Pilířem argumentace proti misím byl Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí z ČSSD. „Jsme malá země, nemůžeme řešit všechny problémy světa,“ řekl například.

Pilířem argumentace proti misím byl Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí z ČSSD. „Jsme malá země, nemůžeme řešit všechny problémy světa,“ řekl například. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Čeští vojáci v zahraničí zůstanou, Sněmovna schválila plán misí

  • 1305
Čeští vojáci zůstanou v roce 2009 v zahraničních misích. Poté, co ČSSD zrušila poslanecký zákaz mise podpořit, odsouhlasila návrh operací v cizině Sněmovna. Nejvíce Čechů bude v Kosovu a v Afghánistánu. Původní plán, počítající s více vojáky pro Afghánistán, v prosinci neprošel.

Pro mise zvedlo ruku 105 poslanců včetně čtyř sociálních demokratů, kompletní tábor vládní koalice kromě scházejících Martina Bursíka a Tomáše Kvapila a všech sedm nezařazených poslanců. Proti misím hlasovalo 66 poslanců, ostatní se zdrželi.

ROZHOVOR S VLASTOU PARKANOVOU

"Snad teď Afghánistán nepřestane všechny zajímat," řekla po schválení vojenských misí ministryně obrany.

V Afghánistánu bude působit do 480 vojáků v misi ISAF a další stovka "lovců teroristů" - vojáků elitní prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Tato jednotka do konce roku 2009 Afghánistán opustí, o jejím stahování bude ministerstvo obrany Sněmovnu průběžně informovat ve čtyřech zprávách.

Úspěch misí umožnilo jednání v kuloárech, které občanským demokratům nabídl šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Po jednání kvartetu Topolánek, Tluchoř, Paroubek a Sobotka ČSSD zrušila usnesení, zavazující její poslance hlasovat proti misím. V hlasování toho využili Jan Hamáček, Zdeněk Jičínský, Miroslav Svoboda a Antonín Seďa.

"Podaří se nám dodržet mezinárodní závazky, které máme, i když ta cesta byla zbytečně složitá," řekl k peripetiím kolem misí místopředseda Strany zelených Ondřej Liška.

ON-LINE ROZHOVOR S VLASTIMILEM PICKEM

Čtenářům ve čtvrtek v poledne odpoví náčelník generálního štábu Vlastimil Picek

"Vždycky jsem říkala, že v ten výsledek věřím, je to pro mě logická tečka," řekla lakonicky ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Nemůžeme ignorovat zvěrstva, apeloval Schwarzenberg

Zrušení zákazu předcházela ve Sněmovně ostrá, i když racionální debata.

"Můžeme afghánské ženě, které chrstnou do tváře kyselinu za to, že šla do školy, říci 'To je vaše záležitost a my se o to nezajímáme'?" připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg praktiky afghánského povstaleckého hnutí Taliban a argument, proč v Afghánistánu zůstat. - čtěte více o Afghánkách politých kyselinou

Oponoval mu stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. "Mohl bych vám předložit seznam příbuzných prezidenta Karzáího, kteří jsou ve spojení s organizovaným zločinem a pěstováním opia. Lidé kolem něho jsou prolezlí korupcí, neovládá už ani hlavní město Kábul," řekl.

Jednání Sněmovny 4. únoraPodle Zaorálka by mohlo být účinnější Afghánistán opustit a dohodnout se s jednotlivými "warlordy" (samozvanými regionálními vůdci země, pozn. red.). "Dosavadní způsob řešení situace v Afghánistánu nevede k výsledku," řekl.

Mise visely "na vlásku"

Ještě včera se zdálo, že úspěch misí je hotová věc. Poslanci ČSSD se scházeli, aby hlasovali o výzvě grémia zrušit zákaz, Petr Tluchoř z ODS dokonce tvrdil, že pro mise má koalice 102 hlasů i bez ČSSD.

Pak ale přišla studená sprcha. ČSSD nečekaně zákaz nezrušila (čtěte Všechno je jinak. ČSSD nepodpoří ani druhý návrh vojenských misí). A to i přesto, že po neúspěchu prvního plánu v prosinci ministryně obrany Vlasta Parkanová návrh přepracovala, aby vyhověla námitkám ČSSD.

KLÍČOVÉ MOMENTY SPORU O VOJÁKY

26. 11.: Armáda chce poslat do misí rekordní počet vojáků

10. 12.: ČSSD: Mise nepodpoříme v žádném případě

11. 12.: Senát předběhl Sněmovnu, souhlasil s misemi

19. 12.: Handl ve Sněmovně: Poplatky, nebo Afghánistán

19. 12.: Plán misí padl, nepomohli rebelové ani ústupky

19. 1.: Vláda za účasti Klause schválila druhý návrh misí

28. 1.: Skromnější vojenské mise prošly Senátem

Mise finálně uspěly 4. 2., kdy je schválila Sněmovna. Souhlas prezidenta Václava Klause není potřeba.

Snížil se například počet míst, na kterých mají Češi v Afghánistánu působit. A klesl i celkový počet vojáků, který vláda do povstalci a lupiči zmítané země pod Hindukúšem vysílá. Místo 645 vojáků v misi ISAF se počítá jen se 480.

"Bez sociálních demokratů se v tuto chvíli neobejdeme," připustil během dne šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z ODS.

Během dne se ve Sněmovně neoficiálně proslýchalo, že by mise napoprvé mohly narazit, pak by některý z poslanců hlasování zpochybnil a napodruhé by se nějaký hlas pro mise navíc našel, uvedla ČT. Nakonec to nebylo potřeba.

ČEŠI V AFGHÁNISTÁNU V ROCE 2009

Vojáci od začátku ledna v misích působili jen na základě provizorního dvouměsíčního mandátu od vlády. Hrozilo jim stažení a mezinárodní ostuda. Rozhádaná česká politická scéna ukázala, že i zahraniční téma jako vojenské mise může být spojováno s domácí problematikou - například se zdravotnickými poplatky. - přečtěte si například o postoji Jiřího Paroubka

Jednání Sněmovny 4. únoraJednání Sněmovny 4. únoraJednání Sněmovny 4. únoraJednání Sněmovny 4. únoraJednání Sněmovny 4. února

Schválení misí je definitivní, souhlas prezidenta Václava Klause není podle ústavy v tomto případě zapotřebí. Klaus už dříve řekl, že v úspěch kompromisního plánu misí ve Sněmovně věří.

SCHVÁLENÝ KOMPROMISNÍ NÁVRH MISÍ

V Afghánistánu bude místo původně zamýšlených 645 vojáků v misi ISAF sloužit jen 480 mužů a žen. Navíc se odsud do konce roku 2009 stáhne sto elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.

Ostraha základny Shank v AfghánistánuČeši v misi ISAF mají v Afghánistánu působit na čtyřech místech: po celý rok v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru (275 lidí), na letišti v Kábulu (55) a u dělostřeleckého radiolokátoru ARTHUR v Kandaháru (40). V prvním pololetí má 80 vojáků chránit nizozemský rekonstrukční tým v provincii Uruzgán, ve druhém pololetí místo nich v zemi bude 110 vojáků s vrtulníky.

Posílení lógarské mise umožní nasazení tří mobilních týmů pro ochranu civilních expertů místo současných dvou.

Střely AMRAAM pro české gripenyKromě Afghánistánu zůstává klíčovou českou účastí mise KFOR v Kosovu (430 vojáků), prestižním nasazením má být účast českého letectva při ochraně pobaltského vzdušného prostoru. Tam chce ministerstvo vyslat čtyři stíhačky Gripen a 75členný personál.

Skončí výcviková mise NATO v Iráku, kde mělo působit pět českých instruktorů.

Po třech vojácích nasadí armáda na velitelství čadské mise EUFOR a na monitorovací misi na Sinajském poloostrově. Další tři specialisty vyčlení na ochranu proti zbraním hromadného ničení.
K nasazení se také připraví 229 vojáků Sil rychlé reakce NATO a do 1 800 vojáků česko-slovenského bojového uskupení EU.

Celý návrh si můžete přečíst na webu ministerstva obrany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video