Čeští vědci objevili, jak vyrábět nanovlákna

  • 13
Liberecké univerzitě se podařilo vytvořit technologii pro průmyslovou výrobu nanovlákenných materiálů. Používají se například při léčení popálenin nebo v chirurgii. Škola bude při výrobě přístrojů spolupracovat se soukromou společností.

Liberečtí vědečtí pracovníci jsou první na světě, kterým se podařilo sestrojit podobnou technologii.

Nanovlákna, jejichž tloušťka je asi 200 nanometrů a jsou vidět pouze mikroskopem, se používají k výrobě filtračních materiálů.

Nejčastěji po nich sahá medicína, která jich hojně užívá při léčení popálenin a v chirurgii.

"Velikost tohoto úspěchu podtrhuje skutečnost, že nanotechnologie jsou ve středu pozornosti předních výzkumných center po celém světě včetně NASA," řekl prorektor univerzity Oldřich Jirsák.

Jirsák připomněl, že univerzita musí na rozdíl od špičkových zahraničních středisek pracovat s omezeným finančním rozpočtem, a proto je výsledek ještě cennější.

Výroba nanovlákenné textilie je založena na zvlákňování vodných roztoků polymerů bez použití chemických rozpouštědel, a odpovídá tedy požadavkům na ochranu životního prostředí.

Vysoká škola ovšem nemá peníze na to, aby vyrobila přímo stroj, který by dokázal nanovlákna vyrábět (zatím vyrobila pouze funkční model). Univerzita se proto dohodla se společností Elmarco.

Akademické pracoviště dodá know-how, firma zajistí průmyslovou produkci. Stroje bude prodávat a škola, vlastník patentu, bude mít podíl na zisku. Právě propojování univerzit s privátním sektorem je podle mnoha odborníků jednou z cest, jak školám zajistit více peněz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video