Cestující uneseného boeingu přistáli v Londýně

Čtyřicet Britů z uneseného Boeingu 777 saúdskoarabských aerolinií, kteří ráno odletěli speciálním letadlem ze saúdské metropole Rijádu do Londýna, už přistálo na letišti Heathrow. Příbuzní cestujících na ně čekali na letišti od časných ranních hodin.
Letadlo bylo unesené v sobotu odpoledne na trase z Džiddy do Londýna a po několika hodinách přistálo v Bagdádu.

Cestující si mohli v Rijádu vybrat mezi možností nasednout na speciální let do Londýna nebo přenocovat v rijádském hotelu a do Británie odletět později.

Dalších 46 z 90 cestujících by tedy mělo přiletět později. Čtyři odletěli do Sýrie.

V Džiddě nebyli před letem zkontrolováni ani cestující, ani zavazadla
Jeden z cestujících, 21letý student Waqas Hussejn sdělil, že na letišti v Džiddě v Saúdské Arábii nebyla skoro žádná bezpečnostní kontrola před začátkem letu. "Nikdo nás ani naše zavazadla nezkontroloval," řekl Hussejn. Kapitán boeingu ho prý informoval, že únosci měli tři bomby a jeden revolver. "Kapitán se domnívá, že únosci to všechno propašovali na palubu v zavazadle," dodal Hussejn.

Hussejn, který se vrací do Británie z Pákistánu, aby zde pokračoval ve studiích na KIng’s College v Londýně, řekl: "Po přistání v Bagdádu jsme stáli hodinu a půl na rozjezdové dráze předtím, než nám vůbec oznámili, že jsme byli uneseni. "Lidé se vyděsili, ale nikdo nijak nevyváděl. Na mnoha tvářích jsme viděl napětí. Všichni na palubě začali tleskat, když únosci opustili palubu," řekl Hussejn.

Čtyčiadvacetiletý cestující Neil Broomfield z Hammpshire sdělil, že si nejprve nikdo vůbec neuvědomil, že byli uneseni. "Teprve po přistání jsme si uvědomili, že nejsme v Londýně," řekl.

Protože některé poznámky únosců naznačovaly, že na palubě ještě mohly zůstat nějaké výbušniny, letadlo bylo důkladně zkontrolováno. Poté unesení pasažéři odletěli do saúdské metropole Rijádu. 

Britský ministr zahraničí odmítl Iráku poděkovat
Britský ministr zahraničí Robin Cook uvítal propuštění rukojmích, odmítl ale Iráku poděkovat s tím, že bylo povinností Iráku bránit terorismu.

Unesené letadlo přistálo v sobotu večer v Bagdádu
V sobotu večer přistálo unesené saúdské letadlo v irácké metropoli Bagdádu a únosci se vzdali irácké policii.

Během letu únosci varovali pilota, že má dynamit a že boeing i s 98 cestujícími na palubě, většinou Brity, a 9 členy posádky vyhodí do vzduchu, napsalo BBC.

Mezi cestujícími byli z osmdesáti procent britští občané a dále Saúdové, Jemenci a Pákistánci. Údajně mezi nimi byl i člen saúdské královské rodiny.

Původně unesené letadlo mířilo do Damašku
Pilot letu číslo 115 ohlásil ve 14:55 SELČ, že letadlo bylo uneseno. Poté Boeing typu 777-200 směřoval do vzdušného prostoru Sýrie a kroužil nad Damaškem. Některé zprávy dokonce uváděly, že tam přistál, ale nakonec se ukázalo, že přistávací manévr byl na rozkaz únosců přerušen.

Izraelské rádio odvysílalo krátce po únosu vzkaz pilota egyptské kontrolní věži: "Únosce říká, že má výbušniny a že vyhodí celý letoun do vzduchu. Cestující na palubě jsou z celého světa...Prosím, zkontaktujte syrijskou letovou kontrolu a dejte nám povolení přeletět vzdušným prostorem Sýrie na trase do Bagdádu."

Na Saddámově mezinárodním letišti, kde je jinak s ohledem na sankce
OSN vůči Iráku jen malý provoz, byla ihned posílena bezpečnostní opatření. Vojáci bránili v přístupu na letiště novinářům, kteří zaznamenali, jak na letištní plochu přijel větší počet prázdných autobusů, sanitek, hasičských vozů a dalších vozidel.

V arabských státech vládnou proti-západní nálady
Reportér BBC v Káhiře varoval, že vzhledem k rozsahu proti-západních nálad v Saúdské Arábii a počtu různých palestinských organizací a hnutí v Sýrii je pravděpodobné, že únos má souvislost s napětím na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy.

V této souvislosti je zajímavé, že Socialistická strana arabské obrody (Baas) iráckého prezidenta Saddáma Husajna vyzvala v sobotu k protiamerickým akcím v arabském světě v reakci na postoj Washingtonu vůči Palestincům a Iráku.

"Každý Američan zastupující vládu a oficiální americké organizace v arabském světě byl měl být považován za nepřátele lidu a na tomto základě je třeba k němu přistupovat," praví se v prohlášení Baasu, které zveřejnil místní tisk.

Baas vyzval arabské aktivisty, aby ještě více sevřeli v kleštích americké zájmy v arabském světě.

Při řešení blízkovýchodní krize se výrazně angažuje řada západních činitelů -  například americký prezident Bill Clinton, britský ministr zahraničí R.Cook.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video