Stavba hraničního plotu v Maďarsku

Stavba hraničního plotu v Maďarsku | foto: Armáda ČR

Čeští vojáci zůstanou ve Slovinsku i příští rok, z Maďarska se stáhnou

  • 1
Jednotka českých ženistů a zdravotníků, kteří pomáhají ve Slovinsku zvládat příliv uprchlíků, zůstane podle ministra obrany Martina Stropnického v zemi i příští rok. Další vojáci, kteří podobně působí v Maďarsku, se ještě v prosinci stáhnou domů.

Česká armáda do Slovinska v polovině listopadu vyslala 27 vojáků. Část z nich tvoří zdravotníci, druhou polovinu ženisté s nákladními automobily.

Zdravotníci působí v uprchlickém centru Šentilj nedaleko Mariboru. Zpočátku ošetřovali denně až 60 uprchlíků, později se počet snížil. Podle velitele zdravotnické části jednotky Aleše Rybky šlo většinou o onemocnění horních cest dýchacích, průjmové onemocnění, horečnaté stavy nebo drobné rány.

Podle ministra obrany Martina Stropnického bude česká jednotka před Vánocemi na zhruba dva až tři týdny stažena. V lednu se na místo vrátí čerstvé síly. „Považujeme to za samozřejmost, rozhodli jsme se k tomu sami a rychle. Tenhle úsek hranice Schengenu považujeme také za svůj, respektive cítíme za něj odpovědnost,“ konstatoval Stropnický.

Nasazení další jednotky podle něj není zatím nijak časově ohraničeno. „Není vyloučeno, že v únoru nebo březnu je vystřídá někdo další a tak to bude pokračovat,“ dodal. Záležet bude podle jeho slov především na situaci kolem migrační krize a na pokračování stavby plotu na slovinských hranicích.

Denně přitom do Slovinska přicházejí stovky až tisíce migrantů. Většina uprchlíků přicházejících do Slovinka pochází z Afghánistánu nebo Sýrie.

Maďarská hranice je zabezpečená

V Maďarsku působí od října podobná nepočetná jednotka složená z ženistů. Ti se ještě do Vánoc rovněž vrátí do Česka a „cvičení“, během kterého pomáhali maďarským kolegům se zabezpečením hranic, pro ně skončí.

Jednadvacet vojáků působilo ze základny Hódmezövásárhely zhruba 40 kilometrů od srbských hranic. Během svého působení skupina českých vojáků přepravila nákladními automobily přes 1 500 tun materiálu a najezdila přes 38 tisíc kilometrů.

Maďarské vojáky pak Češi učili také používat polní kuchyně, které s sebou země přivezli. Od té doby v nich uvařili asi 7 500 jídel.

„Jsem hrozně rád, že naši vojáci mohou podpořit Maďarsko. Je to pro ně neocenitelná zkušenost a zároveň pomoc našim partnerům. Maďarům a i dalším našim spojencům jsme připraveni kdykoliv pomoci. I díky naší pomoci se podařilo zabezpečit hranice,“ uvedl Stropnický.

, natoaktual.cz

Video