Vysvěcení základního kamene obnovujícího se československého hřbitova v

Vysvěcení základního kamene obnovujícího se československého hřbitova v Užhorodě. | foto: Vladimír Marek, Ministerstvo obrany

Kdysi bojovali za Československo, na hrobě mají nyní znak nepřátel

  • 77
Vojenský hřbitov v ukrajinském Užhorodu je jedním z největších zachovalých území v cizině, kde jsou pochováni Čechoslováci. Až dosud se vojákům, kteří bojovali proti horthyovskému Maďarsku, nedostalo slušného zacházení. Někteří mají dokonce na hrobě znak nepřátelské armády. Po 74 letech se však rumiště začíná měnit v pietní místo. Na místě pátral reportér MF DNES.

Muži, kteří bojovali a padli za celistvost právě vzniklého Československa v roce 1918 a pak opět při jeho násilném rozpadu od října 1938 do března 1939, naleznou konečně klid.

Na tom, že ostatky stovek československých vojáků, které spočívají v rumišti na okraji ukrajinského Užhorodu, budou konečně po mnoha desetiletích důstojně pohřbeny, se dohodl náměstek ministra obrany Michael Hrbata s představiteli Zakarpatské Ukrajiny, jež byla v letech 1918 až 1938 součástí Československa. A vladykové Milan z pravoslavné církve a Igor z řeckokatolické vzápětí vysvětili základní kámen obnovujícího se československého hřbitova.

Jaká je budoucnost pietního místa v UžhoroduČtěte v pondělí 26. 11.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Když ale hřbitov navštívil před časem Jiří Plachý z armádního historického ústavu, vzmohl se na jediné slovo: "Příšerné!" Polámané pomníky pohlcovaly odpadky a náletové dřeviny. Plachého ohromení ještě vzrostlo, když zjistil, že na části hřbitova je 114 nových křížů vojáků horthyovského Maďarska, proti nimž Čechoslováci bojovali. Praha proto nyní jedná s Budapeští o jejich odstranění, aby mohla původní hřbitov v Užhorodu obnovit.

Jen pro připomenutí: horthyovský režim se podílel na rozbití Československa. A ani po čtyřiasedmdesáti letech není podle historiků lehké pominout fakt, že právě tihle maďarští vojáci dobíjeli raněné Čechoslováky, vypichovali jim oči nebo je i jinak zohavovali.

Neselhali vojáci, ale politici

"Ti kluci, co tu leží, bojovali za Československo. A v devětatřicátém dokonce v době, kdy už několik dnů neexistovalo. Zaslouží si, abychom se o ně postarali," říká Pavel Filipek z odboru pro válečné veterány ministerstva obrany.

Na 12. užhorodské (československé) divizi je přitom pozoruhodné, že k ní nerukovali vojáci za odměnu, ale většinou za trest. Přesto se v těžkých bojích s jednotkami maďarské fašistické armády vyznamenali a způsobili jí citelné ztráty. Šlo o jediné masové vystoupení Československé armády - včetně použití tanků a dělostřelectva - při obraně obklíčené republiky, kterou si mezi sebou začaly dělit Maďarsko s Polskem, poté co nacistické Německo zabralo po mnichovském diktátu třetinu území Čech a Moravy.

V bojích tehdy padlo šedesát vojáků divize generála Olega Svátka, a jak připomíná šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, Svátkova divize bojovala proti okupantům tak, jak to po Mnichovu a Hitlerových hrozbách lidé očekávali od celé armády. "Neselhali ale vojáci, kteří chtěli bránit republiku, nýbrž politici, protože k tomu neměli odvahu," dodává Knížek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video