V Antarktidě je léto v plném proudu. Trvá zde od prosince do března. Čeští experti budou během něj zkoumat změny klimatu a tzv. antarktické oázy.

V Antarktidě je léto v plném proudu. Trvá zde od prosince do března. Čeští experti budou během něj zkoumat změny klimatu a tzv. antarktické oázy. | foto: Pavel Prošek

Čeští vědci už jsou v Antarktidě. Zabydlují se

  • 11
Tým vědců dorazil na českou polární stanici Johanna Gregora Mendela. Stanice začíná po arktické zimě pomalu ožívat a badatelé se pouštějí do prvních zkoumání. Expedice se bude pokoušet zodpovědět některé otázky spojené s globálním oteplováním.

Stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, která byla dokončena loni v únoru, přečkala zimu bez poruch. Od pondělí má několik nových nájemníků - skupinu patnácti českých geologů, biologů a geografů.

Po dvou týdnech putování totiž česká expedice konečně dorazila na místo. Oproti původním plánům se cesta poněkud protáhla, protože kvůli nepřízni počasí museli čeští odborníci odložit let z jihoargentinského města Rio Gallegos.

Sníh a vítr ustal až ve středu a teprve pak se vědci mohli přesunout nejprve na základnu Marambio a poté vrtulníkem na Mendelovu stanici.

Nahodit proud. A zprovoznit kuchyni
Oživit základnu nebyl problém, jak sdělil vedoucí skupiny Pavel Prošek z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Členové skupiny zprovoznili elektrický systém, přívod vody, provedli nezbytné terénní úpravy. K provozu připravili i zdejší kuchyni.

Stavba, která si vyžádala investice ve výši šedesáti milionů korun, byla přes celou zimu opuštěná. Využívat se bude jen v letních měsících, které na Antarktidě trvají od prosince do března. Komplex má sloužit 20 až 30 let.

Ačkoli se oficiální zahájení činnosti české základny očekává až 26. ledna, už nyní se tým pustil do prvních pozorování.

Botanici se pokoušejí vytipovat vhodné oblasti pro experimenty, geologové obhlížejí terén, klimatologové vyhodnocují informace o počasí v uplynulých měsících.

Hlavním cílem expedice je totiž zkoumání změn klimatu a tzv. antarktických oáz. Tedy míst, které po ústupu ledovce opět začínají ožívat a uchycují se na nich první jednoduché formy života, jako jsou lišejníky, mechy či řasy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video