První den dotazníky Minisčítání vyplňovali například žáci v pražské Základní škole Kladská.

První den dotazníky Minisčítání vyplňovali například žáci v pražské Základní škole Kladská. | foto: ČSÚ

Češtinu nechceme, lepší jídlo ano, přály si děti v unikátním minisčítání

  • 154
Děti prostřednictvím dotazníků úřadům vzkázaly, že nejméně je baví čeština a vůbec jim nechutná ve školních jídelnách v Praze. V Česku skončilo po více než měsíci historicky první školní minisčítání, které zábavnou formou představilo žákům základních škol a gymnázií taje statistiky.

Sběr dotazníků ukončil Český statistický úřad úderem páteční 14. hodiny. Projektu s názvem "Minisčítání" se zúčastnilo celkem 30 166 žáků z 360 škol napříč celou Českou republikou.

"Je to úspěch, který nikdo z nás nečekal. Podobný projekt zatím nikdo nedělal, takže jsme si vůbec neodvážili tipovat, kolik škol osloví," řekla iDNES.cz vedoucí projektu Eva Kortanová.

Z Minisčítání vyplynulo, že téměř polovina dětí chodí do školy pěšky (47 procent), skoro čtvrtina pak jezdí autobusem (21 procent).

Kdyby přišlo na zvláštní schopnosti, nejvíc čeští školáci závidí hrdinům, kteří dokáží zastavit čas. Druhá nejoblíbenější zvláštní schopnost je čtení myšlenek.

Propadly čeština a pražské jídelny

Minisčítání také jasně řeklo, který předmět je nejméně oblíbeným. Napříč celou republikou je to čeština. Nejraději by ji zrušila čtvrtina dětí. Druhá nejméně oblíbená je matematika (19 procent) a třetí fyzika (16 procent).

graf - Minisčítání

Neoblíbené jsou také školní jídelny v Praze. V metropoli dostávaly nejčastěji školní známky čtyři a pět. Jedničku se rozhodlo školnímu stravování udělit v celém sčítání jen 12 procent dětí. (jak vypadá soutěž o nejlepší školní jídlo čtěte zde)

V otázce na to, koho by si žáci vybrali jako poradce při učení, propadli podnikatel roku a papež. Největší důvěru získali členové rodiny, kamarádi a chytřejší spolužáci.

graf - Minisčítání

Podrobné výsledky budou ke konci listopadu

Zapojení do projektu bylo dobrovolné. Žáci prostřednictvím počítačů statistikům svěřovali například barvu očí, čím se dopravují do školy, v kolik chodí obvykle spát nebo jaký je ideální školní výlet.

Škola bez češtiny a výlet do vesmíru

První školy vyplnily dotazníky Minisčítání v pátek 1. října

Český statistický úřad nyní z účastníků Minisčítájí vybere tři třídy, kterým zaplatí výlet do libereckého IQ Parku.

Kromě toho 22. listopadu zveřejní na webových stránkách minisčítání detailní výsledky. Jakýkoliv zájemce tak bude mít možnost nahlížet na výsledky třemi způsoby.

"První bude prostřednictvím profilu dle území, tedy například kraje, okresu, obce nebo dokonce konkrétní školy či třídy. Druhou možností bude porovnání, kde si na stejné úrovni budete moci zvolit dvě různé školy nebo dvě různá města. Třetí možnost se bude jmenovat Zaostřeno, protože si zájemci budou moci vybrat jen určitou skupinu žáků, například jen holky, kluky nebo jen modrooké," popsala Kortanová.

V této fázi budou statistikové radit školám, které budou výsledky probírat s žáky. Zpětnou vazbu získá například pražská škola Kladská. Minisčítání se účastnila mezi prvními.

minisčítání

Začalo 1. října, skončilo 12. listopadu. Kompletní výsledky budou známé nejpozději 22. listopadu.

ČSÚ obeslal s nabídkou zapojit se do projektu 2 215 škol po celé České republice. Dotazníky nakonec vyplnilo 30 166 dětí z 360 škol a 2 032 tříd.

"Na výsledky se děti určitě podívají, aby mohly naši školu srovnat s celorepublikovým průměrem. Vyhodnocení Minisčítání zařadíme stejně jako vyplňování dotazníků do výuky. Bude to buď celá vyučovací hodina, nebo její část. Podle toho, jak to bude časově náročné," popsal zástupce ředitelky školy Milan Ševčík.

Projekt pobavil, úřady ale zřejmě neposune

Právě statistika podaná hravou formou žákům a upozornění na sčítání lidu, které se v Česku bude konat příští rok, byla hlavním a zatím to vypadá, že i jediným cílem projektu, který vyšel na více než 200 tisíc korun.

Minisčítání se nestane součástí žádných statistických výkazů, zpráva o jeho závěrech sice poputuje ministerstvu školství nebo Ústavu pro informace ve vzdělávání (ÚIV), žádné závěry z něj ale zřejmě nevyplynou.

"Zatím nikdo z nás neví, co tam bude a zda to bude nějak využitelné pro naše účely," řekla mluvčí ÚIV Bohumila Beranová.

"Přínos projektu z našeho pohledu především spočívá ve způsobech, jak přiblížit žákům škol statistické metody, zpracování dat a využití v běžném životě," řekla Jana Holíková z odboru vnějších vztahů ministerstva školství.

Český statistický úřad nyní ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou plánuje další projekt pro školy. "Bude to soutěž o nejlepší plakát na téma statistiky životního prostředí. Školy budou zpracovávat data, vytahovat největší zajímavosti a graficky navrhovat plakát, který by čísla měl zajímavě přibližovat," popsala Kortanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video