "Pak se teprve ukázalo, že změnili trasu vedení a transformátor posunuli, což je nová stavba, která vyžaduje stavební povolení," říká Rechtiková, která je stavební inženýrka.

"Řekla jsem, že to vedení už nechci, ale odbyli mne, ať se soudím," popisuje Balcarová. V jejím případě však nejspíš ČEZ porušil i jinak pro něj výhodné předpisy. "ČEZ nedostál oznamovací povinnosti," říká advokátka Milena Bodiová, která Rechtikovou zastupuje v řízení u stavebního úřadu.

ČEZ se brání, že na původním místě vedl kanál, který nebyl v žádném plánu zakreslen, a trafostanici posunuli kvůli němu. Navíc argumentuje, že posun byl menší, než zjistil stavební úřad. Ten uvádí v úředních dokumentech, že se stavba posunula o půldruhého metru. ČEZ to odmítá. "Musíme uznat, že k posunu o pár desítek centimetrů bohužel došlo, proto také probíhá řízení na stavebním úřadě," uvádí mluvčí Nováková.

Stavební úřad nyní stanovil stavebníkovi - firmě ČEZ - lhůtu do 30. dubna, aby předložil dodatečně řádné dokumenty a stavba mohla být dodatečně povolena. V opačném případě by ji musel zbořit.

"Já jsem k tomu vedení nikdy souhlas nedala, ani mí rodiče ne. Já ho odmítám," trvá na svém Balcarová. "Řekla jsem jim, ať mi ukážou, kdo jim dal ten souhlas," rozčiluje se.

Jenže za normálních okolností by jí rozhořčení nebylo nic platné. Vedení by musela strpět. A žádnou náhradu by za ně nedostala.

ČEZ nám pokácel stromy bez ohlášení

"U starších vedení vzniklo věcné břemeno ze zákona," připomíná advokátka Bódiová. To se týká všech stávajících vedení. Jenže vtip je v tom, že ČEZ nesmí při opravách vedení posunout. Pro nové vedení totiž už souhlas vlastníka potřebuje. Což je také jádrem sporu v Krmelíně: "Podle našeho názoru jde o novou trasu a mělo by být jednáno s vlastníkem o věcném břemenu," říká Bódiová.

Balcarová má tedy šanci, že se s ní bude muset distribuční firma domluvit. Ostatní jsou na tom hůř. Mohou počítat s tím, že jim energetici občas na pozemku způsobí nějaké to překvapení.

"Přijeli jsme na chalupu a vidíme pokácené stromy. Vzrostlé smrky ležely na zemi a vedle byla hromada větví tři metry vysoká. Žádné ohlášení jsme dopředu nedostali, strašně jsme se rozčilili," popisuje majitel nemovitosti, který si přál zůstat v anonymitě. Hned mu bylo jasné, že vina je na straně ČEZ.

"Jenže se ukázalo, že je složité se dopátrat příslušného oddělení. Nakonec jsme se s někým domluvili a oni přijeli znovu. Klády rozřezali, takže jsme je už mohli zpracovat sami. To už se chovali korektně," popisuje majitel nemovitosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Jiří Hynek, šéf Asociace obranného průmyslu, který má být podle Realistů...
V šesté Otázce vyhrál Hynek, zrušil by možnost udělit milost během stíhání

V šestém kole Otázky pro prezidenta zvítězil její nejnovější účastník Jiří Hynek. Podle šéfa Asociace zbrojního průmyslu není třeba pravomoci prezidenta...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.