Cestující zřejmě chtěli únosce zastavit

  • 40
Nevinní cestující linkových letadel unesených k útokům na americké Světové obchodní centrum a Pentagon překonávali svůj strach z teroristů většinou až tváří v tvář smrti. Volali z mobilních telefonů svým rodinám, blízkým, žádali o pomoc, loučili se... A někteří zřejmě obětovali svůj, už tak ztracený život, aby zabránili ještě větší katastrofě.

"Letušky byly pobodány... Letadlo se řítí k zemi," řekl svému otci podnikatel Peter Hanson. Letěl s manželkou a dítětem boeingem, který narazil do jednoho z newyorských mrakodrapů.

Cestující letadla, které se zřítilo u Pittsburgu, se dokonce pokoušeli únosce zastavit. Vyplývá to z telefonního hovoru jednoho z cestujících. "Vím, že všichni zemřeme. Tři z nás tady se budeme snažit něco udělat. Miluji tě, miláčku," řekl své ženě Deeně Thomas Burnett a skončil hovor.

Domněnku potvrzuje i nevyrovnaný let uneseného stroje, který se zřítil na opuštěné pláni ve státě Pensylvánie. "Letadlo rozhodně nemělo skončit na pensylvánském venkově," prohlásil tamní kongresman John Murtha. "Kdosi podnikl heroické úsilí zabránit tomu, aby letadlo zasáhlo obydlenou oblast."

Celých 90 procent obyvatel USA, je po teroristických útocích nakloněno tomu, aby Amerika odpověděla vojenskými represáliemi. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil list Washington Post společně s televizní sítí ABC.

FBI spekulace nekomentoval
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odmítl komentovat spekulace o možném boji na palubě letadle, kde bylo 45 lidí. Nejmenovaní američtí představitelé uvedli, že podle zpravodajských služeb únosci směřovali do víkendového sídla amerických prezidentů v Camp Davidu ve státě Maryland asi 135 kilometrů od místa, kde se nakonec zřítilo.

Stroj odletěl z Newarku v New Jersey na lince do San Franciska. Nejprve zamířil ke Clevelandu a poté se otočil, ztrácel výšku a často měnil směr.

Starosta: Z paluby byl slyšet křik
Podle clevelandského starosty Michaela Whita kontroloři na clevalandském letišti slyšeli při komunikaci s uneseným letadlem na palubě hlasitý křik. Podle kontrolorů letadlo podnikalo neobvyklé manévry, včetně otočky o 180 stupňů u Clevelandu.

První řečí, která přinesla světu zprávu o úterním teroristickém útoku v New
Yorku byla ITALŠTINA.

Teprve dvě minuty po italské agentuře ANSA vyslaly své první zprávy další agentury včetně Reuters a AFP.

Očitý svědek na zemi vypověděl, že stroj letěl dlouho nízko a kymácel se ze strany na stranu. Podle jednoho z dispečerů další muž telefonoval z toalety letadla a referoval o jakési explozi a oblaku bílého kouře. Několik minut poté se letadlo zabodlo do pole.

Pilot před střetem tajně informoval věž
Pilot boeingu společnosti American Airlines, který zasáhl druhou věž mrakodrapu WTC, se pokusil tajně uvědomit kontrolní věž, že letadlo bylo uneseno.

List Christian Science Monitor citoval nejmenovaného kontrolora letového provozu, podle něhož pilot nepozorovaně sepnul mikrofon, díky čemu výhrůžky únosců slyšeli nejen cestující v letadle, ale také pozemní kontrola letového provozu.

Pilotův hlas i hlas únosců se silným akcentem bylo zřetelně slyšet, potvrdil kontrolor. Pilot se zřejmě snažil podnítit někoho z cestujících k hrdinskému činu, aby se pokusil zabránit zničení jednoho ze symbolů Ameriky, napsal list.

Čeští oscaroví režiséři byli v blízkosti nebezpečí

Jan Svěrák
Dramatické chvíle prožil v úterý v jednom z letadel nad Amerikou režisér Jan Svěrák. Spolu s producentem svého snímku Tmavomodrý svět Erikem Abrahamem totiž cestoval z Toronta do Miami a v okamžicích únosů letadel a tragických činů jejich pilotů - teroristů se nacházel na palubě jednoho z letounů společnosti American Airlines v blízkosti New Yorku.

"Dvacet minut před přistáním začalo naše letadlo prudce klesat. Až později jsme se dozvěděli, že piloti dostali instrukci, aby přistáli na nejbližším letišti," řekl Svěrák.

V další cestě pak nemohl pokračovat. "Na informačních tabulích se objevily nápisy o zrušení letů a lidé kolem začali sledovat televizní obrazovky. Nejprve jsem se domníval, že se jedná o nějaký katastrofický film. Bylo mi divné, na co se dívají,"
uvedl. Pak prý se hroznou pravdu dozvěděl. Záhy nato začala bezpečnostní služba vyklízet letiště.

Svěráka udivilo, jak disciplinovaní přitom Američané byli. "Ukázněně a v klidu se postavili do fronty. Během půl hodiny se obrovské letiště vyprázdnilo, všichni se rozjeli do hotelů. Řada z lidí využila autopůjčoven a i na tisícikilometrové cesty se
vydali po silnici," řekl.

Český režisér si všiml, jak z tváří lidí zmizel jakýsi nacvičený profesionální úsměv, který je typickým doprovodem americké komunikace. "Nikdo se neusmívá a v očích mají strach. Jejich jistoty jsou otřeseny. Tak se nedivte, že se mi teď, když
čekám na další letecký spoj, ani nechce pokračovat v cestě," přiznal filmař.

Po úspěšném uvedení Tmavomodrého světa na festivalu v Torontu koncem minulého týdne se Jan Svěrák vydává za dalšími povinnostmi v USA. Začátkem listopadu se tam vrátí a bude mít rozhovory s novináři. Ty budou předcházet uvedení jeho snímku 10. listopadu na závěrečném galavečeru festivalu v Los Angeles. O tři dny později bude Tmavomodrý svět promítnut také na MFF v Londýně.

Miloš Forman
Režisér Miloš Forman byl očitým svědkem masakru v samotném centru New Yorku. O útoku na s ním hovořil prezident Václav Havel. "Volal jsem některým přátelům do Ameriky. Nejdéle jsem mluvil s Milošem Formanem, který mi referoval, jak on to celé prožíval. Přijížděl k Manhattanu, kde bydlí, když se to celé stalo," řekl Havel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video