Vlaky pod Lamanšským průlivem zastavil průnik migrantů do tunelu. Vlaky dvě...

Vlaky pod Lamanšským průlivem zastavil průnik migrantů do tunelu. Vlaky dvě hodiny stály. | foto: Reuters

Cestující pod Lamanšským průlivem poslouchali kroky migrantů na střeše

  • 91
Průnik několika migrantů do tunelu pod Lamanšským průlivem v noci na středu na dvě hodiny zastavil železniční dopravu mezi Francií a Velkou Británií. Omezení se dotklo šesti souprav a zhruba dvou tisíc cestujících.

Dva vlaky, které již byly na cestě, se musely kvůli hlášení o výskytu lidí v tunelu vrátit zpět do nástupní stanice: jeden do Francie, druhý do Británie. Zaměstnanci společnosti, která spojnici mezi kontinentem a britskými ostrovy zajišťuje, museli tunel prohledat. Podle zpravodajského serveru BBC se nacházelo několik migrantů i na střeše jednoho z vlaků.

„Zůstali jsme po tmě celé čtyři hodiny a bez jakéhokoli spojení. Kolem byli migranti,“ řekla britské BBC Nadine Hickeyová, která se do Anglie vracela z Paříže spolu s dvěma malými dětmi. „Světla zhasla a klimatizace se vypnula. Bylo moc horko. Záchody byly za chvíli odporné, dělalo se mi z toho špatně,“ řekla Londýňanka Bridget Rousseová. Situace byla podle ní chaotická.

„Nechali nás někde na nástupišti bez informací,“ stěžoval si na Twitteru jeden z cestujících vlaku do Británie Danny Bell. „Požádali nás, abychom poslouchali, zda po střeše nechodí lidí, než přijde policie,“ uvedl další pasažér Simon Gentry.

Eurostar musel zrušit dva odpolední spoje

Podle mluvčího společnosti Eurostar, která tunel provozuje, by další zpoždění už nemělo nastat. Dodal ale, že musely být zrušeny dva dopolední vlaky.

Doprava v tunelu pod Lamanšským průlivem byla v posledních měsících omezena již několikrát, a to kvůli snaze tisícovek migrantů tábořících v okolí francouzského Calais proniknout do Británie. Londýn a Paříž v posledních týdnech výrazně posílily bezpečnostní opatření v okolí tunelu. Z 2000 migrantů snažících se na konci července denně o průnik do Británie se jim podařilo snížit tento počet na 100 až 200 lidí za den.

Britský premiér David Cameron je přesvědčen, že řešení současné přistěhovalecké vlny z Blízkého východu spočívá hlavně v tom, že se EU bude snažit nastolit mír, stabilitu a fungující ekonomiku v oblastech, odkud běženci přicházejí. „Nemyslím si, že lze řešit krizi jen tím, že EU bude přijímat stále více a více uprchlíků,“ uvedl podle agentury Reuters.

Na konci srpna podepsali ministři vnitra Theresa Mayová a Bernard Cazeneuve novou dohodu o posílení spolupráce mezi Británií a Francií právě v řešení uprchlické krize kolem města Calais.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video