Čeští vojáci zatím v Kosovu zůstanou

NATO mění plány, počet českých vojáků v Kosovu se zřejmě nebude snižovat. Náčelník armádního generálního štábu Pavel Štefka řekl, že vojenští plánovači očekávají rozhodnutí aliance o podobě mise KFOR v jihosrbské provincii Kosovo ve čtvrtek nebo v pátek.

Česká republika plánovala, že bude mít v Kosovu o 100 vojáků méně, nyní se ale připravuje opožděné střídání původního počtu 400 lidí. V česko-slovenském praporu v Kosovu působí celkem 400 českých a sto slovenských vojáků.

Slovensko se před několika dny stalo plnoprávným členem NATO. "My jsme už byli připraveni na snížené počty. Proto potřebujeme čas, abychom to dali dohromady," vysvětlil Štefka.

O ponechání stávající struktury a počtů jednotek KFOR požádal Severoatlantickou alianci velitel KFOR Holger Cammerhoff. Současný česko-slovenský prapor bude proto podle Štefky vystřídán s měsíčním zpožděním až v květnu letošního roku.

Štefka si myslí, že ministerstvo obrany má na takový krok peníze, ačkoliv čeští vojáci působí nejen na Balkáně, ale i v Iráku a v Afghánistánu. "Pokud bude nějaký nedostatek, tak to někde budeme muset v rozpočtu vzít, ale není to takový problém, že bychom to nenašli," řekl.

Podmínkou opoziční ODS před schvalováním afghánské mise však bylo snížení počtu vojáků jinde v cizině, hovořilo se právě o KFOR. Stínový ministr obrany a místopředseda ODS Petr Nečas ale řekl, že jeho strana na této podmínce striktně netrvá.

"To bylo v jiné situaci, která vypadala stabilizovaně, a NATO samo připravovalo snížení počtů. Teď se situace, bohužel, dramaticky změnila," řekl. Podle něj je logické, že nyní aliance nemůže oslabit svou přítomnost v provincii a od ČR by bylo nezodpovědné jednostranně snížit počty svých vojáků. "S tímto rizikem ministerstvo obrany vždycky muselo počítat," poznamenal Nečas.

V druhé polovině března vzplálo v Kosovu po pěti letech etnické násilí, albánská většina vypalovala domy a kostely svých srbských spoluobčanů, zemřely tři desítky lidí. NATO svých 18.000 vojáků KFOR dokonce muselo posílit.

Původní plány počítaly se snížením asi na 7500 mužů a změnou způsobu práce celého KFOR. Podle mluvčího česko-slovenského praporu Jindřicha Pleschera je nyní situace v oblasti, za níž prapor odpovídá, klidná. Vojáci podle něj doprovázejí autobusy se srbskými cestujícími, hlídají hranici mezi Kosovem a Srbskem a střeží také památník bitvy na Kosově poli.


Video